Proste sposoby na spierzchnięte usta – domowe i farmakologiczne

Każdy od czasu do czasu boryka się z problemem spierzchniętych ust. Najczęściej ma to miejsce przy wzmożonych wiatrach, gwałtownych zmianach warunków pogodowych, oraz zimą. Powody powstawania problemu są tak samo proste, jak sposób walki z nim. Istnieją proste sposoby na spierzchnięte usta – wystarczy zmienić swoje dotychczasowe nawyki stylu życia i regularnie sięgać po skuteczne, sprawdzone środki do pielęgnacji ust.

Dyrektor medyczny Dermpath Diagnostics w Dallas, Dermatolog Clay J. Cockerell, MD, uważa, że istnieje kilka typowych czynników powodujących spierzchnięcie warg. Większość z nich spowodowanych jest przez ogólnie panującą suchość, oraz warunki atmosferyczne – wiatr i bardzo niskie temperatury.

Mimo, że to właśnie te czynniki najczęściej decydują o spierzchnięciu ust, to istnieje jeszcze kilka innych powodów, do których można zaliczyć między innymi:

 • choroby zapalne skóry
 • uszkodzenia związane z nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne
 • stany i zmiany przedrakowe

Dr Cockerell radzi, aby natychmiast konsultować się ze specjalistą, jeżeli wszelkie sposoby radzenia sobie ze spierzchniętymi ustami nie przynoszą żadnych skutków. Wówczas należy bliżej przyjrzeć się problemowi i zdiagnozować jego przyczynę.

Sposoby leczenia spierzchniętych ust

Poniższe wskazówki nie tylko pomogą zwalczyć problem spierzchniętych ust, ale będą również skutecznym środkiem zapobiegawczym:

 • Zawsze należy dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, ponieważ spierzchnięte usta mogą być wynikiem odwodnienia. Jest to najlepszy sposób na zapobieganie spierzchnięcia ust.
 • W pielęgnacji warg należy używać środków, które posiadają w swoim składzie bloker przeciwsłoneczny. Taki preparat trzeba stosować zarówno upalnym latem, jak i mroźną zimą.
 • Pod żadnym pozorem nie powinno się oblizywać warg. Wystrzeganie się tego jest trudne, ponieważ odruch ten stanowi niekontrolowany nawyk wielu osób. Mimo wszystko jednak warto spróbować pozbyć się tego zgubnego nałogu – zwłaszcza na wietrze.
 • Wbrew pozorom nie zaleca się nadmiernego złuszczania naskórka na ustach, ponieważ często prowadzi to jedynie do spotęgowania problemu. Skóra na ustach ma doskonałe właściwości samodzielnej regeneracji.

Należy stosować dobre produkty pielęgnacyjne

 • Zaleca się, aby środki do pielęgnacji ust w postaci balsamu były produkowane na bazie wazeliny lub parafiny. Pozwoli to utrzymać prawidłową wilgoć ust, ochroni przed działaniem czynników zewnętrznych a jednocześnie da im możliwość samodzielnej regeneracji. Doktor Cockerell uważa, że wazelina powinna być aplikowana na ustach przez cały dzień. Powinno się ją stosować zamiast dodatkowo wysuszających szminek lub pomadek koloryzujących. Po jakimś czasie zauważymy, że kondycja warg znacząco się poprawia.
 • Jeżeli problem spierzchniętych ust wciąż powraca powinno się sięgnąć po bardziej specjalistyczne środki dostępne w aptekach. Wykazują one znacznie większą skuteczność.
 • Poznaj również poniższe rady, aby dowiedzieć się jak jeszcze możesz zapobiegać nawracającej dolegliwości
 • W leczeniu spierzchniętych ust może pojawić się konieczność sięgnięcia po specjalistyczne maści antybiotykowe. Nie należy jednak stosować ich bez uprzedniej konsultacji z lekarzem specjalistą, który zdiagnozuje i określi, czy taka forma leczenia jest niezbędna.
 • Do ochrony przeciwsłonecznej można zastosować maść z tlenkiem cynku. Nie wspomoże ona regeneracji ust, ale ochroni przed szkodliwym działaniem promieni UV.
 • Bardzo dobrze sprawdza się też hydrokortyzon, ale również stosowanie tego środka należy zawsze konsultować ze specjalistą.

Wśród naturalnych produktów pierwsze miejsce zajmuje masło shea, maści mentolowe, lanolina, oraz olej kokosowy. To właśnie na nich należy skupić swoje nawyki pielęgnacyjne, obserwując jednak czy nie pojawiają się żadne objawy alergiczne. To mogłoby doprowadzić do zaostrzenia problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *