nietolerancja glutenu

Nietolerancja glutenu – jakie są objawy nietolerancji glutenu?

Nietolerancja glutenu występuje w przypadku przyjmowania żywności z obecnością glutenu. Objawy nietolerancji glutenu mogą ukazywać się na różne sposoby. Nietolerancja glutenu może powodować delikatny dyskomfort, a w niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Świadomość ludzi na temat glutenu stale rośnie, tak samo jak ilość objawów występujących, nawet u ludzi nie cierpiących na alergię na gluten.

Dlaczego gluten wpływa na ludzki organizm?

nietolerancja glutenuNaukowcy określają wiele powodów powodujących negatywny wpływ gluten na ludzi. Zdecydowana większość z nich koncentruje swoje spostrzeżenia na badaniu diety oraz jej zmianie w codziennym funkcjonowaniu człowieka.

Zastanówmy się dlaczego ludzi od ponad 10000 lat spożywają zboża, np. pszenica, jęczmień, żyto (ziarna, które posiadają gluten). Dieta oparta na tych produktach jest skrajnie podobna do tej z przed setek tysięcy lat. Może zboża nie są dobrym produktem, który byłby dostosowany do przyjmowania przez człowieka? Może ludzkie ciało nie jest dostosowane do trawienia tych produktów?

Kolejnym powodem wartym uwagi jest fakt, że wiele roślin posiada indywidualne mechanizmy obronne, aby zniechęcić zwierzęta przed ich spożywaniem. Rośliny osiągają to przez odpowiednie wytwarzanie kwasów powodujących niestrawności i problemy z jelitami. Zastanówmy się wiec, jakie zwierze będzie przyswajało roślin, które będą powodowały u nich problemy trawienne i dyskomfort w jelitach?

Prawdopodobnie to jest największy problem z nietolerancją glutenu u ludzi.

Jakie są przyczyny nietolerancji glutenu?

Celiakia zwana również chorobą trzewną, to wrodzona nietolerancja na gluten. Odpowiada za wchłanianie składników odżywczych. Najczęściej prowadzi do uszkodzenia kosmków jelita cienkiego. Jako, że osoby z celiakią kwestię nietolerancji na gluten mają wyjaśnioną, ale u osób, które nie miewały problemy z glutenem już nie jest tak łatwo określić problemów.

W przypadkach niealergicznej reakcji na gluten u ludzi zidentyfikowano albo nietolerancję na gluten, albo na alergię na pszenicę. Najczęściej objawy takie jak: biegunka, wzdęcia lub ból brzucha są efektem jelitowej odpowiedzi immunologicznej. Innym czynnikiem nietolerancji glutenu może być obniżona flora jelitowa, która może powstawać na skutek występowania glutenu w diecie. W badaniach udowodniono, że u ludzi którzy stosują dietę mniej przyjazną dla zdrowia, odnotowują gorszą florę jelitową niż ci z bardziej prymitywną dietą.

U osób u których nie występuje alergia na gluten, może występować nietolerancja glutenu, powstająca w wyniku zmian w układzie pokarmowym. W takim przypadku gluten może powodować podrażnienia jelit. Taki stan rzeczy może skutkować rozmnażaniem się nieprzyjaznych baterii w jelicie, a te mogą doprowadzić do różnych chorób związanych z układem pokarmowym.

Kolejną przyczyną nietolerancji glutenu może być spożywanie produktów GMO. Co prawda nie udowodniono jego wpływu na nietolerancję glutenu, ale odnotowuje się co raz większą ilość występowania tego problemu wraz ze wzrostem GMO.

Nietolerancja glutenu – jakie są objawy nietolerancji glutenu?

Naukowcy w dalszym ciągu szukają odpowiedzi na to pytanie. Ostatnio wykonane badania zobrazowały, że najczęściej występujące objawy nietolerancji glutenu to bóle brzucha, wzdęcia, problemy z wypróżnianiem oraz zmęczenie po spożywaniu glutenu. W przypadku osób z celiakią objawy mogą być dodatkowo zobrazowane problemami skórnymi oraz powstającymi chorobami kości.

Jako, że naukowcy w dalszym ciągu badają objawy nietolerancji glutenu to osoby z tym problemem powinny być świadome ewentualnych objawów nietolerancji glutenu. Nie można więc bagatelizować wszystkich podejrzanych objawów i należy wszystkie objawy konsultować z lekarzem. Ważne, aby w takich przypadkach całkowicie zmienić swoją dietę i spożywać produkty bez glutenu.

Nietolerancja glutenu, czyli kwestia zasadnicza …

Bardzo ważną informacją jaką przekazali naukowcy to fakt, że osoby z celiakią nie posiadają takich samych objawów jak osoby z nietolerancją glutenu. Niestety ale objawy są bardzo podobne, ale przyczyny ich występowania, niestety już nie.

Dobrą informacją jest fakt, że w badaniach przeprowadzonych wykazano, że u osób u których występuje nietolerancja glutenu, stosowanie diety bezglutenowej eliminuje objawy nietolerancji glutenu. Dodatkowo nie zaobserwowano negatywnego wpływu na pływu diety bezglutenowej na prawidłowe funkcjonowanie jelit.

Warto wspomnieć, że produkty bezglutenowe stają się coraz powszechniejsze i łatwiej je znaleźć na sklepowych półkach. Jeżeli więc odczuwasz objawy nietolerancji na gluten to może jest to najwyższa chwila, aby przejść na produkty bez glutenu lub spróbować diety bezglutenowej? Może okazać się mile zaskakująca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *