Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Prosty sposób na usunięcie brązowych plam ze skóry (plamy starcze)

Kilka drobnych plam na twarzy nie jest poważnym problemem. Gorzej, kiedy te zaczynają przybierać większych rozmiarów i powodują poważny spadek samooceny lub kłopoty zdrowotne.

Brązowe plamy, zwane inaczej plamami starczymi, zwykle lokalizują się w okolicy twarzy, ramion, szyi i barków. Wraz z wiekiem ich rozmiar i wielkość przybiera na sile – jest to jeden z typowych objawów starzenia się skóry i organizmu. Już w momencie pojawienia się pierwszych zmian każdy szuka sposobu na to, aby skutecznie się ich pozbyć.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

plamy starczeJeśli również Ty należysz do tej grupy osób przeczytaj nasz poradnik do końca. Znamy bowiem prosty trick, dzięki któremu starcze plamy przestaną spędzać Ci sen z powiek.

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań musisz dowiedzieć się wszystkiego o podłożu swoich plam. Wówczas łatwiej zrozumiesz istotę problemu i wdrożysz skuteczne działania, które będą im zapobiegać.

Czym spowodowane są plamy starcze?

Głównym czynnikiem jest nadmierna ekspozycja ciała na działanie promieni UV. Tyczy się to zarówno opalania w naturalnym słońcu bez ochrony, jak i w solarium. Promieniowanie UV, niezależnie od swojego pochodzenia, zawsze wywiera na skórze pewne szkody.

Im więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu lub w solarium, tym szybciej organizm będzie wytwarzał melaninę – a to właśnie ona jest odpowiedzialna za zmianę widocznego odcienia skóry.

Zaprzestanie opalania spowoduje, że opalenizna zacznie stopniowo zanikać, ale im organizm jest starszy, tym większe prawdopodobieństwo, iż w niektórych obszarach powstaną znienawidzone przez nas starcze plamy.

Wpływ plam starczych na stan zdrowia

Mnóstwo osób doszukuje się w plamach starczych jedynie defektów kosmetycznych. Faktycznie, nie są one estetyczne, ale to nie jest największe zmartwienie. Istnieje duża szansa, że część z tych zmian zamieni się w złośliwe nowotwory, a w przypadku występowania raka na skórze rokowania dla pacjentów często nie są obiecujące.

  • Aby ustrzec się choroby należy wnikliwie obserwować każdą pojawiającą się zmianę skórną, zwłaszcza jeśli jakakolwiek wyróżnia się swoim wyglądem od pozostałych.
  • Niepokojące powinno być zbyt szybkie rozrastanie się zmian lub ich przemieszczanie na skórze.
  • W sytuacji, kiedy zaczynają robić się bolesne w dotyku albo zaczerwienione trzeba niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą, który na podstawie wszelkich dostępnych mu metod określi charakterystykę zmian, określi diagnozę i wskaże dalsze zalecenia.

Specjaliści zalecają, aby każdy, u którego pojawiają się plamy starcze poznał sposób wykonywania samobadania kontrolnego. Również test “ABCDE czerniaka” pozwoli w porę zauważyć niepokojące zmiany w strukturze plam, które mogą być przesłanką do konieczności wykonania szerszej diagnostyki medycznej.

Jak pozbyć się plam starczych?

Poniżej znajdziecie prosty przepis na tani sok, który wykonacie z dwóch składników będących obowiązkowym wyposażeniem kuchni każdego domu. Mowa tu o cebuli oraz occie jabłkowym.

  • Świeżo wyciskany sok z cebuli działa doskonale na bliznowacenie skóry. W jego składzie zawierają się również antyoksydanty zwalczające wolne rodniki. To właśnie one odpowiadają za szybki proces starzenia się skóry.
  • W occie jabłkowym z kolei zawierają się kwasy alfa-hydroksylowe, które w sposób naturalny złuszczają martwy naskórek i przywracają skórze dawną świetność, młodość i promienisty blask. Połączenie tych dwóch składników sprawia, że cera szybko stanie się odżywiona, a drobne plamy opadowe przy regularnym stosowaniu mikstury znikną.

Oto przepis na wykonanie soku

  • Cebulę należy drobno posiekać i włożyć do strunowego woreczka, który uderzany będzie tępym narzędziem. W ten sposób uwolnimy sok z warzywa.
  • Po kilku minutach rozdrobnioną cebulę przekładamy do blendera i miksujemy z octem jabłkowym do uzyskania gładkiej faktury preparatu.

W powstałym soku namaczamy wacik, którym każdego dnia smarujemy plamy starcze. Efekty rozjaśnienia będą widoczne już po kilku tygodniach codziennego stosowania.

Zapobieganie powstawania plam starczych

Słońce i zawarta w nim witamina D jest potrzebna do prawidłowego rozwoju organizmu każdego człowieka. Nie da się więc zupełnie unikać ekspozycji na UV. W każdej porze roku konieczne jest jednak stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej w postaci kremu z filtrem. Wbrew pozorom ostre, rażące, zimowe słońce jest jeszcze bardziej szkodliwe niż letnie.

Aby uniknąć plam starczych warto również często zakładać długie spodnie i bluzki z długim rękawem. Oczywiście mogą to być ubrania lekkie i przewiewne, w których nie będzie nam zbyt gorąco. W ten sposób unikniemy nadmiernej ekspozycji ciała na UV.


5 Komentarze

  1. ” opalania w naturalnym słońcu bez ochrony “. O jakiej ochronie mowa, jak te wszystkie smarowidła do opalania są rakotwórcze ?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *