spacer

Spacer – zalety dla zdrowia, dotlenianie organizmu, dla sylwetki

Spacer – osobom cierpiącym na różne schorzenia lub otyłym lekarze najczęściej zalecają spacery. Są one często jedyna wskazaną formą aktywności dla niektórych jednostek chorobowych. Dlaczego są tak ważne i warto je stosować jako lekarstwo i jako profilaktykę?

Spacer – dotlenianie organizmu

Lekka, niezbyt forsująca aktywność fizyczna sprzyja dotlenianiu. Jeszcze lepiej, gdy robimy to na zewnątrz, bez względu na pogodę. Dlatego tak bardzo zaleca się spacery na dotlenienie. Spacerować najlepiej w otoczeniu roślinności, bujnego drzewostanu.

Tam najlepiej uda się dotlenić organizm. Wielkimi szczęściarzami są osoby mieszkające w pobliżu parków lub lasów. Mogą one połączyć walory zdrowotne spaceru z walorami relaksacyjnymi. Podczas poruszania się w jednostajnym tempie nasze serce pracuje miarowo, a płuca są lepiej wentylowane i zwiększa się ich pojemność. Dotlenione płuca to również lepiej ukrwione mięśnie i organy. To wpływa na ich prawidłowe funkcjonowanie.

Poprawa jędrności ciała

Regularna, miarowa aktywność fizyczna pozwala ujędrnić i uelastycznić skórę. Zwiększa się jej ukrwienie i drenaż mięśni. Spacery pomagają więc w pozbyciu się cellulitu i utrzymaniu jędrności skóry przez długi czas.

Spacer dobry dla krążenia

Jak każda aktywność fizyczna spacery poprawiają krążenie. Wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepszy przepływ krwi. Wspomagają pracę serca i całego układu krwionośnego. Co najważniejsze, spacer jest jedną z lżejszych aktywności fizycznych.

Mogą ją więc uprawiać nawet osoby z zaawansowanymi chorobami krążenia. Codziennie półgodzinne spacery w jednostajnym powolnym tempie pomogą im w dojściu do zdrowia. To bardzo ważne, ponieważ chorzy na choroby układu krążenia nie mogą się przemęczać. Jednocześnie lekka aktywność fizyczna bardzo może wspomóc ich stan zdrowia.

Spaceruj dla sylwetki

Otyłość jest choroba, z której bardzo trudno jest wyjść. Osoby z zaawansowaną otyłością powinny jak najszybciej wdrożyć dietę i ćwiczenia. Bardzo trudno jest jednak z tak dużą masą ciała wykonywać jakiekolwiek ruchy. Nawet zawiązywanie sznurówek czy wejście po schodach takim osobom sprawia trudność. Dlatego powinny one zacząć od delikatnej aktywności – spacerów.

Jednostajne, niezbyt szybkie spacery pomogą wesprzeć metabolizm. Przy tym nie są obciążające dla stawów, nie spowodują też problemów z układem krążenia. Wyciskanie siódmych potów na siłowni przy dużej otyłości jest ryzykowne dla zdrowia. Lekki spacer po parku z przyjacielem może natomiast tylko wspomóc dietę odchudzającą.

Spacery są również bardzo wskazane dla osób, które po prostu nie lubią intensywniejszych sportów, a chciałyby schudnąć. Szybkie, dłuższe marsze mogą mieć skuteczność równą regularnemu bieganiu jeśli chodzi o spalanie kalorii. Jest wiele osób, które nie cierpią biegać, natomiast uwielbiają chodzić. Powinny one wykorzystać miłość do spacerów i regularnie je uprawiać.

Spacery dla zdrowia psychicznego

Wyjście na długi spacer ma właściwości odprężające. Pomaga odreagować silny stres, pozbyć się napięcia. Często spacery pozwalają także odpocząć po długotrwałej pracy siedzącej, rozruszać obolałe mięśnie. Powinniśmy regularnie chodzić, by w zdrowy sposób nauczyć się relaksować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *