Leczenie grzybicy pochwy

Leczenie grzybicy pochwy

Leczenie grzybicy pochwyGrzybica pochwy to w obecnych czasach jedna z najczęściej spotykanych infekcji kobiecych. Statystycznie przyjmuje się iż dotyka ona średnio co trzecią kobietę w wieku rozrodczym. Nie można wykluczyć powtarzalności tego schorzenia dlatego niekiedy grzybice pochwy nawracają. Odpowiedzialności za taki stan nie ponosi lekarz czy sama kobieta, coraz częściej mówi się o tym iż grzybica pochwy to choroba cywilizacyjna.

Przyczyny grzybicy pochwy

Za jedna z podstawowych przyczyn wywołujących grzybicę pochwy uważa się rozwój i postęp cywilizacyjny. Dlaczego? Otóż siedzący tryb życia, obcisła bielizna, nieprzewiewne stroje, korzystanie z basenów i sauny to raj dla rozwijających się grzybów. W większości przypadków, choroba przebiega łagodnie i nie powoduje groźnych dla zdrowia powikłań, jednak jest jednym z najbardziej uciążliwych schorzeń kobiecych. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie czy istnieją realne szanse na to by nie zarazić się tym schorzeniem? Oczywiście że tak wystarczy przestrzegać pewnych zasad i być ostrożnym.

Grzybice pochwy spowodowane są nadmierną ilością grzybów Candida albicans, które w zdrowym, odpornym organizmie występują w bezpiecznych dla zdrowia ilościach w pochwie, jamie ustnej i przewodzie pokarmowym. Infekcja grzybicza powoduje zachwianie równowagi między florą bakteryjną pochwy i układem immunologicznym. Komórki Candida rozmnażają się i niszczą pH właściwe pochwy, przyczyniając się do powstania przykrych objawów.

Leczenie grzybicy pochwy

Kobiety bardzo często bagatelizują pierwsze objawy które wysyła organizm o zmianach grzybicznych zachodzących w okolicach intymnych. Pierwszym sygnałem rozwijającej się grzybicy pochwy jest silny i nieprzyjemny świąd oraz gęsta, biała wydzielina w postaci upławów.

Grzybica pochwy to jedna z najczęstszych dolegliwości kobiecych ze skłonnością do nawrotów. Choroba ta dotyka średnio 75% kobiet przynajmniej raz w życiu. Najbardziej narażone na nią są kobiety pomiędzy 15 a 55 rokiem życia, czyli w okresie największej aktywności seksualnej.

Jak więc skutecznie przeciwdziałać nawrotom choroby? Na to pytanie nie znajdziemy samodzielnie rozwiązania, dlatego iż aby skutecznie pozbyć się choroby konieczne jest długotrwałe leczenie a i to kończy wykonywania realizacji dalszego „planu” działania. Konieczne jest zastosowanie zaostrzonej profilaktyki, dzięki której grzybica nie powróci.

Lekarze alarmują iż grzybica pochwy jest bardzo trudna do wyleczenia. Być może dzieje się tak dlatego , że grzybicze zapalenie pochwy bardzo łatwo pomylić z zapaleniem bakteryjnym. Zgodnie z badaniami, nawet 70% ginekologów myli te dwie dolegliwości i stosuje nieprawidłowe leczenie.

W celu minimalizacji ryzyka postawienia błędnej diagnozy zaleca się w szczególności przeprowadzenie określonych badań. Do najczęściej stosowanych w celu zdiagnozowania zaliczamy:

Leczenie grzybicy pochwy– pobranie wymazu z pochwy. Badanie to w szczególności powinno być wykorzystane przy nawracających infekcjach grzybicznych pochwy. Badanie nie znacznie różni się od standardowego badania ginekologicznego z ta drobną różnicą iż w trakcie jego wykonywania lekarz pobierze wydzielinę, a następnie zostanie ona oddana do badania mikroskopowego. Umożliwi to określenie rodzaju patologicznej wydzieliny. Dobrze też, by wykonano posiew wydzieliny, by stwierdzić czy nie ma w niej bakterii (to pozwoli wykluczyć zakażenie bakteryjne).
– badanie antymikogramu. Polega ono na wykazie wrażliwość grzyba na dane antybiotyki. Dzięki wykorzystaniu tej metody ryzyko wystąpienia błędu lekarskiego przy dobraniu metody lekarskiej jest równe zeru.

Lekarz powinien poinformować pacjentkę o różnego typu zaleceniach do których należy zastosować się w trakcie kuracji leczenia grzyba pochwy.

Stosunek podczas grzybiczego zakażenia pochwy nie jest zakazany. ALE. Należy pamiętać iż partner kobiety chorej na grzybicę też powinien się leczyć (nawet jeśli nie ma u niego objawów). Mężczyźni często bywają nosicielami grzybicy, przekazując ją partnerce, za każdym razem. Lekarz powinien zwrócić także uwagę na to iż w trakcie leczenia warto stosować prezerwatywę, która uniemożliwi wzajemne zarażanie się.

Leczenie grzybicy pochwy może przebiegać z wykorzystaniem licznych środków w postaci:
– tabletek doustnych,
– czopków dopochwowych,
– maści,
-globulek itp.

W zależności od zaawansowania infekcji oraz dobranej metody leczenia stosowane są leki doustne i dopochwowe. Możliwe jest stosowanie leków miejscowych przez 14 dni, a nawet przez miesiąc. W wielu przypadkach, szczególnie w drobnych grzybicach pochwy lekarze stosują leki jednorazowe. Natomiast w przypadkach ostrych zapaleń grzybiczych lekarze zapisują jedną tabletkę silnego antybiotyku doustnego, a oprócz tego – np. globulki dopochwowe o słabszym działaniu.

Najczęściej zalecane jest także stosowanie zewnętrznych maści i podmywanie się specjalnymi mieszankami ziołowymi do miejsc intymnych. Ziołowe preparaty dostępne są w aptekach a także w sklepach zielarskich. W przypadku obrania tej metody leczenia konieczna jest konsekwencja w działaniu i nastawienie się na długotrwałe przeprowadzanie kuracji.

Konsekwencją nieleczenia grzybicy pochwy może być między innymi:
– dysplazja szyjki macicy,
– niepłodność jajowodowa,
– zapalenia dróg moczowych,

Komentarze

  1. najlepiej wspomagać leczenie infekcji intymnych stosując probiotyki ginekologiczne, warto wybierać odpowiednie probiotyki by były one skuteczne

  2. Popieram, byleby przegadać to z lekarzem, czy z inną osobą, która ma konkretną wiedzę. Na własną rękę nie warto się leczyć, mówię z własnego doświadczenia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *