Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Zajadanie stresu – emocjonalne jedzenie, nawyki żywieniowe

Zajadanie stresu jest bardzo popularne, warto przyjrzeć się dlaczego, co powoduje, że denerwując się sięgamy po jedzenie. To reakcja obronna naszego organizmu, która jest bezpośrednią i najczęstsza przyczyną otyłości i nadwagi.

Zajadanie stresu

Mimo, iż większość z nas nie chce się do tego przyznać, to właśnie jedzenie w stanie zdenerwowania nas najbardziej tuczu. W stresie się nie ograniczamy ani nie kontrolujemy. Jemy za dużo i zwykle produkty z pustymi kaloriami, niezdrowe i tuczące, bo właśnie te najbardziej nam smakują i poprawiają nam humor, rozładowują napięcie. Uczucie sytość zapewnia nam pewien komfort psychiczny i niweluje stres, lek, smutek. Niestety mechanizm ten uzależnia nas od jedzenia. Konieczne jest kontrolowanie apetytu.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Emocjonalne jedzenie

Często jemy pod wpływem emocji, zdarza się iż nie zdajemy sobie sprawy ile i co w danej chwili jemy. Bywa i tak, ze pozwalamy sobie na niedozwolone potrawy np. fast food z uwagi na zdenerwowanie, czy czekająca nas stresująca sytuację. Takie działanie i jedzenie emocjonalne nie wpływa pomyślnie na odchudzanie i utrzymanie należytej wagi. Pokusy nie pozwalają nam ograniczyć jedzenia do minimum jakie wykazuje organizm.

Coraz więcej stresu w naszym życiu sprawia, ze ciężko jest nam nie sięgnąć po małe co nieco. Wbrew pozorom to nie łakomstwo ani lenistwo jest powodem objadania się a hormony, urazy psychiczne. Bardzo pozytywne efekty odchudzania i hamowania nadwagi przynosi psychoterapia.

Uzależnienie od jedzenia

Jedząc w stresie nie rozdrabniamy się na warzywa i owoce licząc kalorie. Zwykle jemy coś słodkiego, kalorycznego. Niestety słodycze poprawiają nastrój na krótko, również energia pochodząca ze słodkości jest stosunkowo niewielka. Uwielbiamy podjadać wieczorem, a wtedy nasz metabolizm zwalnia i zaczyna się odkładać tkanka tłuszczowa. Stres sam w sobie nie spala kalorii. Często zapominamy, iż od jedzenia uzależniamy się dokładnie tak samo jak od alkoholu, czy papierosów.

Źródłem uzależnienia mogą być problemy w pracy, trudności w związku, relacjach rodzinnych itd. Zdarza się bardzo często iż sami nie wiemy dlaczego podjadamy, nie znamy przyczyny, która podjadanie powoduje, a jest ona faktycznie głęboko w naszej psychice zakorzeniona. W takiej sytuacji trudno jest pokonać zajadanie stresu nie znając faktycznej jego przyczyny. Sama informacja iż to stres skłania nas do jedzenia nic nam nie daje i nie pomaga.

Nawyki żywieniowe

Poza przyczynami stresu objadanie się może być kwestią wychowania i nabytych nawyków żywieniowych. Jemy nie dlatego, że nasz organizm nam daje sygnał do jedzenia, ale dlatego że wypada, że taki mamy nawyk. Jemy również w nagrodę i to nie rzadko produktu, jakich w ogóle nie powinniśmy jeść. Dzieci uczy się poczucia bezpieczeństwa przez pryzmat karmiącej matki, co pokutuje u niejednego dorosłego.

Zajadanie stresu, emocji nie powinno nam kojarzyć się z ulgą i przyjemnością. Zostało naukowo udowodnione, że objadanie się może być sposobem na redukowanie niepokoju i frustracji. W wyniku tego powstaje błędne koło – stres – jedzenie-otyłość – brak akceptacji siebie – stres. Receptą na zmiany jest reorganizacja stylu życia i duża determinacja. Czasem motywację daje choroba powstała w wyniku otyłości lub stresu. Pomocne jest spowolnienie tempa jedzenia, alternatywne zdrowe przekąski, jak również techniki relaksacyjne jak joga, czy techniki oddechowe rozładowujące napięcie.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *