przepisy na herbatki na kaszel

Przepisy na herbatki na kaszel – zioła na kaszel, właściwości ziół

Przepisy na herbatki na kaszel – kiedy pojawia się uporczywy kaszel, może mocno zatruć życie i utrudnić normalne funkcjonowanie. Niekontrolowane odruchy nie dają zasnąć wieczorem, pojawiają się trudności w mówieniu, gardło jest podrażnione i obolałe od nieustannego skurczu mięśni. W niektórych miejscach publicznych osoby głośno kaszlące mogą przeszkadzać innym.

Warto podkreślić, że kaszel nie zawsze jest ściśle związany z przeziębieniem. Równie często jest to objaw innych dolegliwości powodujących podrażnienie błony śluzowej gardła lub strun głosowych. Dotyka na przykład osoby zmagające się z popularną zgagą, czyli refluksem żołądkowo-przełykowym, który powoduje zarzucanie kwasu z żołądka do gardła i podrażniając go w ten sposób. Kaszel jest częstym towarzyszem osób, które swoją pracę opierają na głosie – aktorów, piosenkarzy, lektorów oraz przede wszystkim nauczycieli.

Kaszel – jak sobie z nim radzić

Najbardziej uciążliwy jest kaszel suchy, kiedy nie udaje się odkrztusić wydzieliny, a podrażnione gardło wciąż prowokuje odruch kaszlu. Wspomagająco przy odksztuszaniu wydzieliny niezwykle skuteczne są preparaty oparte o wyciągi ziołowe. Powodują one wzmożoną produkcję wodnistego śluzu, który ułatwia odksztuszanie. Wiele roślin wchodzi w skład syropów i lekarstw wspomagających odksztuszanie, ale równie popularne i polecane są przygotowywane samodzielnie napary albo herbatki.

Stosowanie ziół na kaszel jest tanie i bezpieczne, a ponadto przynosi organizmowi korzyści dodatkowe – nawadniając go oraz dostarczając wielu cennych substancji potrzebnych przy rekonwalescencji. Należy jednak wiedzieć, jakie działanie mają poszczególne rośliny, aby nieumiejętnym doborem mieszanki nie zaostrzyć dolegliwości.

Przepisy na herbatki na kaszel: Właściwości ziół

Do najpopularniejszych ziół działających wykrztuśnie należą:

  •         Liść podbiału – działa wykrztuśnie, przeciwskurczowo i powleka błonę śluzową warstwą ochronną.

Przepis: 1 łyżeczka liści na szklankę – pić 2-3 razy dziennie.

  •         Kwiaty i liście dziewanny – polecana przy suchym, męczącym kaszlu, gdyż łagodzi skurcze mięśni gładkich.
  •         Rozmaryn i rumianek – działają łagodząco i dezynfekująco.

Można zrobić z nich ziołową inhalację do wdychania pod ręcznikiem, co znacznie nawilży błony śluzowe i złagodzi suchy kaszel. Równie skuteczne są jako płukanka do gardła.

  •         Korzeń i liść prawoślazu – działa wykrztuśnie, nawilża błony śluzowe i łagodzi podrażnienie wywołane suchym kaszlem.
  •         Olejek z owocu anyżu – doskonały środek wykrztuśny.

W postaci olejku przyjmuje się 3-5 kropelek na łyżeczkę cukru, można również stosować w mieszankach do popijania.

  •         Tymianek – wzmaga wydzielanie śluzu upłynniającego wydzielinę, działa rozkurczowo.

Najlepszy efekt uzyskuje się zalewając 1 łyżkę ziół wrzącą wodą i parząc 15 minut.

  •         Babka lancetowata – polecana przy uporczywej chrypce, wskazana dla palaczy bowiem powleka gardło ochronną warstwą.

Można przyjmować w postaci soku, dodając pół łyżeczki na szklankę ciepłej wody.

  •         Sosna – działa antyseptycznie i ułatwia odpływ wydzieliny z dróg oddechowych.
  •         Cebula – chyba najpopularniejszy środek stosowany w wielu domach. Działa łagodząco na kaszel i łagodzi ból gardła.

Wystarczy pokroić cebulę w drobną kostkę i zasypać cukrem. Po wypuszczeniu soku należy pić po 1 łyżce 2-3 razy dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *