dieta ketogeniczna

Niskowęglowodanowa dieta ketogeniczna, czyli spalaj tłuszcz

Dieta ketogeniczna jest jedną z najpopularniejszych diet niskowęglowodanowych na świecie. Dieta polega na spożywaniu tłuszczy, które pomagają spalać nam nadmiar tłuszczy odłożonych w organizmie. Na początku chciałbym nieco przybliżyć wam temat samej dieta, a na końcu dowiecie się o jej efektach na mnie :) Zapraszam więc do zapoznania się z poniższą lekturą.

dieta ketogenicznaW codziennej diecie spożywamy zbilansowaną ilość tłuszczy oraz węglowodanów, przeważnie w stosunku 15/35/50. Stosunek określa nam, że około 15% dziennie przyjmujemy białek, 35% tłuszczy, a 50% węglowodanów. W diecie ketogenicznej minimalizujemy ilość węglowodanów do minimum. Dzienne spożycie tłuszczy to, aż 90% dziennego spożycia. Pozostała część to białka i węglowodany.

Najważniejszym nośnikiem energii w naszym organizmie są węglowodany. Ograniczenie ich do minimum powoduje, że nasz organizm zaczyn szukać alternatywnych źródeł energii, a więc wybiera tłuszcze. Dokładniej chodzi o ketony, które powstaje w rozpadzie tłuszczy. Niestety ale tłuszcze dostarczają nam tylko 70% energii, a więc organizm staje się niedożywiony. Po kilku dniach stosowania diety ketogenicznej nasz organizm wpada w tzw. ketozę.

Ketoza jest niezwykłym stanem naszego organizmu, który powstaje w skutek zwiększonego stężenie ciał ketonowych w organizmie. Ketony odpowiadają za spalanie białka i tłuszczy, zamieniając je na energię. Lipoza jest głównym czynnikiem rozkładu tłuszczy, a taki stan rzeczy mamy w przypadku podwyższonego stężenia ciał ketonowych w naszym organizmie. Z tego wynika, że spożywając tłuszcze, nasz organizm będzie nie tylko spalał tłuszcze przyjmowane, ale również te, które poodkładały się w naszym organizmie.

Dieta ketogeniczna zmniejsza poczucie głodu

Dowiedzieliśmy się, że w fazie ketozy nasz organizm posiada duże stężenie ketonów, a to one powodują, że nie odczuwamy głodu. W tej diecie bardzo często przyjmujemy małe posiłki, ale wysoko tłuszczowe. Wyeliminowanie węglowodanów z naszej diety sprawia, że zapotrzebowanie na energię osiągamy poprzez spalanie tłuszczu, tak więc nasz organizm nie domaga się dodatkowych porcji glukozy.

Naukowcy dowiedli, że stosowanie diety ketogenicznej przynosi zadowalające efekty w przypadkach padaczki opornej na leki oraz w problemach z metabolizmem. Wielu naukowców twierdzi, że ta dieta może przynieść zadowalające efekty w przypadku innych chorób np. zespół Retta, zespół Doose, stwardnienie guzowate, autyzm, choroba Alzheimera, Parkinson oraz różnych typach padaczki czy niektórych encefalopatiach.

Naukowcy określają, że podwyższone stężenie ketonów w naszym organizmie powoduje, że organizm zamiast węglowodanów wykorzystuje tłuszcze do produkcji energii. W konsekwencji ketony aktywują receptor potasowy K2P i pompę sodowo-potasową, a te powodują podwyższony poziom drgawkowy.

Dieta ketogeniczna, a moje doświadczenia

Gdy pierwszy raz usłyszałem, że jedząc tłuszcze mogę spalić tłuszcz byłem w szoku i nie wierzyłem. Postanowiłem więc sprawdzić czy tak rzeczywiście jest. Przez około 6 miesięcy jadłem bardzo niezdrowo, głównie posiłki powodujące przyrost masy. Czułem się okropnie, cały czas zmęczony, bezustannie chciałem tylko leżeć, nic nie robić i jeść. Powiem szczerze, że nawet mi się to podobało :). Wtedy postanowiłem sprawdzić efekty diety ketogenicznej.

Od samego początku przyjmowałem dużo tłuszczu, węglowodany ograniczyłem do minimum i zacząłem pić bardzo dużo wody niegazowanej. Razem z dietą jaką stosowałem zacząłem uczęszczać na siłownię, głównie jeździłem na rowerku.

Po około 2 miesiącach z wagi 110 Kg, straciłem, aż 22 Kg! Teraz wróciłem do zdrowego trybu życia i nie mam efektu jojo.

Na samym początku diety ketogenicznej bardzo nie chciało mi się ćwiczyć, ale zawziąłem się i postanowiłem, że przetrwam (przecież nie mogę mieć takiej wagi). W pierwszym tygodniu, gdy mój organizm przechodził w stan ketozy, bolała mnie głowa i miałem ogólne zniechęcenie. Po tygodniu zaczęły mi się podobać zarówno treningi jaki posiłki.

Ważną informacją jest to, że miałem bardzo złe wyniki morfologii, podwyższony poziom cholesterolu, ogólnie nie wyglądało to ciekawie. Teraz mam rewelacyjne wyniki, wszystko w normie. Najciekawsze jest to, że zły cholesterol obniżył się do dolnej granicy.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany otrzymaniem całkowicie za darmo jeden tydzień diety ketogenicznej, wystarczy, że zastosuje się do tych informacji oraz wyrazi chęć otrzymania takiej diety.
Od razu zastrzegam, że ilość osób, które otrzymają dietę jest ograniczona do 10. O tym kto dostanie dietę będzie decydowało losowanie. Osoby, które wyrażą chęć zostaną przypisane do numeru, a później 10 numerów zostanie wylosowanych programem komputerowym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *