cytryny

Przetnij cytryny, umieść je w sypialni. Dlaczego warto?

Aromaterapia zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność. Niektóre zapachy są bowiem w stanie wywołać reakcję fizjologiczną, której istotą jest skuteczna walka z licznymi dolegliwościami, o których to dowiesz się za chwilę.

cytrynyCytryna ma mnóstwo korzystnych zastosowań. Można jej więc używać również do aromaterapii, ponieważ jej zapach jest niezwykle orzeźwiający, nieco pikantny, a przy tym mocno intensywny. Owoce cytrusowe są bogate w witaminę C, A i B. Dodatkowo w jej składzie można znaleźć liczne minerały takie jak wapń, potas, magnez, miedź, mangan i szereg silnych, naturalnych przeciwutleniaczy.

Cytrynowa aromaterapia niesie za sobą liczne korzyści zdrowotne. Pomaga zwalczyć problemy oddechowe spowodowane przez postępującą astmę, przeziębienie tudzież reakcje alergiczne. Przecinając cytrynę i układając ją na swoim nocnym stoliku można szybko pozbyć się nieżytu nosa oraz bólu gardła. Już po pierwszej nocy widoczne będą pierwsze efekty.

Jeszcze lepiej zadziała olejek cytrynowy!

Przeprowadzone testy jednoznacznie wskazują na to, że olejek cytrynowy zapewnia jeszcze więcej korzyści zdrowotnych, ponieważ jego zapach, tak jak i cała formuła jest silnie skoncentrowana. Olejek koi stany lękowe, stres, gniew, smutek i inne niepożądane stany emocjonalne.

Oto fragment długiej listy korzyści zdrowotnych wynikających ze stosowania cytryny:

 • oczyszcza oskrzela
 • łagodzi przebieg astmy i zapobiega jej wzmożonym napadom
 • zwalcza bakterie, które powodują przeziębienia i zapalenia płuc
 • ułatwia oddychanie
 • skutecznie redukuje ból gardła zabijając bakterie za niego odpowiedzialne
 • zmniejsza uczucie mdłości
 • zapobiega wymiotom
 • poprawia funkcje poznawcze organizmu
 • działa przeciwbólowo
 • przeciwdziała wzrostowi komórek rakowych wątroby
 • leczy drożdżycę
 • oczyszcza skórę
 • usuwa łupież i pielęgnuje skórę głowy

Oczywiście istnieją również inne korzyści

 • Cytryna i olejek cytrynowy doskonale odświeżają powietrze bez konieczności używania agresywnych mieszanek chemicznych, które mogą wywoływać problemy z oddychaniem, reakcje alergiczne, skórne podrażnienia i zakłócenia na poziomie gospodarki hormonalnej
 • Dodatkowo cytryna może pomóc wybielić Twoje ulubione ubrania
 • Odstrasza owady, dlatego olejkiem cytrynowym warto nacierać skórę latem

Ostatnio astma atakuje coraz częściej. Jest to jeden z najpoważniejszych, cywilizacyjnych procesów chorobowych utrudniających prawidłowe oddychanie. Pojawia się w wyniku przewlekłego zapalenia dróg oddechowy w płucach. Okazuje się bowiem, że nawet niewielkie skurcze dróg powietrznych mogą zablokować optymalny dopływ tlenu do płuc.

Cytryna wykazuje wysokie właściwości fitochemiczne. Te same można znaleźć również w syntetycznych olejkach eterycznych, które naturalnie zwalczają szkodliwy ozon. Według licznych badań opublikowanych w czasopiśmie Bioorganic and Medicinal Chemistry cytryna stosowana do aromaterapii naturalnie zwalcza stany zapalne i zapobiega wywoływaniu ataków astmy.

W 2008 roku czasopismo Psychoeuroendocrinology opublikowało badanie, w którym stwierdzono, że:

Olejek cytrynowy ma znacznie większe działanie uspokajające niż lawenda. Można stosować go na wszelaki sposób, choć najlepiej sprawdza się jako środek stosowany do aromaterapii. Gdy badani pacjenci stosowali cytryny i olejek cytrynowy jako aromaterapię poziom noradrenaliny utrzymywał się u nich na bardzo wysokim poziomie.

Wszystko jest w twojej głowie

Nastrój jest uzależniony od hormonów wydzielanych w mózgu, dlatego wszelkie aromaty mogą na niego wpływać. W 2014 roku japońscy naukowcy dowiedli, że olejek cytrynowy naprawdę potrafi działać cuda jeśli chodzi i poprawę nastroju oraz wszelkich funkcji mózgu.

Sądzą, że olejek ten wykazuje wysokie działanie przeciwutleniające. W jego składzie można znaleźć składniki, które skutecznie zmniejszają poziom Fe2 + -chelationu i rodników DPPH, ABTS [Och, no]. Hamuje również aktywność AChE oraz BChE. Można go więc stosować w w leczeniu i zapobieganiu neurodegeneracji oksydacyjnej wywołanej stresem.

W olejku cytrynowym znajduje się mnóstwo silnych przeciwutleniaczy, które skutecznie zapobiegają uszkodzeniom komórek nerwowych i tych, które odpowiadają za kondycję i pracę mózgu. Mówi się, że aromaterapia cytrynowa może pomóc w zapobieganiu licznych chorób neurologicznych, w tym nawet chorobie Alzheimera.

Na koniec warto również dodać, że olejek cytrynowy ma mnóstwo korzystnych właściwości dla innych organów. W 2014 rosyjscy badacze stwierdzili, że doskonale wpływa on na wątrobę i odwraca proces uszkodzenia śledziony.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *