sałata

Sałata – właściwości lecznicze, właściwości odżywcze i odchudzające

Sałata raczej nie jest znana ze zbyt wielu właściwości odżywczych. A jednak – jej zielone liście są pełne witamin i mikroelementów, a przy tym – bardzo niskokaloryczne i można je jeść bez wyrzutów sumienia. Zielona sałata powinna codziennie gościć na naszych stołach.

Kto jada sałatki ten piękny i gładki

Polacy wciąż nie znają zbyt wielu gatunków sałat i nie odróżniają ich. Najczęściej preferowana jest sałata masłowa o lekko gorzkawym smaku i miękkich liściach. W polskich domach serwuje się ją najczęściej ze śmietaną. Na słodko lub na kwaśno, w zależności od preferencji, jako element obiadu. Na szczęście coraz częściej dostrzegamy też na półkach rukolę, roszponkę, sałatę rzymską, lodową, radicchio.

Różnią się one przede wszystkim budową liścia, chrupkością i walorami smakowymi. Zasadniczo sałaty nie mają zbyt intensywnego smaku. To właśnie dlatego są tak cennym dodatkiem do innych warzyw. Serwuje się je w towarzystwie aromatycznych dressingów. Są również doskonałym uzupełnieniem wszelkich kanapek. Wykorzystujemy je również jako dekorację talerzy. Włosi kochają sałatki z lekkimi dressingami. Spożywają je w myśl powiedzenia: „Kto jada sałatki, ten piękny i gładki!”.

Zielone nie tuczy

Sałaty mają bardzo ciekawe właściwości odchudzające. Same jako tako nie mają zdolności do spalania tłuszczu. Jednak są nieodłącznym elementem każdej diety redukcyjnej. Są one wyjątkowo niskokaloryczne. We wszelkich sałatach serwowanych z warzywami najwyższą kaloryczność ma dressing. Pozwalają więc świetnie maskować głód jednocześnie nie dostarczając pustych kalorii. Zabieranie ze sobą pudełka sałaty do pracy zapobiega podjadaniu niezdrowych przekąsek. Zielna sałata wypełnia żołądek, dostarcza błonnika i jest po prostu smaczna. Jej chrupkość i aromat doceniają nie tylko weganie.

Zielona sałata – właściwości lecznicze

Zielona sałata ma także szereg właściwości leczniczych. Wysoka zawartość chlorofilu to działanie antybakteryjne. Przyspiesza gojenie się ran, a nawet ma działanie profilaktyczne na infekcje. Sałata, jak wszelkie warzywa, jest produktem zasadotwórczym w organizmie. Jej regularne spożywanie pomaga przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Ma również mnóstwo witamin: B, C, E – te dwie ostatnie to silne antyutleniacze.

Mają właściwości przeciwstarzeniowe. To również źródło kwasu foliowego i żelaza. Dlatego dobrze płukaną sałatę powinny często spożywać ciężarne i kobiety planujące ciążę. Osoby często jedzące sałaty są wyraźnie zdrowsze. Rzadziej zapadają na infekcje bakteryjne. Mają wyższą odporność. Poza tym – ich cera jest gładsza, a sylwetka szczuplejsza. Jedną z cenniejszych sałat jest roszponka. Ma ona właściwości wzmacniające wzrok dzięki zawartości beta-karotenu. Wzmacnia też serce oraz ma właściwości odtruwające organizm. Może również pomóc złagodzić objawy przesilenia wiosennego!

Podczas przygotowywania sałaty, warto pamiętać o kilku zasadach. Nie powinno się jej moczyć w ciepłej wodzie, gdyż traci swoją jędrność. Oprócz tego sałatę należy rwać palcami, a nie kroić. Dzięki temu nie traci swoich cennych właściwości odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *