smalec gęsi

Smalec gęsi w walce z uciążliwym kaszlem – właściwości i przepis

Smalec gęsi znany był już od bardzo dawna w medycynie ludowej. W poprzednim wieku stracił odrobinę na popularności i próbowano go zastąpić różnymi specyfikami chemicznymi, jednak żaden z nich nie był w stanie dorównać w składzie i działaniu oryginałowi. Dlatego obecnie smalec gęsi staje się coraz bardziej popularny, wracamy w leczeniu do naturalnych sposobów które wykorzystywane były przez nasze babcie.

Smalec gęsi – właściwości

smalec gęsiSmalec gęsi z tłuszczu sadełkowego zawierająca ponad 2/3 nienasyconych kwasów tłuszczowych. Uważany jest za  najzdrowszy z tłuszczów zwierzęcych. W gęsim tłuszczu przeważa bowiem jednonienasycony kwas oleinowy (podobnie jak w oliwie z oliwek). Spożywanie tego rodzaju tłuszczu jest wskazane w diecie przeciwmiażdżycowej. W smalcu znajduje się jednonienasycony kwas oleinowy, który obniża poziom złego cholesterolu (LDL), a jednocześnie nie zmniejsza poziomu dobrego (HDL). Smalec gęsi jest zatem naturalnym lekiem przeciwko miażdżycy i chorobom serca, jednak w tym wypadku powinien być przede wszystkim spożywany na zimno, np. do pieczywa.

Smalec gęsi posiada bardzo duże właściwości rozgrzewające, dlatego wśród dorosłych zmagających się z uciążliwym kaszlem i przeziębieniem zaleca się doustne stosowanie smalcu gęsiego, poprzez dodanie go np. do herbaty i pice dwa razy dziennie.

Smalec gęsi ma szerokie zastosowanie również w medycynie ludowej. Od dawien dawna nasze prababki zalecały stosowanie tego smalcu do picia chorym dzieciom na dolegliwości dróg oddechowych. Przy kaszlu i infekcjach dróg oddechowych poleca się picie ciepłego mleka z łyżeczką gęsiego smalcu i łyżeczką naturalnego miodu codziennie wieczorem. Ze względu na działanie rozgrzewające gęsie sadło warto także wmasowywać w klatkę piersiową – u dzieci, dla których większość syropów przeciwkaszlowych jest wysoce niewskazana, to bardzo efektywne i bezpieczne rozwiązanie.

Stosowany zewnętrznie np. po dodaniu olejku rycynowego jest bardzo pomocny w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów (kolan, bioder, kręgosłupa).

Smalec gęsi na zimno, np. jako dodatku do chleba powinni stosować szczególnie ludzie mający problem z nadciśnieniem, otyłością i nadmiernym poziomem złego cholesterolu we krwi. Naturalnie, kluczem do sukcesu jest umiar – smalec jest bardzo kaloryczny, więc nie można przesadzać z jego konsumpcją. Dlatego bardzo istotną role odgrywa odpowiednie dawkowanie.

Smalec gęsi wykorzystywany być może także do użytku zewnętrznego, zwłaszcza u starszych ludzi cierpiących na reumatyzm. Smarowanie nim stawów i kręgosłupa wyraźnie obniża dolegliwości bólowe i może być dobrą, naturalną alternatywą dla kremów aptecznych. Aby zmaksymalizować efekt najlepiej wcierać smalec w lekko ogrzanej formie i masować przez kilka minut.

Przepis na leczniczy smalec gęsi

Okład należy stosować w przypadku bardzo silnego kaszlu  zarówno u dorosłych oraz dzieci. Zaleca się stosowanie na noc lub jeśli chory leży cały czas w łóżku także w ciągu dnia.

Składniki:

  • 1 szklanka gęsiego smalcu
  • około 50 g utartego czosnku
  • pergamin lub szeroki bandaż
  • gruby ręcznik

Sposób przygotowania

Należy dokładnie wymieszać czosnek wraz z smalcem gęsim tak aby się połączyły lekko podgrzać, po czym nałożyć papkę na pierś, przykryć pergaminem a następnie owinąć ręcznikiem lub szalem. Kompres pozostawić na noc.

 

Przepis na kaszel

Zalecany jest w przypadku występowania szczególnie u dzieci silnego kaszlu

Składniki:

Sposób przygotowania:

Rozpuścić łyżeczkę miodu i jedną lub dwie łyżeczki smalcu gęsiego w 1/2 szklanki ciepłego mleka i dokładnie wymieszać.

Dawkowanie:

Zaleca się picie codziennie przed snem do całkowitego ustania kaszlu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *