Znieczulenie zewnątrzoponowe

Znieczulenie zewnątrzoponowe – przeciwwskazania, efekty uboczne

Znieczulenie zewnątrzoponowe polega na podaniu środków, jakie usuwają przekaźnictwo bólu pomiędzy okostną i oponą twardą wyściełającą kanał kręgowy. Owego rodzaju wyjście wykorzystuje się niejednokrotnie u chorych po specjalistycznych operacjach, chorych na nowotwory i do zmniejszania bólu podczas porodu.

Na czym polega znieczulenie zewnątrzoponowe?

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest stosowane za pomocą cewnika do roztworu mózgowo-rdzeniowego w kręgosłupie. Igła trafia do powierzchni pomiędzy ścianą kanału kręgowego oraz tzw. oponą twardą, zabezpieczającą rdzeń kręgowy. Owego rodzaju zmniejszanie bólu porodowego niezwykle efektywnie hamuje czucie bólu, ponieważ zatrzymuje przewodnictwo nerwów rdzeniowych. Znieczulenie zewnątrzoponowe musi być wykonane w rozwarciu co najmniej 3 cm oraz najwyżej 7 cm. Zbyt przedwczesne podanie znieczulenia może zatrzymać akcję porodową. Podanie znieczulenia za późno może z kolei skutkować tymże, iż znieczulenie zacznie działać po przyjściu dziecka na świat.

Cel znieczulenia zewnatrzoponowego

Celem podania znieczulenia zewnątrzoponowego jest likwidacja bólów skurczowych. Na ogół tenże rodzaj znieczulenia zwalcza również zupełnie ból porodowy. Cześć pań chce mieć jednakże pewne czucie podczas porodu, gdyż mają wówczas lepsze poczucie, jak oraz kiedy przeć. Nie jest możliwe skrupulatne przystosowanie dawki znieczulenia epiduralnego. Więc, w wypadku obniżenia dawki, żeby podtrzymać odczuwanie pacjentki, jest również zagrożenie przykrych doznań. Teraz w większości wypadków jest szansę obniżenia bólu porodowego bez straty odczuwania w dolnych częściach ciała bądź czucia słabości w nogach.

Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie naturalnym

Podczas porodu naturalnego jest parę form zmniejszania bólu. Technikę wybiera kobieta. Pierwszą, zawsze stosowaną, jest niefarmakologiczne zmniejszanie bólu. Obejmuje ono ćwiczenia, masaż, relaksację, kąpiel. Można przemyśleć także znieczulenie wziewne podtlenkiem azotu. Ma on jednakże wykorzystanie tylko w małym natężeniu bólu porodowego. Efektywnym znieczuleniem, jakie anestezjolog może zrobić w trakcie porodu, jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Zalety stosowania znieczulenia zewnątrzoponowego obejmują obniżkę bólu przy równoczesnym zachowaniu świadomości, dlatego kobieta może wciąż świadomie przeżywać poród. Bezpośrednio po porodzie może przytulić noworodka, nie jest także pozbawiona czucia lub ruchu, natomiast tylko ma zniesiony ból.

Jak podawane jest znieczulenie?

Podaniem znieczulenia zewnąrzoponowego zajmuje się anestezjolog. Pacjentka winna przyjąć postawę pochyloną, siadając na krawędzi łóżka, z głową przyciśniętą do kolan. Może także leżeć na boku. W trakcie podawania środka należy zachować postawę zupełnie nieruchomą. Skóra w miejscu podania wkłucia jest oczyszczana, i potem występuje umieszczenie igły w powierzchni zewnątrzoponowej kręgosłupa. Poprzez igłę dostarczany jest cewnik, poprzez jaki podaje się środek przeciwbólowy. Zaraz po 10-15 minutach środek przeciwbólowy zaczyna działać, natomiast kobieta może w pełni świadomie, jednakże bez bólu, wydać na świat malucha.

Znieczulenie zewnątrzoponowe – przeciwwskazania

Niestety, jak w wypadku wielu zabiegów medycznych, oraz w tymże wypadku są przeciwwskazania dotyczące stanu zdrowia pacjentki. Anestezjolog może nie zdecydować się na znieczulenie zewnątrzoponowe, gdy ciężarna stosuje np. środki rozrzedzające krew (kłopotem są właśnie zaburzenia krzepnięcia krwi) bądź cierpi z powody stanu zapalnego kręgosłupa. Kolejnym kłopotem może być wada kręgosłupa – przy poniektórych wbicie we właściwy sposób jest niewykonalne.

Ból pooperacyjny

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest wykorzystywane nie jedynie w trakcie zabiegu operacyjnego, lecz jest również kontynuowane w czasie pooperacyjnym w celu usuwania bólu pooperacyjnego. Po założeniu cewnika zewnątrzoponowego chory po operacji powraca na oddział. Dzięki temu ma zagwarantowany komfort w formie pełnej bezbolesności miejsca, w jakim zrobiono zabieg operacyjny. Środki znieczulające są podawane wówczas do powierzchni zewnątrzoponowej chociażby jeszcze poprzez dzień po ukończeniu operacji.

Efekty uboczne znieczulenia zewnątrzoponowego

Najpowszechniejszym powikłaniem po podaniu znieczulenia zewnątrzoponowego jest spadek ciśnienia krwi u kobiety. Można je błyskawicznie opanować za pomocą środków oraz zmiany pozycji. Znieczulenie to przynosi ze sobą również określone ryzyko dla płodu, może wywoływać jego niewłaściwe rozmieszczenie, podniesienie potrzeby zastosowania kleszczy oraz vacuum, gorączkę u mamy. Sporadycznie, lecz może nastąpić paraliż, cierpnięcie, uszkodzenie nerwu, kręgosłupa, infekcja. Po narodzeniu dziecka cewnik jest usuwany zazwyczaj w przeciągu godziny bądź dwóch. Gdy potrzebne było zrobienie cięcia cesarskiego może on zostać trochę dłużej. Wyjęcie cewnika nie jest nieprzyjemne, lecz może wywoływać dziwne uczucia. Kobiety niejednokrotnie widzą, iż bardziej boli odrywanie samych plastrów przytrzymujących cewnik aniżeli samo jego wyjęcie. Zazwyczaj kobiety czują mrowienie w nogach oraz czucie w nich stopniowo powraca. Większość matek jest w stanie chodzić parę godzin po odejściu znieczulenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *