daktyle

Daktyle – właściwości daktyli, zastosowanie daktyli, odchudzanie

Daktyle to bogactwo składników odżywczych, warto jest nimi urozmaicić zbilansowaną dietę i codzienny jadłospis. Daktyle to wyjątkowe bakalie chroniące nas przed wieloma chorobami.

Właściwości daktyli

Daktyle są nie lada źródłem żelaza. Są one polecane wszystkim tym, którzy borykają się z anemią i schorzeniami krwi. W 100g daktyli jest prawie 1 g żelaza. Dzienna dawka żelaza to garść daktyli. Żelazo wpływa na ilość hemoglobiny we krwi, jak również wpływa na rozprowadzenie tlenu. Wskazane jest w suplementacji ciężarnych oraz w okresach wzrostu młodzieży, co za tym idzie daktyle mogą je doskonale uzupełnić.

Ponadto daktyle regulują procesem trawienia i zapobiegają biegunkom. W daktylach znajdziemy dużą dawkę potasu, dzięki któremu w jelitach stabilizuje się naturalna flora bakteryjna. Również w zakresie zaparć daktyle mogą pomóc. W tym celu daktyle wymagają namoczenia przez noc, kolejnego dnia wystarczy wypić powstały sok, by pobudzić prace jelit.

Daktyle na odchudzanie

Te owoce sprawdzają się również jako element diety odchudzającej a to za sprawą sytości jaką gwarantuje zjedzenie daktyli. Uczucie pełności oszukuje żołądek i sprawia iż jemy mniej bez katuszy. Wraz z tym dobrodziejstwem istotna cechą daktyli jest zdolność do regulacji poziomu cholesterolu. Jedząc je można go obniżyć i zadbać o drożność żył, zapobiegając miażdżycy oraz zakrzepom żylnym. Te bakalie w diecie wpływają pozytywnie także na serce, zwłaszcza sok z daktyli jest doskonałą odżywką dla układu krążenia. Ważne jest jednak to, by spożywać je regularnie.

Bakalie wspomagające regulację ciśnienia krwi

Owoce palmy daktylowej obecne w dicie codziennej zapewniają zdrowie w obszarze układu krążenia. Codzienna dawka daktyli pomaga wyregulować ciśnienie krwi z tendencją do jego obniżenia. Spożywając ten rodzaj bakalii nie narażamy się na zbyt duże dawki sodu, za to dostarczamy do organizmu cennego magnezu. Spożycie 5 daktyli codziennie pokrywa zapotrzebowanie na magnez w ilości 80 mg.

Dzięki takiemu składowi daktyle wzmacniają naczynia krwionośne, również włosowate odpowiadając za wydolność krążeniową. Wpływając znacznie na obieg i skład krwi chronią przed udarami mózgu. Zawartość potasu w daktylach poza układem krwionośnym wspiera układ nerwowy, dzięki czemu maleje ryzyko doznania udaru aż o 40%.

Zastosowanie daktyli

Te bakalie można spożywać kandyzowane, suszone, jednak najczęściej w celach leczniczych spożywa się sok z daktyli moczonych w wodzie. Nie należy n do najsmaczniejszych, jednak zawiera tak wiele cennych dla zdrowia substancji, ze warto jest go pić codziennie. Co ważne można dodawać je do ciast i deserów, są one rewelacyjnym słodkim dodatkiem o charakterystycznym zapachu i smaku.

W polskiej tradycji daktyle nie są popularne, jednak dodaje się je do dań świątecznych, zwłaszcza bożonarodzeniowych takich jak kutia, czy śląskie makówki. Niestety z uwagi na to, ze daktyle nie rosną w polskim klimacie bakalie te do tanich nie należą i wymagają zakupu z importu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *