Suchy nos

Suchy nos – przyczyny, długotrwały nieżyt nosa. Jak zwilżyć suchy nos?

Suchy nos to przypadłość, jakiej przyczyny zazwyczaj nie są powodem do strachu. Sucha śluzówka nosa przeważnie jest rezultatem siedzenia w klimatyzowanym wnętrzu lub nadużywania kropli do nosa. Jednakże w pewnych wypadkach suchy nos może być symptomem choroby. Sprawdź, co znaczy suchy nos.

Suchy nos to przypadłość, jaka jest podstawą poważnego bólu, tym bardziej, iż w suchej śluzówce nosa wielokrotnie towarzyszą różne symptomy, takie jak zatkany nos (szczególnie rano, po obudzeniu) oraz połączone z tym trudności w oddychaniu, świerzbienie oraz drapanie w nosie, obrzęk śluzówki nosa, przesuszona wydzielina przykrywająca śluzówkę, ataki kichania, i czasem chociażby krwawienia z nosa. W ekstremalnych wypadkach może dojść do stanów zapalnych zatok oraz gardła. Ponieważ pozbawiona śluzu otoczka jamy nosa nie stanowi odpowiednio doskonałej bariery obronnej przed bakteriami, drobnoustrojami oraz kolejnymi patogenami.

Suchy nos – przyczyny. Chłodne powietrze

Zespół suchego nosa może być wywołany przebywaniem we wnętrzach o dużej temperaturze powietrza lub nadmiernie wentylowanych. W takich pomieszczeniach powietrze jest suche, natomiast wilgoć nie przewyższa 30 procent, natomiast odpowiednio winna wynosić 40-60 procent. Wywołuje to wzrost zapotrzebowania na wodę – organizm przetwarza jej więcej m.in. do zwilżenia wdychanego powietrza, stąd suchy nos. Więc należy zadbać o zachowanie prawidłowego poziomu wilgoci we wnętrzach. W tym celu można zaopatrzyć się we wskaźnik wilgoci powietrza (wilgotnościomierz) oraz nawilżacz. Można także wieszać wilgotne ręczniki na grzejniku.

Suchy nos – przyczyny. Kurz, dym papierosowy, chemikalia

Przyczyną suchego nosa mogą być wznoszące się w powietrzu kurz, pyłki oraz dym papierosowy. Przyczyny te powstrzymują rzęski znajdujące się we wnętrzu jamy nosowej. Zespół suchego nosa mogą wywoływać również preparaty chemiczne oraz opary substancji drażniących. To one powodują, iż w śluzówce górnych dróg oddechowych pojawia się stan zapalny, hamujący rzęski oraz mechanizm czyszczenia nosa.

Suchy nos to przypadłość, jaka jest przyczyną dużego bólu, tym bardziej, iż suchej śluzówce nosa wielokrotnie towarzyszą pozostałe symptomy, takie jak zatkany nos (szczególnie rankiem, po obudzeniu) oraz połączone z tym trudności w oddychaniu, świerzbienie oraz drapanie w nosie, obrzęk śluzówki nosa, przesuszona wydzielina przykrywająca śluzówkę, ataki kichania, i czasem chociażby krwawienia z nosa. W ekstremalnych wypadkach może chociażby dojść do stanów zapalnych zatok oraz gardła, ponieważ pozbawiona śluzu błona jamy nosa nie stanowi odpowiednio silnej bariery obronnej przed bakteriami, drobnoustrojami oraz pozostałymi patogenami.

Długotrwały nieżyt nosa – przyczyna przesuszonej śluzówki

Długotrwały zanikowy nieżyt nosa wyróżnia się zanikiem błony śluzowej nosa, jaka z czasem staje się jeszcze mniejsza. Zanik gruczołów powoduje, iż w nosie jest sucho oraz pojawia się przykre odczucie drapania w jamie nosowej. Zalegająca, zaschnięta wydzielina tworzy bolesne strupy, jakie krwawią przy próbie oderwania. Zanik zakończeń nerwowych wywołuje ponadto uszkodzenie węchu. U kobiet spotykamy się czasem z zanikowym cuchnącym nieżytem nosa, więc ozeną, jaka poza suchością w jamie nosowej oraz wyżej przedstawionymi symptomami przejawia się ponadto nieprzyjemnym zapachem z nosa.

Suchość w nosie po środkach na katar

Krople do nosa zawierające sterydy wykorzystywane w wypadku sezonowego, lecz także całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa nie powinny być wykorzystywane bez przerwy dłużej aniżeli tydzień i w ogóle nie winno się ich podawać malutkim dzieciom – do 4. roku życia. Krople te przy dłuższym używaniu podrażniają oraz powodują suchość błony śluzowej jamy nosowej.

Kolejną grupą środków, jakie mają zbliżone szkodliwe działanie w postaci suchego nosa przy wielodniowym używaniu są pochodne imidazolu, takie jak ksylometazolina oraz oksymetazolina. Leki te zmniejszają naczynia krwionośne, przez co ograniczają przekrwienie, wysięk oraz obrzęk, więc wykorzystuje się je na nieżyt śluzówki nosa.

Jak zwilżyć suchy nos?

Ważną funkcję w zwilżeniu przesuszonej śluzówki nosa gra poznanie faktorów, które leżą u przyczyn pojawienia się tejże dolegliwości. Skuteczną metodą poprawiającą leczenie jest inhalowanie nosa wodą z nutą rozmaitych wyciągów eterycznych. Z uwagi na ogromny ból połączony z suchością nosa u dziecka, zwilżanie śluzówki u maluchów jest zwłaszcza ważne. Wielu rodziców zaopatruje się w nawilżacze powietrza, które pomagają utrzymać w pokoju dziecięcym właściwą wilgoć powietrza.

Odróżniamy nawilżacze parowe, które ogrzewają, i potem odprowadzają wodę w formie mgiełki. Z kolei nawilżacze ewaporacyjne odparowywują wodę przy wykorzystaniu wentylatora. Pozytywny rezultat zarówno u dorosłych, jak również u dzieci zapewnia płukanie nosa solą fizjologiczną czy wodą morską. Na suchy nos pomogą również preparaty do stosowania miejscowego w formie żeli, maści oraz aerozoli. Zawierają one takie związki jak pantenol, wodę morską, ekstrakty eteryczne, glicerol, kwas hialuronowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *