siemię lniane

Cudowne siemię lniane – Jedz codziennie nasiona lnu na zdrowie!

Siemię lniane czyli popularne nasiona lnu zaliczane są do najstarszych roślin uprawnych. Ich dobroczynny wpływ na organizm ludzki znany już był i wykorzystywany w czasach średniowiecznych. Co charakterystyczne dla tej rośliny len kwitnie na kolor niebieski co dodatkowo oprócz walorów odżywczych dodaje uroku tej roślinie. Len posiada i posiadał bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywany było do produkcji odzieży a także jako bogate źródło witamin i substancji odżywczych w domowych kuchniach. Dlaczego podtrzymywać stosowanie tego zioła? Poniższy tekst pozwoli poznać większość zalet siemienia lnianego.

Siemię lniane – właściwości

siemię lnianeSiemię lniane najczęściej kojarzone jest z goszczącym w naszych kuchniach olejem lniany. I słusznie produkt ten staje się coraz bardziej popularny a to głównie za sprawą docenienia jego bogatych wartości oraz składu. Siemię lniane to bogate źródło witamin oraz licznych soli mineralnych. Co takiego zawiera ta roślina a dokładniej jej nasiona, że czyni ją niepowtarzalną oraz wyjątkową? Otóż przede wszystkim wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Dla tych którzy nie są za pan brat na co dzień ze zdrowa żywnością informuje iż to właśnie one gwarantują prawidłową budowę tkanki mózgowej, przyczyniają się do właściwego funkcjonowania hormonów, które regulują prawidłową przemianę materii a ponadto wpływają na obniżenie cholesterolu.

Siemię lniane to źródło witamin z grupy B, które współuczestniczą w procesach zmierzających do przemiany węglowodanów, ale także białek oraz tłuszczów. Uczestniczą także w produkcji czerwonych krwinek i wspomagają tworzenie szpiku kostnego.

Codzienne spożycie siemienia lnianego który zawiera bardzo duże ilości błonnika ma korzystny wpływ na wszystkie procesy usprawniające prace przewodu pokarmowego, dlatego w medycynie siemię lniane wykorzystywane jest w problemach gastrycznych oraz silnych zaparciach. To nie koniec wszystkich zalet które przemawiają na korzyść stosowania tej drobnej rośliny. Otóż nasiona siemienia lnianego w naturalny sposób oczyszczają organizm z toksyn zapewniając jednocześnie uczucie sytości.

Innym czynnikiem zawartym w nasionach siemienia jest witamina E. Odgrywa on bardzo ważną role w walce z chorobami serca oraz miażdżycy, jednocześnie stanowi bogate źródło cynku, żelaza, wapnia oraz magnezu.

Wśród innych cech wyróżniających siemię lniane wskazuje się na:

Siemię lniane posiada szeroki zastosowanie w kosmetologii i wykorzystywany jest jako składnik szamponów ale także poprawia jakość płytki paznokciowej. Maseczki z siemienia lnianego nadają skórze gładkości i nadają jej świeży i jędrny wygląd.

Przepis z siemienia lnianego

Sposób przygotowania preparatów czy to maseczki, naparu są bardzo zbliżone i nie stwarzają żadnych problemów w przygotowaniu ich w domowym zaciszu. Wskazane są zarówno w leczeniu wewnętrznych dolegliwości oraz problemów z cerą lub włosami.

Napar z siemienia lnianego

Składniki

  • nasiona siemienia lnianego
  • woda

Sposób przygotowania

Nasiona siemienia lnianego najlepiej zmielić lub zakupić od razu zmielone. Następnie zalać je gorącą wodą i przykryć najlepiej talerzykiem. Odstawić na około 10-15 min.

Dawkowanie

Zaleca się picie siemienia lnianego codziennie na czczo.

Maseczka na włosy z siemienia lnianego – sposób jej przygotowania nie różni się w żaden sposób od zaprezentowanego powyżej naparu. Zaleca się w przypadku maseczki dodanie mniejszej ilości wody w celu łatwiejszego rozprowadzenia preparatu na włosach i pozostawienie go na około 15 min. Następnie spłukać i powtarzać przy każdym myciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *