Woda różana

Woda różana – korzyści, historia i zastosowanie, charakterystyka

Woda różana – Już stulecia temu stwierdzono, że róża niesie w sobie nie tylko dekoracyjne piękno, ale też ma właściwości lecznicze – dlatego odgrywa ważną rolę w społeczeństwie od tamtego czasu. Rosa Damascena Mill, znana również jako róża damasceńska, jest najlepiej znana jako kwiat, który nazywamy powszechnie różą.

Jest uprawiana na całym świecie i służy do ceremonii religijnych, korzystamy z jej zapachu, smaku, a nawet w odniesieniu do medycyny. Woda różana lub „hydrosol” różany jest wytwarzana przez kruszenie i destylowanie płatków róży damasceńskiej w celu wytworzenia olejku eterycznego.

Woda różana – historia wody różanej

Historia zalicza odkrycie i udoskonalenie różanej wody z ramienia perskiego naukowca żyjące w X wieku pod nazwą Avicenna. Krucjaty przyniosły Europie właśnie tę wodę i uczyniły ją atrakcyjnym źródłem handlu z Persyjczykami. W średniowieczu woda różana była używana do czyszczenia rąk przed jedzeniem, a lekarze przepisywali ją pacjentom jako lekarstwo, mające pomóc zapobiec omdleniu, sprzyjające wzmocnieniu narządów i ochronie serca.

Tradycyjne zastosowania róży damasceńskiej

Woda różana tradycyjnie stosowana jest w celu złagodzenia sporadycznych i niestrawnych zaparć, złagodzenia krwawień miesiączkowych oraz zmniejszenia zaczerwienienia i obrzęku. Woda różana walczy również z organizmami szkodliwymi dla człowieka i może pomóc złagodzić kaszel i gardło.

W aromaterapii, różana woda pomaga łagodzić bóle głowy i uspokaja nerwy. W jednym z badań naukowcy stwierdzili, że różany olej (różana woda zawiera zazwyczaj 10-50% destylowanego oleju różanego) zachęca organizm do prawidłowego ciśnienia krwi i sprzyjają odprężeniu. Uczestnicy badań, którzy korzystali z oleju z róży, opisali jego efekt jako uspokajający i relaksujący.

Wiele przepisów kulinarnych z Chin, Indii i Bliskiego Wschodu zawiera element wody wzbogaconej różą. Dodaje ona przyjemny smak do syropów i galaretek, a nawet może być podawana z ryżem, puddingami i ciastami.

Inne rodzaje róży są w trakcie oceny w celu ustalenia, czy mają podobne korzyści. Polscy naukowcy odkryli, że olej z róży typu rugosa pomaga zmniejszyć podrażnienie skóry i oczu.

Woda różana – Korzyści płynące z wody różanej dla skóry

Woda różana jest idealna do tonizowania i nawilżania skóry. Jest bezpieczna i skuteczna w przypadku wszystkich rodzajów skóry i pomaga zrównoważyć produkcję naturalnej ropy. Różana woda zachęca krew do krążenia i efektem jej stosowania jest piękna, promienna i jasna cera.

Organiczna różana woda, wykonana z organicznych płatków róży damaeńskiejz Indii, jest częścią formuły najlepszych kosmetyków sprzyjających odświeżaniu całego ciała. Można ją także stosować w formie mgiełki do twarzy, co jest bardzo orzeźwiające. W internecie można znaleźć wiele pozytywnych opinii od osób, które poczuły na własnej skórze ten niesamowity efekt. Każdy z nas może znaleźć swoje ulubione zastosowanie wody różanej – kluczem jest jednak to, by próbować i znaleźć coś dla siebie wśród niesamowitych korzyści tego naprawdę wyjątkowego kwiatu. Warto się o tym przekonać na własnej skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *