Astma a ciąża

Astma a ciąża – planowanie ciąży, zagrożenia, bezpieczeństwo leków

Astma a ciąża, ten temat otoczony jest wieloma pytaniami i wątpliwościami, które szczególnie dotyczą kobiet planujących ciążę. Czy dziecko będzie zdrowe? Czy muszą odmówić leczenia lub, przeciwnie, wzmocnić go w czasie ciąży? Jak niebezpieczne dla przyszłego dziecka są przyjmowane leki? Współczesne pomysły na tę chorobę mogą dać pełną odpowiedź.

Czym jest astma oskrzelowa?

Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych spowodowaną stanem zapalnym. Głównymi objawami astmy, są: kaszel, uczucie zastoju w klatce piersiowej, świszczący oddech. Ich występowanie jest wywoływane przez kontakt z alergenami (kurz domowy, sierść zwierząt domowych, pyłek roślinny i inne), substancje drażniące (dym tytoniowy), infekcje (grypa).

Jak astma wpływa na ciążę?

Ciąża jest szczególnym stanem, w którym zachodzą przemiany w narządach i układach organizmu kobiety, mające na celu stworzenie korzystnych warunków dla rozwoju płodu. Zmiany te mogą wpływać na przebieg chorób przewlekłych. Na przykład zmiany zachodzące w układzie oddechowym, hormonalnym i immunologicznym są najbardziej istotne w astmie oskrzelowej.

Istnieją 3 opcje przebiegu astmy oskrzelowej podczas ciąży:

 • Ciąża nie wpływa na przebieg astmy oskrzelowej
 • Poprawa przebiegu choroby na tle ciąży
 • Cięższy przebieg astmy oskrzelowej podczas ciąży.

Według statystyk tylko 14% kobiet w ciąży ma spokojniejszy przebieg astmy. Nie można przewidzieć, w jaki sposób związek astma a ciąża będzie się rozwijał w każdym indywidualnym przypadku.

Jakie jest niebezpieczeństwo nieodpowiedniej kontroli astmy w ciąży?

Należy rozumieć, że astma oskrzelowa nie prowadzi bezpośrednio do powikłań ciąży. Wszystkie możliwe problemy są spowodowane słabą kontrolą choroby. Niedotlenienie to najbardziej niebezpieczny stan dla płodu, który występuje, gdy zaostrza się astma oskrzelowa. Trudność w oddychaniu, której doświadcza ciężarna kobieta w momencie ataku duszności, jest również silnie odczuwana przez dziecko.

Konsekwencją niedotlenienia jest:

 • Niedostateczna masa płodu
 • Ogólne opóźnienie rozwoju, upośledzenie kształtowania się narządów (w pierwszym trymestrze ciąży).

Niewystarczająca kontrola nad astmą może prowadzić do stanu przedrzucawkowego (stanu niebezpiecznego zarówno dla matki, jak i dziecka), a także przyczyniać się do rozwoju chorób zakaźnych dróg oddechowych u kobiet w ciąży, czasami wymagających poważnej antybiotykoterapii. Dzięki dobrej kontroli astmy w czasie ciąży dzieci rodzą się zdrowe i mają pozytywne rokowania.

Astma a ciąża – etap planowania ciąży

Na etapie planowania ciąży należy wybrać terapię pierwotną (inhalator w minimalnej skutecznej dawce), która może kontrolować przebieg choroby, to znaczy upewnić się, że nie ma zaostrzeń i są wskaźniki funkcji oddechowych, najbliższe normalnym. Proces wyboru leku jest dość długi. Aby uniknąć ryzyka, musi być on przyjęty przed zajściem w ciążę. Nie mniej ważna jest prawidłowa technika inhalacji, dzięki której substancja lecznicza w pełni przenika do oskrzeli. Zaostrzenia astmy alergicznej wywołuje kontakt z alergenami. Jeśli wykluczy się lub ograniczysz ich obecność, można zmniejszyć objawy choroby.

W celu dokładnego poznania spektrum istotnych alergenów konieczne jest wcześniejsze zbadanie przez lekarza alergologa i otrzymanie zaleceń dotyczących środków przeciwalergicznych. Jednak powszechne jest obserwowanie hipoalergicznego życia walka z kurzem domowym i mikroskopijnymi roztoczami żyjącymi w mieszkaniu poprzez usunięcie przedmiotów, które gromadzą kurz: dywany, meble tapicerowane, grube zasłony i inne. Ponadto:

 • Przechowywanie ubrań w zamkniętych szafkach
 • Codzienne lekkie czyszczenie na mokro
 • Wymiana poduszek z piór na hipoalergiczne, wykonane z materiału syntetycznego
 • Używanie pokrowców na poduszki, koce, a zwłaszcza materace.
 • Pranie pościeli w temperaturze, co najmniej 60 stopni С – 1 raz w tygodniu
 • Zainstalowanie filtra powietrza w domu.

Bezpieczeństwo leków na astmę dla kobiet w ciąży

Główną taktyką leczenia astmy oskrzelowej w czasie ciąży jest stosowanie leków, które skutecznie kontrolują objawy choroby, ale nie wpływają na normalny przebieg ciąży, rozwój dziecka, czyli udowodnione jest bezpieczne działanie. Każdy lek przechodzi badania kliniczne na dużą skalę, których wyniki stawiają kategorię bezpieczeństwa podczas ciąży.

Leki w celu złagodzenia objawów astmy

Duszności to nagłe uczucie trudności w oddychaniu z niezdolnością do całkowitego wydechu. Kobiety w ciąży muszą jak najszybciej pozbyć się takich objawów, aby hipoksja (zbyt mała ilość tlenu dostarczana do organizmu) nie zaszkodziła dziecku. Preferowane są leki o szybkim początku działania i selektywnym działaniu na płuca przy minimalnym oddziaływaniu na serce. Kobiety w ciąży muszą pamiętać, że zalecone leki, a raczej częstotliwość ich stosowania, są wskaźnikiem kontroli nad astmą. Zwiększenie częstotliwości ataków astmy i rosnące zapotrzebowanie na inhalator to sygnał konieczności pilnej porady lekarskiej.

Planowana terapia leczenia astmy a ciąża

Podstawowa terapia lekami w formie inhalacyjnej jest podstawą leczenia astmy oskrzelowej. Ma na celu normalizację funkcji układu oddechowego i zapobieganie zaostrzeniom choroby. Aby osiągnąć maksymalny efekt długoterminowy, terapia powinna być regularna, a leki powinny być wybierane przez specjalistę – pulmonologa lub alergologa-immunologa. W przypadku łagodnej astmy lekarz może przepisać inhalatory należące do grupy leków niehormonalnych.

W przypadku niedostatecznej kontroli choroby konieczne jest przejście na inhalatory hormonalne (glikokortykosteroidy). Biorąc pod uwagę, że większość leków podstawowej terapii jest hormonalna, kwestia ich bezpieczeństwa jest bardzo istotna. Stosowanie miejscowych glikokortykosteroidów jest bezpieczne, ponieważ substancja lecznicza działa wyłącznie w obszarze zapalenia tj. w oskrzelach. Nie dostaje się do krwiobiegu i dlatego ma minimalne skutki uboczne w organizmie matki i nie wpływa na płód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *