Pielęgnacja blizny po oparzeniu

Pielęgnacja blizny po oparzeniu – Co należy zrobić ?

Pielęgnacja blizny po oparzeniu – Oparzenia może wywołać wiele czynników. Najczęstsze z nich to zbyt wysoka temperatura, zbyt długi lub intensywny kontakt ze słońcem, różnorodne związki chemiczne, które mogą powodować uszkodzenia skóry lub zwykłe tarcie. Jednak bez względu na to, z jakiego powodu skóra została poparzona, wyróżnia się trzy stadia poparzeń w zależności od tego jak bardzo jest ona uszkodzona i jak wiele warstw obejmuje oparzenie. Dlatego też oparzenie pierwszego stopnia to takie, które obejmuje tylko naskórek. Drugiego stopnia naskórek i część skóry (w tym stadium występują pęcherze, jest ono znacznie bardziej bolesne). Natomiast trzeciego stopnia, najbardziej rozległe wszystkie warstwy skóry.

Co należy zrobić od razu po oparzeniu?

Lekkie oparzenia, mogą z powodzeniem być leczone samodzielnie. W takich przypadkach sprawdzą się różnego rodzaju opatrunki chłodzące, pianki łagodzące ból (np. Panthenol), opatrunki jałowe czy też preparaty ziołowe. Większość z nich znajdziemy w aptece do zakupu bez jakiejkolwiek recepty. Jeżeli poparzenie jest bardziej rozległe, należy skierować się po pomoc do lekarza. Dostaniemy wówczas odpowiedni opatrunek, a po zejściu pęcherzy, skóra winna być smarowana wazeliną lub dobranym kremem nawilżającym. Oparzenia największego stopnia są leczone przez specjalistów, zazwyczaj wymagają dłuższej rekonwalescencji, należy je smarować przepisanymi przez lekarza maściami i kremami.

Jeżeli oparzenie nastąpiło np. poprzez kontakt gorącej substancji ze skórę np. w kuchni (gorący tłuszcz), należy taką ranę trzymać pod zimną wodą nawet do 30 minut. Niektóre uszkodzenia skóry z początku wyglądające niewinnie. Mogą być poważnymi ranami w późniejszym okresie i zostawiać blizny, dlatego też tak ważny jest czas działania tuż po poparzeniu. Pielęgnację blizny warto jest zacząć tuż po oparzeniu. Po to, aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty i spowodować, iż z czasem będziemy mogli o niej zapomnieć.

Jak pielęgnować blizny po oparzeniu?

Pielęgnacja blizny po poparzeniu, to przede wszystkim coś co trzeba wykonywać systematycznie. Zwykle blizny zostają na ciele po większych oparzeniach (II, III stopień), niemniej jednak często całkowite ich wyleczenie nie jest możliwe. Pielęgnacja ma na celu, nie tyle zniwelowanie blizny, co spowodowanie iż będzie ona mniej widoczna i bardziej estetyczna. To czy będziemy mogli szybko i trwale pozbyć się blizny, jest zależne przede wszystkim od tego, jaki stopień oparzenia wystąpił. A także jakich środków do pielęgnacji takiej blizny użyjemy. Blizna w pierwszym stadium ma kolor różowawy i jest bardzo wrażliwa na jakiekolwiek urazy. To na tym etapie, powinno się najbardziej uważać, aby nie uszkodzić blizny i nie spowodować otwarcia się rany. Z czasem blizna, nabiera koloru jaśniejszego. Staje się mniej widoczna, jednakże w dużej ilości przypadków, istotna jest długotrwała pielęgnacja czy usunięcie.

Większość maści i kremów, które zalecane są do stosowania doraźnie na takie blizny, to substancje, które oparte są na allantoinie i heparynie sodowej. Sprawiają one, że skóra szybciej ulega regeneracji (wpływają na metabolizm zachodzący w tkance łącznej), ograniczają tworzenie się blizn. Warto zwrócić uwagę, aby w takich preparatach, były zawarte także witaminy (A, D, E). Taka pielęgnacja, czasem to nawet kilka miesięcy i nie zawsze jest gwarancja na całkowite wyleczenie. Duża jest jednak szansa, na zneutralizowanie koloru i zmniejszenie się blizny.

Pielęgnacja blizny po oparzeniu

Stosowanie preparatów i kremów na skórę, może się odbywać tylko i wyłącznie jeżeli skóra nie jest uszkodzona. Zawsze przed aplikacją, powinna ona być oczyszczona i osuszona, tak aby później można było zastosować krem lub maść. Wystarczające jest aplikowanie ich do 3 razy dziennie.

Istotną rolę w rekonwalescencji spełniają rośliny. Cebula, posiada działanie antybakteryjne, rozjaśnia bliznę, dlatego też popularne jest stosowanie wyciągów z niej przy poparzeniach. Ponadto, inne ze znanych roślin takich jak len, nagietek lekarski czy miód również sprawdzą się w leczeniu blizn i spowodują szybsze ich gojenie się. Duże znaczenie ma także aloes. Możemy go wyhodować w domu. Właściwości lecznicze jakie zawierają jego liście mogą być zbawienne przy wielu schorzeniach czy urazach, także przy oparzeniach. Bardzo dobrze w takiej sytuacji sprawdza się także kolagen. Istnieje wiele firm, które oferują nam możliwości zakupu kolagenu, jednakże najlepszy będzie ten najbardziej naturalny- zbliżony do ludzkiego np. rybi.

Jego cena jest znacznie wyższa niż te, który można zakupić np. w drogerii z racji prawdziwej zawartości kolagenu, a nie tylko znikomych procentów. Przez to, pierwsze zmiany, też są widoczne znacznie szybciej, a końcowy efekt udaje się osiągnąć nawet po krótkim czasie. Oprócz metod naturalnych, istnieją także metody, które stosowane są w gabinetach kosmetycznych. Jeśli rana nie jest zbyt głęboka, ale rozległa i zależy nam na jak najbardziej efektownym wyeliminowaniu jej, można zastosować zabiegi dermabrazji. Zabiegi te to np. peeling, który ściera zrogowaciałe warstwy naskórka, aby przyspieszyć jego odbudowę czy lasera. Te drugie, są jednak bardzo bolesne, ale za to przynoszą szybkie i długotrwałe efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *