Żylaki na nogach

Żylaki na nogach – przyczyny, objawy, leczenie, zioła na żylaki

Żylaki na nogach są co raz częściej spotykaną przypadłością układu krążenia wśród chorób cywilizacyjnych, w tym krajów wysoce rozwiniętych. Schorzenie dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn. Żylaki to nic innego jak rozszerzone żyły, które uniemożliwiają właściwe krążenie krwi.

Naczynia krwionośne tracąc swoją elastyczność powodują wzrost ciśnienia we krwi i stałe ich powiększanie się. W efekcie powodują powstawanie defektu nie tylko zdrowotnego, ale i estetycznego. Małe popękane naczynka są niegroźne, natomiast żyły w zaawansowanym stadium są zagrożeniem i wymagają już leczenia.

Żylaki ze względu na ich pochodzenie dzielimy na pierwotne i wtórne.

Żylaki pierwotne powstają o osób ze skłonnościami genetycznymi jednocześnie związane między innymi z z naszym stylem życia, nadmiernym wysiłkiem fizycznym, długotrwała stojącą lub siedzącą pracą. Ten typ żylaków rozwija się autonomicznie, czyli bez znanej przyczyny. Natomiast drugi typ żylaków, czyli wtórne powstają w wyniku przebytych chorób, które spowodowały bezruch krwi w układzie żylnym.

Żylaki na nogach – przyczyny powstawania

Czynniki, które mają bezpośredni wpływ na powstawanie żylaków to między innymi:

Niewłaściwa dieta oraz otyłość – jest to jedna z głównych przyczyn powstawania żylaków na nogach. Namiar kilogramów obciąża kończyny dolne, a tym samym utrudnia przepływ krwi. Osoby z nadmierną nadwagą mają ograniczoną aktywność fizyczną. Produkty często ubogie w błonnik, które przyczyniają się do powstawania zaparć oraz witaminę C. Palenie papierosów oraz nadużywanie wysokoprocentowych alkoholi powoduje kruchość naczyń krwionośnych.

Styl życia – długotrwały siedzący lub stojący tryb pracy. Mała skłonność nóg do jakiegokolwiek najmniejszego wysiłku utrudnia przepływ krwi zwiększając ciśnienie w żyłach.

Czynniki genetyczne – żylaki są często dziedziczone. Ryzyko zwiększa się gdy któryś z członków naszej rodziny chorował na żylaki. Możemy je odziedziczyć nawet po dziadkach, czy też pradziadkach.

Ciąża – mogą mieć tu wpływ predyspozycje genetyczne lub czynniki hormonalne. Ciąża stanowi duże ryzyko rozwoju żylaków ze względu na dodatkowe obciążenie naczyń krwionośnych. Wzrost poziomu hormonów skutkuje rozluźnieniem się mięśniówki naczyń żylnych, powiększona macica uciska na naczynia żylne.

Wiek – występowanie żylaków wzrasta wraz z wiekiem. Spada wtedy elastyczność żył.

Płeć – żylaki częściej występują u kobiet niż u mężczyzn.

Żylaki na nogach – objawy

Choroba ta może rozwijać się nawet latami nie dając przy tym żadnych dolegliwości bólowych. Pojawiające się tzw. pajączki, drobna sieć rozszerzonych naczynek krwionośnych stanowi pierwszy objaw na to, że grozi nam powstanie żylaków. Objawy żylaków kończyn dolnych w początkowym stadium nie są zbytnio uciążliwe. Jest to głównie problem nieestetycznego wyglądu nóg. Nie powinniśmy natomiast lekceważyć tych początkowych objawów, które wydają się nam małostkowe.

Z czasem, wraz z rozwojem choroby towarzyszy uczucie ciężkości nóg, kostki są spuchnięte, mamy skłonność do skurczy i bólu łydek. Przez skórę prześwistują uwypuklone żyły. Jest to sygnał, aby nasze żyły obejrzał lekarz specjalizujący się w ich leczeniu i podjął na tym etapie środki zapobiegawcze w pogłębianiu się tego schorzenia.

Żylaki na nogach – profilaktyka i leczenie

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć dlatego powinniśmy przestrzegać kilku zasad, którym będziemy wdzięczni za kilka lub kilkadziesiąt lat. Na pewno przy skłonności do żylaków na nogach powinniśmy unikać długiego stania i siedzenia, odpoczywać z nogami uniesionymi do góry. Pomocne będzie zachowanie szczupłej sylwetki oraz możliwa jak największa aktywność fizyczna. Nie tylko poprawi krążenie, ale i wzmocni nasze kości. Rzucenie palenia.

Dobór odpowiedniego obuwia, w szczególności u kobiet. Buty na obcasie tylko w wyjątkowych sytuacjach, a na co dzień buty o szerokich noskach i obcasie max. 3 cm. Dużą popularnością cieszą się małoinwazyjne metody leczenia, które oferują gabinety medycyny estetycznej, do tego celu wykorzystuje się lasery lub fale radiowe. Są one skuteczne tylko w przypadku defektów kosmetycznych. Wśród metod leczenia żylaków wyróżniamy terapię uciskową, która polega na noszeniu rajstop elastycznych lub opasek, tak aby zwiększyć przepływ krwi, a zmniejszyć tym samym obrzęk i średnicę żył.

Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych produktów farmakologicznych, uszczelniających ściany naczyń krwionośnych oraz zapobiegające zastojom w naczyniach żylnych. Ma to na celu jedynie wspomóc żyły i działać zapobiegawczo. W bardziej zaostrzonych przypadkach wymagana jest ingerencja chirurga. Dotyczy to osób u których występują rozległe stale powiększające się żylaki, krwotoki żylaków oraz owrzodzenia. Metoda ta pozwala na trwałe usunięcie żylaków i uzyskanie natychmiastowego efektu. Dzięki niej można usunąć żylaki głęboko osadzone.

Zioła przydatne w leczeniu żylaków

Zioła w leczeniu żylaków wykazują działanie przeciwzapalnie, przeciwobrzękowe, uszczelniając naczynia krwionośne poprawiając ukrwienie skóry i mięśni, a tym samym przynosząc ulgę. Do szczególnie polecanych zaliczyć możemy wyciąg z kasztanowca, wyciąg z ziela arniki, wyciąg z miłorzębu japońskiego, ruszczyk kolczasty, wąkrota azjatycka, oraz owoc głogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *