zielenina

Zielenina – źródło witamin, regeneracja wątroby, odkwaszanie organizmu

Zielenina określa popularne liściaste dodatki warzywne używane w kuchni. Najpopularniejsze z nich – szczypiorek położony na kromkę chleba z twarogiem, natka pietruszki wsypana do talerza rosołu przed podaniem czy wielkanocna dekoracja w postaci rzeżuchy – to tylko drobna cząstka naturalnego bogactwa.

Zieleniną nazywa się również rośliny stanowiące główny składnik niektórych dań – na przykład szpinak dodawany w postaci nadzienia do rolad mięsnych czy dań z makaronu. Niektórzy mianem zieleniny określają wszystkie warzywa tego koloru – a więc również brokuły, szparagi czy brukselkę.

Chlorofil – zielona krew rośliny

Jakkolwiek nie klasyfikować tej grupy warzyw, pewne jest, że to jeden z najwartościowszych elementów jadłospisu. Cechą wspólną wszystkich warzyw zielonych jest wysoka zawartość chlorofilu – przy czym, im intensywniejszy jest kolor, tym chlorofilu jest więcej. Barwnik ten nazywany jest krwią rośliny.

I rzeczywiście, odpowiada za proces fotosyntezy, pełni rolę podobną do krwi w organizmie człowieka – dzięki niemu roślina może czerpać energię ze słońca i odżywiać się. Ponadto chlorofil jest zbudowany niemal identycznie jak cząsteczka krwi – z tą różnicą, że zamiast żelaza wbudowana jest w nią cząsteczka magnezu.

Dla człowieka jego obecność w zieleninie oznacza stymulowanie produkcji czerwonych krwinek, regenerację wątroby oraz działanie dezynfekujące i odkwaszające na organizm. Ponadto chlorofil wykazuje właściwości zdrowotne w zakresie:

  •         wspomagania układu krwionośnego i zmniejszenia żylaków czy obrzęków,
  •         wspomagania w leczeniu anemii, stymulowanie układu immunologicznego,
  •         łagodzenia bólu związanego ze stanami zapalnymi,
  •         przyspieszania gojenia się ran,
  •         działania antymiażdżycowego,
  •         obniżania i stabilizacji poziomu cukru we krwi,
  •         wspomagania rekonwalescencji przy zatruciach pokarmowych,
  •         łagodzącym dolegliwości przy krwawieniach dziąseł, parodontozie,
  •         łagodzenia nieprzyjemnego zapachu potu czy oddechu.

Chlorofil posiada tak wiele właściwości prozdrowotnych dzięki wysokiej zawartości witamin A, C i E, które są jednymi z najskuteczniejszych antyoksydantów. Stąd silne działanie przeciwzapalne i zdolność zwalczania niebezpiecznych wolnych rodników – odpowiedzialnych przede wszystkim za rozwój procesów kancerogennych w komórkach.

Zielenina – co jeszcze w niej znajdziemy?

Obok cennego składnika, jakim jest chlorofil, spożywanie zieleniny pozwala dostarczać organizmowi ogromnych ilości witamin i mikroelementów w dobrze przyswajalnej formie. Warzywa zielone są bowiem szczególnie bogate w witaminy, w tym witaminę K odpowiadającą za prawidłowe krzepnięcie krwi i przeciwdziałanie krwotokom.

Ponadto zawierają spore ilości kwasu foliowego, który odpowiada prawidłową pracę układu nerwowego i przeciwdziała anemii oraz magnezu, potasu i żelaza.

Jeżeli do powyższych zalet dodać spore ilości błonnika zawartego w zieleninie, nic dziwnego, że uważana jest ona za najbardziej pożądaną grupę warzywną w codziennym jadłospisie.

Nie tylko odżywia, i doskonale nawadnia, ale zapewnia uczucie sytości i wspomaga procesy trawienne. Należy przy tym pamiętać, że warzywa te najlepsze są spożywane w postaci surowej – nieprzetworzonej. Już stosunkowo niewysoka temperatura (zaledwie 42 st. Celsjusza) niszczy większość witamin i minerałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *