stan jamy ustnej

Stan jamy ustnej – naturalna pasta do zębów własnej roboty

Stan jamy ustnej – wróżka zębuszka nie jest największym mitem, jeśli chodzi o zęby – najbardziej powszechne nieporozumienie to fakt, że próchnica zębów jest nieodwracalna. Dentyści i społeczeństwo zrobiły całkiem dobrą robotę, przekonując nas, że jedynym sposobem radzenia sobie z problemami z zębami jest wywiercenie otworu w zębie i wypełnienie go materiałem syntetycznym lub korzystanie z leczenia kanałowego. Tymczasem okazuje się, że istnieją inne kuracje, które pozwolą poprawić stan jamy ustnej bez konieczności wyposażania organizmu w chemikalia.

Olej wybielający

Ta starożytna sztuczka Ayurwedyjska jest o wiele łatwiejsza niż wyrywanie zębów, a jej zalety zdrowotne są liczne. Myśl o trzymaniu oleju kokosowego w jamie ustnej przez 20 minut początkowo wydawała się dziwaczna, ale okazało się, że to  łatwa rzecz do włączenia jej w rutynę każdego ranka. Po tygodniu, zęby stają się bielsze i nie ma nieprzyjemnego zapachu z ust – co więcej, znika też nadwrażliwość zębów. Dla zwiększenia efektu antybakteryjnego można dodać kroplę z oleju drzewa herbacianego.

Przepis

Olej jest zalecany rano, codziennie przez dwa kolejne tygodnie, aby pozbyć się jakichkolwiek bakterii lub zakażeń. Później, najlepiej stosować go raz w tygodniu.

Olej z goździka

Goździki są starożytnym lekarstwem na problemy z infekcją jamy ustnej oraz z uszkodzonymi lub zepsutymi zębami. Olej silikonowy, antyseptyczny, przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy – olej z goździka pomaga oczyścić jamę ustną. Dodatkowo pomaga naprawić wycofanie dziąseł i pomóc w uszkodzeniach tkanek jamy ustnej. Jeśli jest często używany, może skutecznie zatrzymać infekcję bakteryjną.

Przepis

Aby zwalczać ból zęba, można zastosować dwie lub trzy krople oleju z goździka na bawełnę, a następnie umieścić na bolesnym zębie. Po 15 minutach można usunąć bawełnę z zęba – ulga powinna być odczuwalna. Dla odpowiedniego efekty stosuj raz dziennie.

Aloe Vera

100 procentowy sok z aloesu okazał się równie skuteczny jak standardowy składnik do płukania jamy ustnej –  chlorheksydyna. Inne badanie wykazało podobne wyniki podczas dłuższego okresu próbnego.

Aloe vera zabija bakterie Streptococcus mutans w jamie ustnej, jak również drożdże Candida albicans, chroniąc zarówno zęby, jak i dziąsła przed próchnicą.

Przepis

Szczotkuj zęby żelem z aloesu (po zwykłej procedurze higieny jamy ustnej) lub wypłukaj usta 100% roztworem aloesu.

Naturalna pasta do zębów własnej roboty

Sklepowe pasty do zębów są pełne szkodliwych składników – niekiedy nawet wiele naturalnych past do zębów w sklepach naprawdę zawiera nie do końca zdrowe składniki. Zawsze czytaj etykiety.

Jeśli jednak naprawdę chcesz mieć pewność, że używasz właściwej pasty do zębów, zrób ją samodzielnie! Wystarczy wymieszać składniki!

Oto prosta recepta na przygotowanie pasty do zębów:

Składniki:

  • 4 łyżki oleju kokosowego
  • 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej
  • 3 łyżki gliceryny
  • 20 kropli olejku z mięty pieprzowej lub goździka
  • 20 kropli minerałów śladowych lub (proszek wapniowy / magnezowy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *