olejek rycynowy

Olejek rycynowy – 14 powodów dla których olej rycynowy jest potrzebny!

Olejek rycynowy powstaje z nasion rącznika pospolitego, które rosną dziko w nieużytkowych regionach tropikalnych. Na całym świecie jest uprawiany, głównie w celach ozdobnych, w przydomowych ogródkach. Obecnie rącznik pospolity jest hodowany na szeroką skalę z zastosowaniem produkcji biodiesla.

Olejek rycynowy jest bardzo popularny i powszechnie znany w swoich rodzimych stronach, czyli Afryce, Indiach i subkontynencie basenu Morza Śródziemnego. Olej rycynowy jest jednym z pierwszych znanych olejów wykorzystywanych w celach przemysłowych. Swoją popularność zawdzięcza swojej ogromnej lepkości oraz wspaniałych właściwości smarujących. W rzeczywistości firma „Castrol” wywodzi swoją nazwę od tego rewelacyjnego olejku rycynowego!

Olejek rycynowy słynie ze swoich właściwości jako skuteczny środek przeczyszczający. Mimo wszystko ten rewelacyjny olej roślinny posiada zdecydowanie więcej właściwości, które sprawiają, że z czystym sumieniem zasługuje on na miejsce w każdym domu.

Olejek rycynowy – 14 powodów dla których olej rycynowy powinien być w każdym domu!

1. Naturalny środek przeczyszczający

olejek rycynowyJednym z największych mitów promowanych przez firmy farmaceutyczne, to to, że olejek rycynowy jest niebezpieczny dla zdrowia. Prawdą jest fakt, że jest on nie tylko bezpieczny, ale również może być stosowany przez małe dzieci.

Roślinny olej rycynowy, a w szczególności ziarna rycyny są bardzo silnie toksyczne. Toksyny o których mowa są eliminowane w procesie ekstrakcji oleju. Informacje jakie są promowane przez wcześniej wspomniane firmy farmaceutyczne, to głównie liczne zgodny powodowane przez spożycie oleju rycynowego. Prawda jest taka, że głównym powodem zgonów jest przedawkowanie olejku oraz efekty odwodnienia.

Stosując olejek rycynowy jako środek przeczyszczający musimy trzymać się zaleceń w dawkowaniu. Generalnie osoby dorosłe mogą przyjąć od 1-2 łyżeczek oleju rycynowego, a dzieci od 2 roku życia 1 łyżeczkę. Dzieciom olejek rycynowy można wymieszać z sokiem pomarańczowym dla poprawy smaku.

Warto wspomnieć, że działanie olejku rycynowego zaczyna się dopiero w jelicie cienkim, a nie jak większość środków przeczyszczających już w okrężnicy. Przyjmuje się, że pełne przeczyszczenie organizmu następuje od 2-5 godzin od spożycia.

2. Łagodzi bolesność mięśni

Olejek rycynowy posiada właściwości łagodzące ból mięśni. Olej uznawany jest za „ciepły”, ponieważ pobudza krążenie płynów w ciele człowieka. Olejek doskonale nadaje się do mieszania z olejkami eterycznymi. Kilka kropel oleju rycynowego wymieszaj z olejkiem eterycznym i wykorzystaj do masażu na obolałe mięśnie wynikające z przetrenowania lub dużej aktywności fizycznej.

3. Łagodzi bóle stawów

Głównym składnikiem olejków rycynowych są kwasy rycynowe (prawie 90%). To właśnie one posiadają właściwości obkurczające na układ limfatyczny.

Naczynia limfatyczne odpowiedzialne są za gromadzenie, a następnie odprowadzanie toksyn z organizmu. Gromadzenie toksyn w organiźmie powoduje wiele chorób autoimmunologicznych w tym bóle stawów oraz stany zapalne stawów. Olejek rycynowy usprawnia eliminację toksyn poprzez swobodniejsze przemieszczanie się w układzie limfatycznym.

Olej rycynowy działa bezpośrednio na układ immunologiczny oraz zwiększa ilość białych krwinek zwanych limfocytami. Najwspanialsze jest to, że działa on miejscowo. Jeżeli więc chcielibyśmy zwiększyć obszar i siłę działania na ból stawów, warto jest wymieszać go razem z pieprzem cayenne.

4. Leczy zakażenia grzybicze

Olejek rycynowy posiada silne właściwości grzybobójcze za sprawą kwasu undecylenowego. Z tego względu olej rycynowy może być wykorzystywany w leczeniu chorób grzybiczych w tym grzybicy, grzybicy stóp oraz kandydozy. Ten olejek jest równie skuteczny jak leki antygrzybiczne.

Trochę olejku rycynowego rozgrzać i ostudzić, a następnie zastosować na miejsce występowania zakażenia grzybiczego. Leczenie rozpocząć na noc, zostawiając na skórze do rana, następnie powtórzyć zalecenie na dzień. Zabieg powtarzać do poprawy efektów.

5. Stymuluje wzrost włosów

olej rycynowyStosowanie olejku rycynowego na każdą część ciała nie działa stymulująco, ale stosując go na głowie, poprawimy wzrost włosów. Wszystko spowodowane jest tym, że pobudza układ krążenia do intensywniejszego działania.

Rozgrzany olejek rycynowy, który możne nie poparzyć skóry delikatnie wcierać w głowę. Pierwsze efekty będą widoczne już po dwóch tygodniach stosowania terapii.

6. Poprawia kolor włosów

Olejek rycynowy jest wykorzystywany przez firmy produkujące szampony do mycia głowy. Stosowanie olejku rycynowego wpływa na poprawę koloru włosów, a same włosy stają się gęstsze i silniejsze.

Swoje wspaniałe właściwości zawdzięcza właściwościom zatrzymującym wilgoć. Stosując na włosy zachowuje wilgoć na nich, przez co każdy włos staje się grubszy i ciemniejszy.

7. Domowy naturalny tusz do rzęs

Maskara jest głównym środkiem stosowanym do malowania rzęs, sprawia on, że rzęsy są grubsze i ciemniejsze. Naturalny tusz do rzęs powstaje w skutek spalania olejków roślinnych np. olej kokosowy, z dodatkiem ekstraktów ziołowych i olejków eterycznych.

Nie ukrywajmy, ale produkcja naturalnego tuszu jest procesem bardzo brudzącym, ale w konsekwencji mamy bardzo bezpieczny i naturalny tusz do rzęs.

8. Głęboko nawilża skórę

Olejek rycynowy jest rewelacyjnym środkiem do nawilżania suchej skóry. Kiedy olej rycynowy jest bardzo lepki, nakładamy go na naszą suchą skórę, a zawarte w nich kwasy tłuszczowe wnikają w głąb tkanki skórnej i nawilżają ją. Warto wspomnieć, że bardzo dużo produktów kosmetycznych do nawilżania skóry, w swoim składzie posiada olejek rycynowy.

9. Lek na choroby skóry

Olejek rycynowy jest doskonałym lekarstwem na wszelkiego rodzaju problemy skórne. W szczególności nadaje się do leczenia brodawek czy trądziku.

10. Poprawia sen

Co raz więcej ludzi miewa problemy ze snem. Mimo ogromnej świadomości ludzi wynikających z braku snu, wiele osób celowo zaniecha z niego korzystać każdej nocy. Niestety ale to nie jest element który możemy na sobie wymusić, tym bardziej jeżeli mamy z nim poważne problemy.

Olejek rycynowy ze względu na swoje właściwości może zmienić ten stan rzeczy i przenieść cię do głębokiego i długiego snu.

Olej rycynowy jest uznawany za doskonałe lekarstwo dla osób u których zegar biologiczny szwankuje. Nie wiadomo jest dlaczego pozytywnie wpływa na sen, ale osoby, które korzystają z niego na włosy lub rzęsy, ręczą, że wspiera spokojne usypianie i utrzymywanie snu bez problemów.

11. Skuteczny środek na kolkę u dzieci

Zdecydowana większość dzieci w pierwszych miesiącach życia cierpi z powodu bolesnych kolek powstających z niewyjaśnionych powodów. Prawdopodobnie spowodowane jest to przez gazy, nieprawidłowe skurcze lub problemy w przewodzie żołądkowo-jelitowym. Niezależnie od powodu występowania dolegliwości, olejek rycynowy może przynieść ulgę, mimo, że niektóre leki tego nie zrobią.

Małym dzieciom nie podaje się olejku rycynowego doustnie, a delikatnie wciera w brzuszek. Nie wiadomo czy są to właściwości przeciwbólowe olejku efekt właściwości nasennych. Mimo wszystko zdecydowana większość dzieci odczuwa szybką ulgę zaraz po zastosowaniu.

12. Leczy problemy skórne u zwierząt

Właściwości bakteriobójcze oraz przeciwzapalne jakie posiada olejek rycynowy przyśpieszają gojenie się ran. Największym problemem jest fakt, że zwierzęta często liżą swoje rany, a niesmaczny smak olejku może ich odrzucić od dalszego lizania ran.

13. Olejek rycynowy jako środek konserwujący

Właściwości anty-grzybicze olejku rycynowego są wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Bardzo często wykorzystywany jest do konserwowania produktów przed szkodliwymi bakteriami, które mogą popsuć produkt.

14. Olej rycynowy jako smar

Olej rycynowy posiada doskonale właściwości smarujące. Bez problemów działa w niskich jak i wysokich temperaturach. Jest wykorzystywany w silnikach samochodów wyścigowych. Jako jeden z nielicznych olejów nie wpływa na rozkład gumy. Z tego powodu wykorzystywany jest w pompkach rowerowych, gdyż tam są uszczelki gumowe.

Olejek rycynowy jest bezpieczny na urządzenia kuchenne. Bez problemów możesz wykorzystać olej rycynowy do smarowania nożyczek czy maszynki do mielenia mięsa.

Uwaga! Olejek rycynowy może przyśpieszyć lub wywołać przedwczesny poród. Lekarze jednoznacznie odradzają stosowanie go kobietom w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *