Sporty dla seniorów

Sporty dla seniorów – aktywny senior, problemy zdrowotne

Sporty dla seniorów – aktywność ważna jest w każdym wieku, dlatego warto znać sporty dla seniorów, właśnie im dedykowane. Nie każdy sport jest idealny dla osoby w wieku starszym, zwłaszcza jeśli wcześniej nie należała do aktywnych sportowo. Sport to okazja do bycia „na chodzie”, usprawnienia, ale też bycia w towarzystwie, gimnastyki mózgu.

Sporty dla seniorów

Wbrew pozorom korzyści ze sportu w wieku starszym jest więcej niżeli z aktywności w wieku młodzieńczym. Ruch dla seniora jest niezmiernie ważny, nie musi być to od razu jogging, wystarczy spacer, czy nordic walking. Sport na emeryturze to aktywność przed którą nie ma wymówki ze nie mamy na nią czasu. Warto ruszać się dla zdrowia, wyglądu, samopoczucia, po prostu dla siebie i innych.

Warto zauważyć iż nasz wiek to wypadkowa wieku biologicznego is tanu umysłu, kondycji. Mamy wpływ na wiele czynników które przesądzają o tym czy w wieku osiemdziesięciu lat będziemy korzystać z windy, czy woleć wejść na trzecie piętro o własnych siłach z uśmiechem na twarzy. Fakt, iż dzięki sportom czujemy się lepiej wpływa też na samoocenę. Czujemy się młodziej i zdrowiej.

Istotna jest motywacja i pozytywne nastawienie, zwłaszcza dla tych co wcześniej nie ćwiczyli i sportowcami nie byli. Warto zacząć od zera, każdy dzień jest na to dobry. Nie można sobie mówić jestem na to za stary, czy za słaby. Siedzący tryb życia powoduje, że częściej odwiedzamy lekarzy i szpitale, zwłaszcza w starszym wieku. Można to zrobić dla komfortu, bowiem lepsza kondycja to też większa samodzielność. Również na emeryturze możesz zawstydzić nie jednego nastolatka kondycją.

Uważaj na problemy zdrowotne

Oczywiście wybierając sport i formę treningu, jego intensywność musisz uwzględnić to ile masz lat, na ile się czujesz na siłach jak i to na co chorujesz, jakie leki przyjmujesz. Sport musi być adekwatny do twojego stanu zdrowia, nie możesz się narażać na kontuzje i nadwyrężać.

Ruch fizyczny wzmacnia odporność i wyraźnie zmniejsza ryzyko otyłości, nadciśnienia, cukrzycy czy kłopotów związanych z nadmiarem cholesterolu, a także alzheimera i innych chorób demencyjnych. Mimo wszystko morderczy trening ci nie pomoże w walce z artretyzmem czy arytmią serca. Aktywność ma ogromny wpływ na poziom satysfakcji i zadowolenia, pamięć i koncentrację, z jakimi seniorzy maja najwięcej trudności.

Sporty towarzyskie

W tym wieku większość osób cierpi na samotność. Wybierz sport grupowy. Skrzyknij znajomych na wspólny spacer, wyjście do lasu, czy przejście z kijami. Namów sąsiadów na aerobic pod blokiem. Skorzystaj z ofert klubów fitness, szkół tańca, czy domów kultury które posiadają w ofercie zajęcia dla seniorów.

Czasem sam fakt wyjścia z domu na turniej szachów może być wystarczającą aktywnością zaliczaną do sportu. Regularne ćwiczenia znakomicie motywują do nawiązywania i podtrzymywania kontaktów z innymi.

Jakie sporty możesz wykonywać?

W każdym przypadku skonsultuj się z lekarzem prowadzącym, bowiem każdy ma inne ograniczenia. Co do zasady możesz oprawiać każdy sport, jednak jeśli chorujesz na serce wykonuje ćwiczenia aerobowe, jeśli zaś masz kłopoty z kręgosłupem skup się na ćwiczeniach odciążających kręgosłup, możesz wybrać rower, basen.

Popularnym sportem wśród seniorów jest nordic walking, jak również spacery, jogging, a coraz częściej taniec i joga. Dla bardziej wytrawnych sportowców przeznaczony jest pilates. Nie daj sobie wmówić, że jazda na rolkach jest tylko dla młodzieży i tobie nie wypada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *