Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Ziarnica złośliwa – objawy, leczenie, diagnoza, patogeneza

Ziarnica złośliwa – chłoniaki są grupą nowotworów układu limfatycznego. Pośród wielu rodzajów wyróżnia się kilka najczęściej spotykanych, w tym między innymi ziarnice złośliwą. Ziarnica złośliwa występuje również pod inną nazwą – chłoniaka Hodgkina, od nazwiska badacza, który pierwszy wyodrębnił w badaniu mikroskopowym komórki nowotworowe specyficzne dla tego typu nowotworu.

Chłoniak Hodgkina – patogeneza

Ziarnica złośliwa należy obecnie do grupy nowotworów o bardzo wysokiej skuteczności leczenia, zwłaszcza w początkowych stadiach rozwoju tego nowotworu. Szacuje się, że wcześnie wykryta daje 90% szans na całkowitewyleczenie. Niestety – paradoksalnie, choroba ta jest nadal słabo diagnozowana we wczesnych stadiach, ponieważ początkowe jej objawy są często mylone z przeziębieniem i bagatelizowane lub długi czas bezskutecznie leczone objawowo. Ziarnica złośliwa najczęściej dotyka osoby przed 25 r.ż. oraz powyżej 50 r.ż., przy czym znacznie częściej atakuje mężczyzn.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Wśród przyczyn zachorowania wymienia się zakażenie wirusem Epsteina-Barra, odpowiedzialnym za rozwój mononukleozy zakaźnej. Przy czym, o ile zakażenie wirusem następuje drogą kropelkową, o tyle rozwijający się w następstwie chłoniak Hodgkina absolutnie nie jest zakaźny. Wspomina się również o podłożu genetycznym tego nowotworu, zwłaszcza że ryzyko zachorowania rodzeństwa tej samej płci jest aż pięciokrotnie wyższe niż przeciętnego człowieka.

Chłoniak Hodgkina może się pojawić u osób o obniżonej odporności – po transplantacji narządów lub u nosicieli wirusa HIV, zwiększone ryzyko występuje również u osób palących. Rozwój nowotworu przypisuje się stopniowej mutacji namnażających się w nieskończoność limfocytów B, które przez zasiedlenie wirusem E-B stają się „nieśmiertelne”.

Ziarnica złośliwa – pbjawy

Początkowe objawy są bardzo często mylone z przeziębieniem i długi czas lekceważone, co w sposób oczywisty pogarsza rokowania na wyleczenie chorego. Nowotwór początkowo atakuje pojedyncze węzły chłonne – najczęściej okolice pachwin i pach, szyi czy okołoobojczykowe, powodując ich niebolesne powiększenie. Jedynymi objawami towarzyszącymi mogą być wieczorne stany podgorączkowe niezwiązane z przeziębieniem, utrzymujące się pomimo zbijania środkami przeciwgorączkowymi oraz nocne poty, które niestety przypisuje się właśnie podwyższonej temperaturze. Na dalszym etapie chorzy mogą zauważyć u siebie:

  • niekontrolowany ubytek masy ciała do 10% w ciągu pół roku;
  • bolesność węzłów chłonnych po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu;
  • powiększenie wątroby i/lub śledziony;
  • brak apetytu i ogólne osłabienie;
  • bóle kostne;
  • uporczywy kaszel ;
  • trudna do zdiagnozowania wysypka i świąd skóry;
  • niedokrwistość, bladość powłok skórnych, małopłytkowość.

Ziarnica złośliwa – diagnoza i leczenie

Z uwagi na nieswoiste objawy trudno jest wyłapać chorobę na bardzo wczesnym etapie. W przypadku jej podejrzenia, lekarz zleca badanie morfologii krwi i OB, RTG klatki piersiowej oraz USG jamy brzusznej. Potwierdzenie nowotworu na którego wskazują wyniki tych badań uzyskuje się po badaniu wyciętego w całości węzła chłonnego.

W leczeniu chłoniaka Hodgkina stosuje się przede wszystkim chemioterapię z ewentualną miejscową radioterapią zajętych węzłów chłonnych. W opornych przypadkach stosuje się leczenie przeciwciałami monoklonalnymi, wykonuje się przeszczep szpiku. Leczenie operacyjne jest w tym typie nowotworu nieskuteczne.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *