wapń w ciąży

Wapń w ciąży – funkcja wapnia w czasie ciąży. Czy wapń jest niezbędny?

Wapń w ciąży jest bardzo ważny. Wapń jest elementem potrzebnym przede wszystkim do właściwego rozwoju kości oraz zębów dziecka (ich zawiązki tworzą się już od 4. tygodnia życia płodowego), lecz także mięśni, serca oraz układu nerwowego. Natura zabezpieczyła malca na fakt, jeśliby zabrakło go w diecie matki. Poprzez pewny okres maleństwo zaspokaja własne potrzeby kosztem twojego organizmu oraz czerpie z niego wapń (jest on „wypłukany” z twoich kości oraz przetransportowany do ciała dziecka). W rezultacie, będąc w ciąży, możesz czuć pełne zmęczenie, nieprzyjemne kurcze mięśni stóp oraz łydek i bóle głowy. Stopniowo następuje próchnica. Zdarza się także odwapnienie kości – stają się one delikatne oraz łatwo mogą się łamać. Gdy chociażby kłopoty nie wystąpią od razu, podnosi się zagrożenie osteoporozy w przyszłości.

Dla kobiety w ciąży wapń istotny jest dla odpowiedniego rozwoju kości dziecka, i również jest jednym spośród elementów zabezpieczającym przed nadciśnieniem ciążowym oraz wczesnym porodem. Właściwa podaż wapnia w diecie ciężarnej jest także ważna dla jej kości oraz zębów. Jeśli ciężarna w diecie nie zapewni właściwej dawki wapnia, kształtujący się zarodek weźmie dla siebie niezbędny wapń z jej organizmu.

W ostatnich 2-3 miesiącach ciąży dziecko przyswaja 200 do 300 mg wapnia dziennie. Najdoskonalszym zarzewiem wapnia jest mleko oraz jego produkty. Należy wiedzieć, iż jedynie właściwe zjedzenie mleka gwarantuje człowiekowi odpowiednie wchłanianie wapnia (1 szklanka mleka dostarcza 300 mg wapnia). Idzie o mleko nietłuste, ponieważ tłuste zawiera zbędne kalorie oraz podnosi zagrożenie arteriosklerozy. Doskonałym zarzewiem wapnia jest ciemne pieczywo oraz warzywa liściaste, lecz z nich wapń przyswaja się trudniej ze względu na zamknięte tam fityniany.

Funkcja wapnia w czasie ciąży

Najwięcej wapnia w organizmie znajduje się w kościach oraz zębach oraz to stąd pobierany jest on dla kształtującego się płodu. Po narodzeniu dziecka ilość owego minerału w ciele mamy dalej obniża się, gdyż podczas karmienia piersią musi odnaleźć się w mleku dla malucha, żeby zagwarantować mu właściwy wzrost masy kostnej. W efekcie niedobór wapnia w tymże czasie bywa niespodziewanie ogromny – jak wskazują wyniki badań, u poszczególnych pań dochodzi do łącznej straty aż 3% masy kostnej.

Po odstawieniu dziecka od piersi oraz dzięki wykorzystaniu bogatej w wapń diety mogą z czasem uzupełnić owe niedobory, lecz gdy podaż owego minerału jest nieustannie za niska, zagrożenie rozwoju osteoporozy w późniejszym etapie życia znamiennie wzrasta. Badania wykonane w Stanach Zjednoczonych dowiodły, iż panie, u jakich nie występują deficyty wapnia (np. wskutek wypijania ogromnych ilości nabiału bądź stosowania suplementów diety) rzadziej doświadczają nadciśnienia ciążowego oraz stanu przedrzucawkowego.

Jakie jest zapotrzebowanie na wapń w czasie ciąży?

Ilość wapnia, jaką zbiera zarodek w okresie ciąży, wynosi 30 gramów, z czego 80% przypada na III trymestr. Zmiany fizjologiczne występujące w ciąży pozwolą na sprostanie tymże oczekiwaniom. Do zmian tychże kwalifikuje się przede wszystkim: podwójnie wzmożoną zdolność przyswajania wapnia w jelitach (uzależnioną od produkcji 1,25-dihydroksywitaminy D w łożysku) i skuteczny przewóz wapnia poprzez łożysko. Pomimo iż pełne natężenie wapnia obniża się wskutek zmniejszenia prawidłowego natężenia albumin, poziom zjonizowanego wapnia we krwi jest niezmienny. W okresie ciąży występuje także obniżenie gęstości kości (mobilizacja wapnia), niezależnie od ilości spożywanego wapnia. U zdrowych ciężarnych pań jest to zmiana prawidłowa, jaka cofa się po czasie zakończenia laktacji.

Wapń w diecie

Zapotrzebowanie na wapń w okresie ciąży podnosi się z 1200 mg na 1600 mg na dzień. Zbliżone wartości wyróżnia zapotrzebowanie na wapń w czasie karmienia piersią. Podstawowym zarzewiem wapnia w diecie jest mleko oraz artykuły nabiałowe, takie jak biały ser, jogurt, kefir, maślanka. Ogromne zawartości wapnia znajdują się w serze żółtym, jednak zawiera on duże ilości cholesterolu oraz tłuszczu. Więc nie należy jeść więcej aniżeli 2 plasterki sera żółtego dziennie, żeby nie wzrósł poziom cholesterolu we krwi.

Prostym sposobem uzupełnienia wapnia w diecie jest wypijanie wody mineralnej o dużej zawartości wapnia – najlepiej przynajmniej 150 mg/ litr. Żeby dostarczany wraz z dietą wapń mógł być wbudowany w tkankę kostną w organizmie człowieka, musi być właściwy poziom witaminy D. Przeciwdziała ona ponieważ zbytniemu wydalaniu wapnia z moczem. Witamina D jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych, lecz w małych ilościach, więc należy jeść posiłki możne w ową witaminę: tran, ryby, masło, ser biały.

Nadmiar wapnia – czy winien martwić?

Zbyt dużo wapnia w organizmie może zatrzymać przyswajanie cynku oraz żelaza. Zbytkowi wapnia asystują: dezorientacja, wysokie ciśnienie krwi, wrażliwość skóry oraz oczu na światło, zwiększone pragnienie, nieregularna praca serca, bóle kości oraz mięśni, zwiększone oddawanie moczu, metaliczny smak bądź cierpkość w ustach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *