Zapalenie oskrzeli w ciąży

Zapalenie oskrzeli w ciąży – Jak leczyć zapalenie oskrzeli w ciąży?

Zapalenie oskrzeli w ciąży, może się zdarzyć, tak samo jak inne dolegliwości. Zarażenia dróg oddechowych są najpowszechniejszą podstawą konsultacji u lekarzy rodzinnych, i również przeważnie występującą w ciąży przypadłością. Zwykle jednakże dolegliwości owe nie są podstawą ogromnych powikłań ciążowych. Z obserwacji klinicznych wypływa, iż szczyt zachorowań przypada na czas jesienno-zimowy, to jest pomiędzy wrześniem i kwietniem. W tymże okresie występuje wzmożona aktywność drobnoustrojów oraz bakterii w środowisku i również wzrost wrażliwości błon śluzowych na inwazję mikroorganizmów.

Czym są oskrzela?

Oskrzela to fragment dróg oddechowych, jaki odpowiedzialny jest za przenoszenie powietrza do pęcherzyków płucnych, więc najdrobniejszych elementów, w jakich to dochodzi do mechanizmu zmiany gazowej. Początek oskrzeli ma miejsce tam, gdzie kończy się tchawica. Odróżniamy oskrzela główne prawe (prawe płuco) i oskrzela główne lewe (lewe płuco). Formy owe przechodzą w następny podział, jaki wyróżnia oskrzela płatowe (trzy płaty do prawego płuca oraz dwa płaty do lewego płuca). Potem dochodzi do podziału na coraz mniejsze tzw. oskrzela segmentowe. Powietrze, jakie przenoszone jest poprzez oskrzela jest w nich czyszczone i podgrzewane.

Symptomy zapalenia oskrzeli w ciąży

Symptomami, jakie wyróżniają zapalenie oskrzeli od zaziębienia, są pomiędzy innymi bóle w klatce piersiowej, duszności, przyspieszony, świszczący oddech i męczący kaszel. Organizm próbuje pozbyć się wydzieliny przeważnie przyjmującej postać śluzu bądź ropy. Zalega ona w drogach oddechowych, więc podczas osłuchu przy badaniu stetoskopem zwykle słyszalny jest szmer pęcherzykowy bądź oskrzelowy. Nierozerwalnie zapaleniu oskrzeli towarzyszy również stan podgorączkowy bądź temperatura (jaka w wypadku ciężarnych pań jest niezwykle wysoka oraz ciężka do zmniejszenia). We współzależności od typu choroby może występować zaleganie wydzieliny w nosie bądź spływanie śluzu po tylnej części gardła, jakie powoduje podrażnienie oraz ból. Błona śluzowa staje się wtedy delikatna, zaczerwieniona oraz spuchnięta. W poszczególnych wypadkach dochodzi także do pojawienia się wysięku na migdałkach, wtedy odczuwany jest ból przy mówieniu oraz przełykaniu, ból głowy, chrypka, i chociażby wymioty oraz nudności.

Czym zagraża zapalenie oskrzeli w ciąży?

Ostre zapalenie oskrzeli w ciąży, zwłaszcza o ciężkim przebiegu, może stanowić ryzyko dla zdrowia dziecka. Lekkie formy choroby dróg oddechowych można leczyć w domu. Ostra choroba może wyzwolić czynność skurczową macicy, co zagraża wczesnym porodem. Niebezpieczna jest również wysoka temperatura w ciąży, jaka może być podstawą poronienia, porodu przedwczesnego bądź wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Trudno przebiegające zapalenie oskrzeli, z dużą dusznością, świszczącym oddechem może stanowić wskazanie do hospitalizacji kobiety w ciąży w celu sprawdzania stanu zarodka oraz czynności skurczowej macicy. Decyzja o terapii zależy od stanu ogólnego ciężarnej oraz pogłębienia symptomów. Więc zawsze w wypadku wystąpienia symptomów zapalenia oskrzeli należy udać się jak najszybciej do specjalisty pierwszego kontaktu, jaki postawi właściwe zidentyfikowanie oraz poleci dalsze leczenie. Nie należy czekać z konsultacją u specjalisty, gdyż choroba błyskawicznie może ulec zaostrzeniu.

Leczenie zapalenia oskrzeli w ciąży

Leczenie zapalenia oskrzeli odbywa się w domu. Jeśli dolegliwość ma delikatny przebieg, natomiast jej podstawą jest choroba wirusowa, starczy kilkudniowe leżenie w łóżku oraz stosowanie syropów rozrzedzających wydzielinę oraz umożliwiających odkrztuszanie. W leczeniu kaszlu towarzyszącego zapaleniu oskrzeli kobiety w ciąży mogą robić inhalacje z tymianku bądź prawoślazu. Jeśli inhalacje nie pomagają należy zgłosić się do specjalisty, gdyż ogromny kaszel może spowodować wczesne kurcze macicy. Kaszel suchy leczony jest lekami przeciwkaszlowymi, natomiast kaszel mokry wykrztuśnymi. Przy kaszlu mokrym poleca się inhalacje z wody oraz soli fizjologicznej. Bezpiecznie funkcjonują również poniektóre syropy ziołowe (np. z prawoślazu bądź babki lancetowatej) i poniektóre syropy dla dzieci. Kobiety w ciąży nie powinny leczyć kaszlu syropami z guajakolem oraz kodeiną, ponieważ mogą one naruszyć zarodek. Nie wskazane jest również stosowanie leków blokujących kaszel.

Wirusowe zapalenie oskrzeli w ciąży

Wirusowe zapalenie oskrzeli zwykle nie potrzebuje używania pozostałych form. Jednakże w sytuacji, kiedy zaburzenie przedłuża się, jest obawa o wystąpienie choroby bakteryjnej. Dodatkowo wydłużenie się choroby może spowodować do zarażenia zarodka. W takim wypadku specjalista może zdecydować się na przepisanie antybiotyku, na przykład z grupy penicylin. Antybiotyków nie należy stosować bez porozumienia ze specjalistą. Gdy choroba ma charakter tylko wirusowy, wówczas antybiotyki nie będą efektywne. Nieodpowiednio dopasowane środki mogą za to negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Kobieta w ciąży, jaka ma zapalenie oskrzeli, winna wypoczywać oraz przebywać w pomieszczeniu o ogromnej wilgoci powietrza. Zapalenie oskrzeli trwa zwykle czternaście dni. Gdy symptomy dolegliwości niejednokrotnie wracają, należałoby zrobić badania, jakie wyeliminują nadwrażliwość. Takie symptomy świadczą ponieważ o długotrwałym zapaleniu oskrzeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *