granaty

Granaty – właściwości zdrowotne granatu, jak spożywać granaty?

Granaty w ostatnich latach zaczęły zdobywać coraz większą popularność. Nikogo nie powinno to jednak dziwić. Wszakże odkryto, że owoce te są niezwykle bogate w cenne składniki odżywcze, do których zaliczamy między innymi witaminę C, witaminę E, magnez, potas a także ogrom przeciwutleniaczy. Są więc nie tylko pyszne i pożywne, ale również zdrowe. Poniżej znajdziecie kilka właściwości prozdrowotnych jakimi się cechują.

Granaty są bogatym źródłem licznych składników odżywczych

W ich składzie znajdziemy mnóstwo cennych witamin oraz minerałów. W tych małych nasionkach kryje się także wysokie stężenie błonnika oraz mikroelementów.

Granaty są naturalnymi przeciwutleniaczami

Oznacza to, że w ich składzie znajdziemy między innymi antocyjany. Zrównoważona dieta, która bogata jest w produkty spożywcze z zawartością przeciwutleniaczy bardzo wspomaga walkę z działalnością wolnych rodników, które odpowiedzialne są nie tylko za przyspieszenie procesu starzenia się, ale przede wszystkim także za liczne choroby. Niektóre badania przeprowadzone pod okiem specjalistów sugerują, że granaty wykazują zdolność do stymulowania wzrostu tkanek na poziomie komórkowym.

Granaty wspomagają integralność komórkową

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego na działanie ilu substancji chemicznych narażamy swój organizm każdego dnia. To właśnie one powodują stres oksydacyjny a ten z kolei odpowiada za uwalnianie 8-Oxo-DG, czyli substancji wywołującej osłabienie mięśniowe, utratę pełnej funkcjonalności wątroby, szybsze starzenie się skóry, obniżenie sprawnej funkcji mózgu i wiele innych.

Granat spowalnia proces starzenia się

Wielu osobom mylnie wydaje się, że proces starzenia się dotyczy jedynie skóry. Zmarszczki, plamy i przebarwienia są jednak jedynie efektem tego procesu. Badania wykazują, że granaty wykazują zdolność do znacznego spowalniania starzenia. Dzięki temu dłużej zachowujemy dobrą kondycje i cieszymy się lepszym zdrowiem.

Granaty wspierają również pracę mózgu i zwiększają pamięć

Naukowcy twierdzą, że granaty spożywane regularnie mogą minimalizować ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Wszystko za sprawą składników aktywnych, które są w nich zawarte a mowa tu między innymi o wspomnianych już wcześniej przeciwutleniaczach.

Jak spożywać granaty?

Trudno przedstawiać tutaj konkretną recepturę jeśli weźmie się pod uwagę, że zastosowanie tych owoców w diecie jest tak naprawdę niegraniczone. Można z nich między innymi wyciskać świeże, orzeźwiające soki, dodawać do sałatek i deserów a nawet spożywać jako samodzielną przekąskę. W każdym wydaniu granaty smakują doskonale i niezwykle rozkoszują swoim aromatem oraz delikatną strukturą.

W sezonie dostępne są tak naprawdę w każdym sklepie. Nie kosztują dużo, ale warto uważać, aby kupować je tylko w sprawdzonych źródłach. Dobrze będzie jeśli owoce będą wolne od sztucznych oprysków oraz innych dodatków chemicznych odpowiadających na przykład za ich świeżość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *