hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży – jak leczyć i zapobiegać hemoroidom w ciąży

Hemoroidy w ciąży – problem hemoroidów w ciąży jest bardzo powszechny. Niemal każda ciężarna pod koniec ciąży cierpi na zaparcia, które nie rzadko przyczyniają się do powstawania żylaków odbytu. Hemoroidy w ciąży często nie dają o sobie znać, ujawniają się dopiero po porodzie. Warto wiedzieć jak się ustrzec przed hemoroidami i co zrobić kiedy się już pojawią. Najczęściej jest to problem przejściowy, związany z ciążą i połogiem, jednak nieleczone potrafią zostać na całe życie.

Wstydliwe dolegliwości

W ciąży organizm kobiety wciąż się zmienia, wiele dolegliwości jest naturalnych, wynikających ze zmian w ciele matki, jednak niektóre, takie jak hemoroidy nie należą do normy. Jeśli zauważysz krew, odczuwasz ból i pieczenie w okolicy odbytu to mogą być hemoroidy. Dolegliwości te wynikają z częstych zaparć i trudności w wypróżnianiu się, jak i ucisku płodu na układ pokarmowy i odbytnicę.

Niemal co druga kobieta w ciąży boryka się z hemoroidami. Przyczyną właściwą hemoroidów jest huśtawka hormonalna, która sprzyja spowolnieniu metabolizmu, co nie jest bez znaczenia dla procesu defekacji. Hemoroidy najczęściej pojawiają się u kobiet otyłych, zbyt wiele przybierających na wadze w ciąży, jak tez u kobiet z ciąża zagrożoną – leżących.

Czym są hemoroidy w ciąży i jak je leczyć

Hemoroidy to guzki krwawiczne, występujące w błonie śluzowej kanały odbytu. Wyglądem przypominają poduszeczki naczyń krwionośnych. Ich rola jest zapobieganie wydostawaniu się samoistnemu gazów powstających w drodze trawienia pokarmów. Problem z hemoroidami zaczyna się kiedy nadmiernie się powiększają. Wówczas przedostają się na zewnątrz, swędzą, pieką i bolą a co więcej krwawią. Krwawienia wywodzą się z żył otaczających zwieracze odbytnicze. Dodatkowo w ciąży nadmiernie produkowany progesteron powoduje obniżenie sprężystości żył ścianek odbytu.

Profilaktyka

Ryzyko wystąpienia hemoroidów można zmniejszyć prawidłowo się odżywiając, jedząc lekkostrawne potrawy, dużo owoców i pijać sporo wody. Ponadto dbając o odpowiednią dawkę ruchu. Warto jest włączyć do diety dużo błonnika który działa na masę kałowa rozluźniająco. Poza tym jako przekąskę potraktuj suszone śliwki, kiwi, morele czy figi oraz jabłko. Dzięki takiemu urozmaiceniu diety możesz być spokojna os woje jelita. Unikniesz w ten sposób bólu podczas wypróżniania i hemoroidów.

Leczenie objawowe

Kiedy nie uda ci się uchronić przed hemoroidami należy poszukać środków leczniczych pochodzenia naturalnego, dzięki którym hemoroidy nie będą tak uciążliwe. Bez wątpienia nasiadówki w toalecie nie pomogą się wypróżnić i tylko pogłębią problem z hemoroidami. Za to pomóc może przemywanie zimna woda odbytu. Dodać do niej można mydło bądź napar z kory dębu działający przeciwzapalnie.

Ze środków aptecznych bezpiecznych do użycia w ciąży można skorzystać z ziołowego żelu na hemoroidy, czopków z nagietka itp. Gdy hemoroidy krwawią można wykonać okład z herbaty, który dzięki taninom działa ściągająco. Wspomagająco zastosować warto ciepła kąpiel, która relaksuje i działa rozkurczowo. Gdy to nie pomaga należy skonsultować się z lekarzem, bowiem niezbędne będą maści o silniejszym działaniu. Pozytywne efekty dają preparaty z kasztanowce oraz rutyną, niemniej w ciąży nie należy aplikować leków samodzielnie, bowiem mogą wywoływać skutki uboczne dla płodu.

Gdy zioła nie pomagają

Kiedy zioła okazują się zbyt słabym środkiem na hemoroidy należy udać się do proktologa. Być może będzie potrzebna skleroterapia, w wyniku której guzki włóknieją, bądź założenie zacisków na guzki, bądź terapia promieniami ultrafioletowymi, podczerwienią. Zwykle z tymi zabiegami czeka się do porodu. Co więcej większość kobiet po porodzie zapomina o hemoroidach które same się wchłaniają nie powodując konieczności leczenia. Zdarza si jednak przeciwnie, kiedy to dopiero po trudnym porodzie siłami natury pojawiają się hemoroidy. Wówczas warto wybrać się do lekarza i działać natychmiast.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *