Przepuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina kręgosłupa, dyskopatia, lub po prostu wypadnięcia dysku, pojawia się najczęściej w odcinku lędźwiowym, bo aż siedemdziesiąt procent przypadków zachorowań, tyczy się właśnie tego odcinka. Dwadzieścia procent dotyka odcinka szyjnego kręgosłupa, jednak znana jest także przepuklina odcinka piersiowego. Przepuklina oznacza tyle, że struktura, która powinna zapewniać elastyczność ruchu między kręgami, zaczęła naciskać na nerw, co powoduje nieprzyjemny i uciążliwy ból.

Wynika ona z siedzącego trybu życia, braku aktywności fizycznej, nadwagi, lub nieprawidłowości w budowie kręgosłupa. Narażone na nią są też osoby uprawiające sporty wyczynowe, lub ciężko pracujące fizycznie. Zdarza się, że pojawia się ona jako kontuzja, kiedy po długim okresie bezruchu, nagle zdecydujemy się na ciężkie treningi, bez żadnych konsultacji. Bywa także skutkiem urazu, np. przy dźwignięciu jakiegoś ciężaru, czy po wypadku komunikacyjnym.

Przepuklina kręgosłupa

Warto dowiedzieć się najpierw, jak działa dysk pomiędzy kręgami, by lepiej zrozumieć i być może zapobiec tej bolesnej przypadłości. Krążek międzykręgowy, czyli dysk, to rodzaj poduszki, amortyzatora, który ma za zadanie łagodzenie obciążenia, jakim poddawany jest nasz kręgosłup. Zbudowany jest z półpłynnego jądra miażdżystego, które zmienia swój kształt, aby dostosować się do ruchów naszego ciała i obciążenia.

Jądro miażdżyste natomiast zamknięte jest w kilkuwarstwowym pierścieniu włóknistym utkanym z włókien kolagenowych. Ostatnią warstwę stanowią blaszki graniczne. Gdy w ciągu dnia siedzimy, lub chodzimy siły działające na dysk wyciskają z niego wodę. Natomiast nocą, dzięki dyfuzji, dysk nasiąka wodą i pęcznieje. To właśnie dzięki temu, rano człowiek jest wyższy, niż wieczorem.

Przesilenie krążka międzykręgowego przez nagły ruch, uraz, czy też długotrwałe siedzenie, np. przy biurku powoduje uszkodzenie włókienek pierścienia włóknistego. Gdy stworzy się ubytek, jądro miażdżyste „wlewa” się do środka powodując rozciągnięcie się tkanki. W ten sposób krążek międzykręgowy wysuwa się z miejsca, w którym powinien się znajdować i zaczyna uciskać na nerwy, powodując tym samym dyskomfort.

Przepuklina kręgosłupa – objawy

Objawem przepukliny kręgosłupa jest ból. Jednak jego nasilenie, jak i inne objawy wskażą nam, w którym odcinku, doszło do przepukliny.

• Przepuklina w odcinku szyjnym jest skryta. Początkowo objawia się lekkim bólem, czy sztywnością szyi. W późniejszych fazach możemy mieć do czynienia z mrowieniem rąk i ich sztywnieniem oraz bólem głowy i zawrotami.

• Wypadnięcie dysku w odcinku piersiowym może nam zasygnalizować ból w klatce piersiowej i w okolicy serca. Jednak częściej spotykane będą bóle promieniujące do żeber, najczęściej występujące podczas śmiechu, czy kaszlu i kichaniu.

• Przepuklina kręgosłupa w odcinku lędźwiowym jest najbardziej uciążliwa, przy czym również, najbardziej popularna. Powoduje ona silny ból w krzyżu promieniujący do biodra i nogi, który bardzo utrudniania, nawet najprostsze funkcjonowanie. Często zdarzają się również mrowienia nóg, czy nawet utrata czucia. Mniej specyficzne objawy to uczucie pełnego pęcherza, ból w okolicy podbrzusza i pachwin, czy utrudnienie przy oddawaniu stolca.

Przepuklina kręgosłupa – leczenie

Leczenie przepukliny kręgosłupa powinno zostać zaczęte od postawienia odpowiedniej diagnozy. Tutaj jedyne, co możemy zastosować to udanie się do lekarza, w celu wykonania prześwietlenia bolącego odcinka. Niekiedy zdarzyć się może, że potrzeba będzie wykonać tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Powinniśmy pamiętać o odciążenia kręgosłupa, czyli warto jakiś czas poleżeć w łóżku, aby mięśnie otaczające go mogły się nieco rozluźnić.

Lekarze zalecają przyjmowanie także środków przeciwzapalnych, gdyż w miejscu nacisku występuje obrzęk i stan zapalny. Kiedy ból już trochę przysłabnie warto zacząć się ruszać. Należy pamiętać jednak, aby nie narażać kręgosłupa na zbyt długie stanie, lub siedzenie. Powinniśmy także skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który rozmasuje bolące i napięte mięśnie, dzięki czemu, kręg będzie mógł powrócić na swoje miejsce.

Fizjoterapeuta, może zalecić także kinezyterapię, czyli nic innego, jak gimnastykę leczniczą. Odpowiednio dobrane ćwiczenia przez lekarza, stosowane też po chorobie mogą pomóc nam w zapobieganiu nawrotowi.

Gwarancji na brak nawrotu wypadnięcia dysku na pewno nie będziemy mieli nigdy. Jednak warto wykonywać proste ćwiczenia, dobrane do wieku i kondycji fizycznej, które pomogą nam wzmocnić mięśnie kręgosłupa. W tym przypadku powinniśmy się skontaktować z fizjoterapeutą, lub trenerem, który dobierze indywidualnie odpowiednie ćwiczenia.

Ważne jest także to, że sporo przypadków przepukliny kręgosłupa wywołuje nieprawidłowe wykonywanie codziennych czynności. Nie podnośmy rzeczy z ziemi mając zgięte plecy, nie siadajmy w pozycjach, które również obciążają nasz kręgosłup, czyli, np. z podwiniętymi nogami.

Zdarzają się sytuacje, gdy przepuklina nawraca, co mocno dezorganizuje życie, czy uniemożliwia normalne funkcjonowanie, wtedy konieczne może okazać się wykonanie operacji przepukliny kręgosłupa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *