Ból stawów w ciąży

Ból stawów w ciąży – jak sobie z nim radzić? Jakie choroby prognozują

Ból stawów w ciąży to dolegliwość, która występuje dość często. Dotyczy głównie stawów kolanowych oraz biodrowych. Przyczyną bólu jest obciążenie stawów, do którego dochodzi przez zwiększającą się masę ciała kobiety. Bolące stawy są również wynikiem zmian o charakterze hormonalnym zachodzących w ciele kobiety. W sytuacji, gdy określone dolegliwości nie są związane z chorobami, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń czy też borelioza, dobrym sposobem przynoszącym ulgę są domowe sposoby w formie łagodnych ćwiczeń bądź maści działających miejscowo.

Ból stawów w ciąży – ból stawów kolanowych oraz biodrowych

Ból stawów w ciąży to dość często zgłaszany problem. Wynika ze zmian, które wówczas zachodzą w organizmie kobiety. Obok dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa, charakterystyczny jest także ból stawów biodrowych, a także ból stawów kolanowych. Sytuacja związana jest z przyrostem masy ciała ciężarnej. To prowadzi do znacznego obciążenia. Dolegliwości bólowe stawów pojawiają się także w odpowiedzi na działające w tym czasie hormony ciążowe, które przede wszystkim w schyłkowym etapie ciąży przyczyniają się do rozluźniania wiązadeł w obszarze miednicy. Może to powodować ból w tym również obejmujący biodro. Na ten problem, skarży się wiele kobiet w ciąży.

Poza dolegliwościami ze strony narządu ruchu ciężarne bardzo często zgłaszają następujące problemy zdrowotne:

 • obrzęki,
 • drętwienie kończyn dolnych,
 • drętwienie kończyn górnych,
 • skurcze nóg, przede wszystkim skurcze łydek.

Są to symptomy, które najczęściej występują oraz nasilają się wraz z przebiegiem ciąży. Związane są z gromadzeniem się wody w organizmie, a ponadto z niedoborami elektrolitowymi. Niejednokrotnie niewielkie zmiany w diecie mogą przyczynić się do ustąpienia określonych objawów. Jednakże w sytuacji nagłego nasilenia określonych symptomów trzeba jak najszybciej nawiązać kontakt z lekarzem. Jest to ważne, gdyż mogą one zwiastować obecność poważnych powikłań ciąży, które mogą zagrażać życiu dziecka oraz kobiety.

Ból stawów w ciąży – jakie choroby mogą być z tym związane?

Ból stawów w ciąży powinien minąć po rozwiązaniu. Zdarza się jednak tak, że przyczyną dolegliwość są poważne choroby. Ból stawów pojawia się w przypadku następujących schorzeń:

 • toczeń rumieniowaty,
 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • gorączka reumatyczna,
 • borelioza,
 • reumatoidalne zapalenie stawów.

Faktem jest, że określone choroby nie są rozpowszechnione wśród młodych ludzi, jednakże mogą zdarzać się u kobiet w wieku rozrodczym, a tym samym przyczyniać się do bólu ze strony narządu ruchu. W tym przypadku bóle w stawach biodrowych bądź kolanowych dostrzegane są przez kobietę już przed okresem ciąży. Działania lecznicze powinny być odpowiednio dobrane, a także zmodyfikowane jeszcze przed planem zajścia w ciąże.

Ból stawów w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Gdy pojawią się charakterystyczny dla ciąży ból stawów, który nie jest wynikiem żadnej choroby, można sobie z nim radzić przez proste domowe metody. Pamiętać należy o tym, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. W związku z tym już przed planowaną ciążą, należy dobrze przygotować organizm do modyfikacji, których będzie musiał doświadczać.

Bardzo dużo korzyści przynoszą systematyczne ćwiczenia, które przyczyniają się do wzmocnienia mięśni nóg, przede wszystkim mięsień czworogłowy uda, którego zadaniem jest stabilizacja kolana. Przy nadwadze należy również zmodyfikować swoje przyzwyczajenia żywieniowe, w celu zredukowania tkanki tłuszczowej, a także dostarczenia organizmowi potrzebnych składników pokarmowych.

W celu doprowadzenia do zapobiegania bądź zmniejszania problemów z bolącymi stawami kobieta w ciąży powinna podjąć następujące działania:

 • systematyczne wykonywanie niewielkiego wysiłku fizycznego, który przyczyni się do wzmocnienia mięśni. W tym celu warto poszukać miejsca, gdzie można wykonywać ćwiczenia w basenie dla ciężarnych. Jest to istotne, gdyż regularne ćwiczenia w wodzie odciążają stawy. W tym aspekcie należy nawiązać kontakt z lekarzem i zapytać, czy nie istnieją przeciwwskazania wykonywania tego rodzaju ćwiczeń,
 • kontynuowanie bądź wdrożenie właściwych sposobów odżywiania, które wpłyną na dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych oraz ilości kalorii,
 • unikanie nadmiernego zwiększania masy ciała. Popularne powiedzenie, że kobieta ciężarna musi jeść za dwoje, nie jest dobrym rozwiązaniem dla przyszłej mamy. Optymalnie kobieta w ciąży może zwiększyć swoją wagę o 12 kg,
 • dobrym rozwiązaniem pomagającym na bolące kolana jest odpoczynek z uniesionym nogami.

Przedstawione powyżej metody powinny przyczynić się do znacznego zredukowania problemu bolesnych stawów w ciąży. W przypadku, gdy określone rozwiązania nie zapewnią oczekiwanej ulgi, można zastosować dostępne w aptece środki mające działanie przeciwbólowe w formie żeli, maści, plastrów. W sytuacji znaczących dolegliwości bólowych należy stosować preparaty miejscowo na obszar bolącego stawu. Koniecznie trzeba unikać doustnych środków przeciwbólowych, gdyż mogą one być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *