4 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży (4 TC) – czego spodziewać się w 4 tygodniu ciąży?

4 tydzień ciąży oznacza, że minęło 10-12 dni od zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki. Teraz dziecko jest płaskim dyskiem składającym się z trzech warstw. Elementy te są podstawą do tworzenia różnych tkanek. Górna warstwa jest odpowiedzialna za wygląd włosów, układu nerwowego, skóry, soczewki oka, a jej narządy tworzą się z wewnętrznej warstwy: wątroba, serce, żołądek itp.

Jakie zmiany zachodzą w 4 tygodniu ciąży?

Układy kostne i mięśniowe oraz genitalia tworzą się z warstwy środkowej. W USG można zobaczyć tylko niewielką plamkę, ale w tym momencie rozpocznie się tworzenie narządów pozazarodkowych, które pomogą płodowi dalej się rozwijać i chronić. Jednocześnie dziecko ma już głowę, ale jest za mała i nie można jej zobaczyć na urządzeniu ultradźwiękowym. W okresie 4 tygodni ciąży dziecko utworzyło owodni, kosmówki i woreczek żółtkowy.

W ostatnim etapie transformacji stanie się pęcherzem płodowym, a kosmówka stanie się łożyskiem. Teraz dziecko będzie mogło oddychać, jeść i będzie chronione przed środowiskiem zewnętrznym. Od tej chwili embrion nie jest już tylko embrionem w brzuchu mamy. Ponadto jego wzrost wynosi tylko około 1 mm. W czwartym tygodniu ciąży komórki rozrodcze partnera są najważniejsze w tworzeniu zarodka, ponieważ są one odpowiedzialne za tworzenie najważniejszych narządów dziecka. Mężczyzna nie tylko w rodzinie, ale także podczas porodu pełni funkcję wsparcia i ochrony.

Dziecko w 4 tygodniu ciąży jest tak duże jak:

 • Ziarno maku
 • Wysokość 0,36–1 mm
 • 0,5 g wagi.

Uczucia w 4 tygodniu ciąży

Czwarty tydzień ciąży to tylko jedna dziesiąta podróży, którą mama odbyła ze swoim dzieckiem. Jej zmiany wizualnie nie są jeszcze zauważalne dla innych i może nie odczuwać przemian w swoim ciele. Jeśli kobieta nie widzi żadnych objawów, w czwartym tygodniu test ciążowy może określić zapłodnienie ze 100% dokładnością.

Oprócz standardowego testu, można zaobserwować powiększenie piersi, w których pojawia się ból, a sutki od najmniejszego dotyku zaczynają być podekscytowane. Pojawienie się nudności, senności i osłabienia są najbardziej wyraźnymi objawami w 4 tygodniu ciąży. Ale jest wiele kobiet, które na ogół radzą sobie bez wczesnej toksykozy w pierwszym trymestrze, więc można zwracać uwagę na inne objawy ciąży w tym czasie.

Wtórne objawy w 4 tygodniu ciąży:

 • Wrażliwość na środowisko
 • Wahania nastroju
 • W środku dnia jest niesamowita senność
 • Ostra reakcja na zapachy
 • Zmiana smaku
 • Wrażliwość na zmiany pogody.

Ze względu na dostosowanie hormonalne, często pojawiają się nagłe małe potrzeby, a to nie jest odchylenie. Z tego samego powodu pojawia się trądzik, w niektórych przypadkach skóra staje się świecąca. W wadze, nic się nie zmienia, brzuch w tak krótkim okresie nie zmieni rozmiaru. Można skonsultować się z ginekologiem, aby potwierdzić obecność ciąży. Odbywa się to za pomocą rutynowej kontroli i badania krwi na obecność HCG. Można także zrobić USG, ale nie ma takiej potrzeby, jeśli proces przebiega spokojnie.

Alarmujące sytuacje 4 tygodniu ciąży to:

 • Plamienie
 • Ból podbrzusza
 • Ciężka toksykoza lub inne objawy ostrzegawcze.

Gruczoły sutkowe będą powiększały się w ciągu całej ciąży, zmienią kolor, naczynia krwionośne mogą pojawić się na skórze piersi, sutki będą nadwrażliwe. Właśnie w ten sposób natura przygotowuje przyszłą matkę na nadchodzącą laktację, czyli karmienie piersią.Teraz zwiększa się krążenie krwi w gruczołach piersiowych kobiety w ciąży.

Wydzieliny z pochwy w 4 tygodniu ciąży

Oczywiście, jeśli kobieta jest w ciąży, następny cykl miesiączkowy nie nastąpi wkrótce, po porodzie. W normalnej i zdrowej ciąży wydzielina z pochwy powinna być, bezbarwna i bez nieprzyjemnego zapachu. Pojawienie się wydzieliny nazywane jest skąpym krwawieniem (1-2 wymazy), co wskazuje na normalne utrwalenie (wszczepienie) blastocysty w macicy. Biała wydzielina może wskazywać na rozwój u matki choroby zakaźnej – pleśniawki.

Ból i krwawa wydzielina z pochwy

Na samym początku swojej szczęśliwej podróży do macierzyństwa, w czwartym tygodniu ciąży, może pojawić się dokuczliwy ból w podbrzuszu, krwawa wydzieliny z pochwy.

Najprawdopodobniej objawy te są obserwowane z powodu:

W ostatnich dwóch przypadkach kobieta powinna natychmiast skontaktować się z ginekologiem w celu uzyskania wykwalifikowanej pomocy.

Poronienie

Możliwe problemy w pierwszych tygodniach ciąży obejmują również poronienie. Mogą je spowodować:

 • Zaburzenia hormonalne w organizmie kobiety po zażyciu leków przeciwwskazanych w ciąży
 • Nieprawidłowości genetyczne w zarodku
 • Zakażenia przenoszone drogą płciową, infekcje wirusowe, napięcie somatyczne lub psychologiczne u kobiety
 • Konflikt czynników Rh matki i dziecka
 • Powtarzające się poronienia w historii kobiet.

Jeśli przyszła mama postępuje zgodnie z zaleceniami ginekologa, przestrzega zdrowego stylu życia i nie ma genetycznej niezgodności między embrionem a ciałem matki, swoiste poronienie jest niezwykle mało prawdopodobne.

Jakie objawy mogą powiedzieć ciężarnej o poronieniu w czwartym tygodniu?

Ostry i silny ból w podbrzuszu, rozciągający się do dolnej części pleców, krwawienie z pochwy, czerwono-brązowy kolor z domieszką tkanki. Być może wzrost temperatury ciała powyżej 37,5 stopni. W przypadku tych objawów należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Toksykoza w 4 tygodniu ciąży

W 4 tygodniu ciąży, przyszła mama może przechodzić wczesne mdłości i wymioty, które trwają cały pierwszy trymestr ciąży. Objawia się też nudnościami, nietolerancją niektórych pokarmów, ostrą reakcją na zapachy. Prawdopodobieństwo wczesnej toksykozy jest większe, jeśli jest to pierwsza ciąża.

Jakie są przyczyny tego zjawiska w kobiecym ciele?

 • Główne zmiany hormonów w organizmie.
 • Nieleczone choroby przewodu pokarmowego u kobiet.
 • Predyspozycje genetyczne, (jeśli wczesna toksykoza występowała u matki ciężarnej).

Nudnościom z wczesną toksykozą towarzyszy zwiększone wydzielanie śliny, najczęściej objawia się rano, przed śniadaniem. Prawidłowe odżywianie wiąże się ze spożywaniem 5-6 posiłków dziennie w małych porcjach.

Wizyta u ginekologa w 4 tygodniu ciąży

Istnieje kilka sposobów potwierdzenia ciąży. Pierwszy to test apteczny, który pokaże dwa paski. Drugi sposób to czekać na przewidywaną datę nowej miesiączki i upewnienie się, że nie ma okresów miesięcznych, czyli opóźnienia. Trzeci sposób pod koniec czwartego tygodnia wykonać USG, w którym można zobaczyć zarodek (mały punkt) na powierzchni endometrium macicy. Czwartą metodą jest przeprowadzenie badania krwi na obecność hCG. Kobieta podejrzewająca ciążę powinna udać się do ginekologa na konsultację. Lekarz przeprowadzi badanie, zbierze dane, zaleci kompleksy multiwitaminowe dla kobiet w ciąży, udzieli porad dotyczących stylu życia i wyznaczy testy i badania niezbędne na następnej wizycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *