Ureaplasma w ciąży

Ureaplasma w ciąży – jak sobie z nią poradzić? Badania

Ureaplasma w ciąży może być niezwykle groźna. Chociażby 70% pań oraz mężczyzn może być zarażonych bakterią, jaką jest ureaplasma. Bakterią ową można się również zakazić w okresie porodu, gdy dziecko będzie przechodziło poprzez kanał rodny zarażonej mamy. Jednakże takie wypadki są niezwykle rzadkie oraz dotyka to głównie kobiety, jakie nie leczyły się lub robiły to źle. Ureaplasma jest tajemniczą chorobą, gdyż jej symptomy nie są niezaprzeczalne, jak jest w wypadku wielu chorób wenerycznych. Istnieją także wypadki, w jakich symptomy w ogóle się nie pojawiają, natomiast przez to nie można postawić odpowiedniej diagnozy oraz w tymże okresie dolegliwość będzie się rozprzestrzeniała.

Ureaplasma w ciąży

Na chwilę obecną, określa się, iż ureaplasmą zakażonych jest chociażby do 70 % pań oraz mężczyzn. Ureaplasmą można zakazić się także podczas porodu – gdy dziecko przechodzi poprzez kanał rodny zakażonej mamy, tymczasem są to odosobnione wypadki. Co więcej, problem dotyczy owe kobiety, jakie nie leczyły Ureaplasmy bądź robiły to w niewłaściwy sposób. Ureaplasma to dolegliwość niezwykle sprytna, gdyż jej symptomy nie są niezaprzeczalne, natomiast co więcej, zdarza się, iż nie ma ich w ogóle, co utrudnia problem, więc dolegliwość przenosi się w niezwykle błyskawiczny sposób. Chorzy, dostrzegający u siebie ureaplasma, dla których konsultacja u specjalisty oraz rozmowa o tak prywatnej sprawie jest zbyt kłopotliwa, mogą z przeznaczeniem skorzystać z testów PCR, jakie można zamówić na internecie.

Ureaplasma urealyticum – zagrożenia

Zarażenie Ureaplasma urealyticum jest niezwykle groźne, natomiast nieleczone może doprowadzać do ogromnych konsekwencji. U panów może przeobrazić się w zapalenie gruczołu krokowego, tymczasem u pań w zapalenie jajników, jajowodów i szyjki macicy. Kobiety są także narażone na zagrożenie poronienia. Gdy kobieta przechodzi chorobę w okresie ciąży to bakteria podczas porodu może zostać przekazana na malucha.

Symptomy Ureaplasma urealyticum

Określa się, iż duża liczba osób aktywnych seksualnie jest zakażona Ureaplasma urealyticum, ale dolegliwość nie została wykryta, gdyż symptomy są ignorowane bądź zupełnie się nie pojawiły. Gdy kolonie Ureaplasma urealyticum błyskawicznie się rozwijają, symptomy zwykle wskazują na zapalenie cewki moczowej. Zarażenia wirusem HPV oraz bakterią Chlamydia trachomatis to pozostałe popularne choroby weneryczne. Symptomy specyficzne dla zarażenia Ureaplasma urealyticum mogą się pojawić również przy zarażeniu owymi poważnymi organizmami, więc odpowiednia ocena potrzebuje wykonania profesjonalnych badań. Czasami choroba układu moczowo-płciowego spowodowana wirusami przebiega bezobjawowo. Więc osoba może nie wiedzieć, iż jest nosicielem, co wywołuje, iż choroby weneryczne są nieświadomie przykazywane partnerom płciowym. Leczenie w takim wypadku jest wdrożone ze znacznym opóźnieniem.

Ureaplasma badanie

Obecność bakterii Ureaplasma urealyticum można stwierdzić w trakcie badania moczu, do którego konieczne jest 15-20 ml rannego moczu. Ponadto bakterie będą zauważalne u pań podczas badania wymazu z szyjki macicy bądź cewki moczowej, natomiast u mężczyzn w badaniu wymazu z cewki moczowej. Bakteria jest trudna do wykrycia, więc badanie winno się zrobić w referencyjnych laboratoriach. W najnowocześniejszej ocenie stosuje się techniki PCR, jakie potwierdzają obecność patogenu w badanym materiale, technika ta pozwoli na rozpoznanie niezwykle niewielkiej liczby bakterii, czasem chociażby jednej sztuki.

Ureaplasma – jak leczyć zarażenie ową bakterią?

W większości wypadków zarażenie bakterią Ureaplasma jest proste w leczeniu. Przy zapaleniu cewki moczowej wykorzystuje się antybiotykoterapię za pomocą np. doksycykliny stosowanej poprzez 7 dni bądź azytromycyny stosowanej poprzez 5 dni. Poszczególni chorzy potrzebują dłuższego leczenia doksycykliną. Dodatkowo wykorzystywane są także ciprofloksacyna bądź metronidazol. Poniektóre osoby mogą wciąż doświadczać symptomów po usunięciu choroby, lecz często objawy znikają wraz z upływem czasu. Dodatkowo należy pamiętać, że partnerów płciowych również należy leczyć. Prezerwatywy oraz pozostałe techniki antykoncepcji nie są efektywne w zapobieganiu transmisji, gdyż Ureaplasma jest niejednokrotnie częścią flory bakteryjnej organizmu oraz zarażenia nią są niejednokrotnie oportunistczne.

Jak przeciwdziałać komplikacjom spowodowanym poprzez choroby układu moczowo-płciowego?

Na choroby układu moczowo-płciowego narażona jest każda osoba aktywna seksualnie. Chociażby gdy masz jedynie jednego partnera płciowego nie jesteś wykluczona z grupy zagrożenia. Twój partner może ponieważ być nosicielem wirusa bądź bakterii oraz nie mieć tego świadomości. Więc jedynym efektywnym środkiem wyeliminowania zarażenia są badania profilaktyczne. Na rynku dostępny jest test genetyczny, jakiego celem jest określenie drobnoustrojów i bakterii, jakie przeważnie wywołują zarażenia układu moczowo-płciowego. Żeby zrobić badanie starczy pobrać materiał jakim jest wymaz z szyjki macicy bądź cewki moczowej. Taki wymaz możesz uzyskać u swojego lekarza ginekologa, i potem odesłać go do laboratorium genetycznego, w jakim zostanie wykonana dokładna ocena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *