Nadżerka w ciąży

Nadżerka w ciąży – czy jest niebezpieczna? leczenie

Nadżerka w ciąży potrzebuje konsultacji u ginekologa oraz fachowej diagnostyki. Nie jest jednakże zwykle żadnym niebezpieczeństwem dla mamy oraz dziecka. Dzięki badaniu cytologicznemu, specjalista jest w stanie ustalić jej zaawansowanie, kolonoskopia może pomóc ustalić jej rozmiar. Leczenie nadżerek w ciąży nie jest praktykowane – z tymże należy zaczekać do porodu. Przed wybraniem techniki leczenia nadżerki, należy powiadomić specjalistę, czy chce się mieć więcej dzieci.

Czym jest nadżerka?

Określenie nadżerka utarło się dość niezasłużenie w nomenklaturze lekarskiej, ponieważ oznaczanie owego słowa charakteryzuje ubytek nabłonka, postać „przerwy w nabłonku”. Dla przeciwdziałania nieporozumieniom tą „dziurę” określono nadżerkową prawdziwą, natomiast słowo nadżerka poszczególni specjaliści zmieniają określeniem erytroplakia – więc czerwona plama. Do zadań specjalisty należy dalsze badanie celem ustalenia czym konkretnie jest ta zmiana.

U większości pań nadżerka szyjki macicy jest przeważnie ektopią (nadżerką rzekomą). W warunkach naturalnych pochwa oraz większa część szyjki macicy są przykryte odrębnym nabłonkiem aniżeli kanał szyjki macicy. We współzależności od stopnia hormonów (estrogenu) we krwi, pH w pochwie, wieku itp. granica pomiędzy owymi nabłonakami przesuwa się lub w kierunku kanału szyjki macicy, lub w kierunku pochwy – wówczas pokrywa widzianą poprzez specjalistę część pochwową szyjki macicy, tworząc właśnie ektopię.

Nadżerka w ciąży

W wielu wypadkach zidentyfikowanie nadżerki ma miejsce podczas ciąży. Zazwyczaj dlatego, iż wcześniej dolegliwość nie daje żadnych nieprzyjemnych symptomów, natomiast kobieta nie poddaje się systematycznym badaniom ginekologicznym. Należy wiedzieć, iż nadżerkę można stwierdzić podczas standardowego badania na fotelu ginekologicznym, więc u pań unikających ginekologa, ciąża staje się czynnikiem pierwszej od dłuższego czasu konsultacji w gabinecie. Gdy nadżerka nastąpi w ciąży, określamy ją określeniem ektopii doczesnowej. Groźnymi symptomami, jakie daje nadżerka w ciąży, mogą być uciski w dole brzucha, podejrzane upławy.

Nadżerka szyjki macicy: podstawy oraz symptomy

Nadżerka występuje na przestrzeni błony śluzowej szyjki macicy. Wygląda jak plama o rubinowym odcieniu oraz brodawkowej nawierzchni. Pojawia się przy zapaleniu szyjki macicy, jakie może być spowodowane poprzez bakterie, grzyby bądź zarazki. Niejednokrotnie na zarażenie wrażliwe są panie niejednokrotnie zmieniające partnerów płciowych i osoby, jakie błyskawicznie zaczęły współżyć. Dolegliwość może spowodować także podrażnienie pochwy np. przez częste stosowanie tamponów.

W grupie zagrożenia są zwykle panie od 25 do 35 roku życia. Nieleczona nadżerka może zmienić się w nowotwór. Nadżerka może w ogóle się nie przejawiać oraz w takich wypadkach wykrywana jest przeważnie w okresie tradycyjnych badań, takich jak cytologia. Więc niezwykle istotne są systematyczne profilaktyczne konsultacje u ginekologa. Jednakże nadżerka przebiegająca bezobjawowo znaczy, iż przypadłość jest mała oraz można błyskawicznie ją wyleczyć. Większe zmiany mogą być uciążliwe.

Czy nadżerka stanowi ryzyko dla płodu?

Gdy nadżerka została wykryta w okresie ciąży, jej podstawą są najprawdopodobniej zmiany hormonalne połączone ze stanem odmiennym. W takiej sytuacji stan zapalny szyjki macicy nie ma najmniejszego wpływu na ciążę. Jeśli jednakże kobieta widzi u siebie krwawienie z pochwy po stosunku z partnerem, specjalista może polecić wstrzemięźliwość płciową aż do drugiego trymestru.

Bez względu na podstawę nadżerki kobieta w ciąży winna poddać się badaniom na choroby, jakie powodują ową dolegliwość: chlamydię, rzeżączkę, waginozę bakteryjną i syfilis. Choroby owe mogą mieć ponieważ wpływ na przebieg ciąży i na poród. Gdy okaże się, iż nadżerka nie jest spowodowana poprzez choroby bądź dolegliwości przenoszone drogą płciową, ciężarna może odetchnąć z ulgą. Stan zapalny szyjki macicy może wywoływać krwawienie oraz plamienie, lecz sam w sobie nie stanowi ryzyka. Nadżerkę niejednokrotnie rozpoznaje się podczas wymazu z szyjki macicy – z powodu owej choroby jest bowiem trudniej otrzymać przejrzystą próbkę.

Leczenie nadżerki – jak stwierdzić oraz leczyć nadżerkę w ciąży?

Wczesne zidentyfikowanie można postawić po badaniu ginekologicznym. Zmiany ektopowe można zobaczyć, oceniając szyjkę we wzierniku (co umożliwia obejrzenie pełnej tarczy macicy). Czasami specjalista czuje nierówną przestrzeń podczas palpacji. Celem potwierdzenia oceny potrzebne jest zrobienie badania cytologicznego i/lub badania kolposkopowego. Są to ważne badania również dla analizy poziomu zaawansowania. Leczenie winno być podjęte stosunkowo szybko, choć w wielu sytuacjach zauważa się samoistne ustąpienie zmiany. Niewłaściwy nabłonek podlega złuszczeniu, natomiast na jego miejsce pojawia się nowy. Czasami potrzebne jest bardziej interwencyjne postępowanie. Leczenie nadżerki w ciąży jest polecane sporadycznie. Większość ginekologów proponuje, żeby każde oddziaływanie lecznicze zostało odłożone w okresie. W leczeniu nadżerki (poza czasem ciąży) zaleca się tymczasem wykorzystywanie tabletek dopochwowych, jakie mają na celu zminimalizować stan zapalny oraz odbudować prawidłową florę bakteryjną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *