kiła w ciąży

Kiła w ciąży – objawy, zakażenie i profilaktyka, leczenie, badania

Kiła w ciąży – kiła jest jedną z chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową. Z racji braku szczepionek przeciwko kile, konieczne jest bezwzględne stosowanie profilaktyki zakażenia. Kiła w ciąży może niestety przenieść się na płód.

Kiła w ciąży – objawy

Krętek blady to bakteria wywołująca kiłę. Do rozsiewu tej bakterii może dojść droga krwi i drogami węzłów chłonnych. W węzłach zlokalizowanych najbliżej miejsca zakażenia namnażają się bakterie. Są one obecne trzy tygodnie po zakażeniu w płynie mózgowo-rdzeniowym! Jest to choroba, która może nawet doprowadzić do zgonu. Kiła objawia się zmianami skórnymi w postaci różowych lub miedzianych plamek, krostek lub grudek.

Dochodzi do tego gorączka, ból gardła, powiększenie węzłów chłonnych. Jednym z objawów kiły może być zapalenie opon mózgowych – śmiertelnie niebezpieczne. Niestety, późno wykryta i nieleczona kiła może doprowadzić do powikłań. Są nimi utrata wzroku, uszkodzenie układu nerwowego i krążenia, uszkodzenia stawów i kości, zaburzenia psychiczne.

Kiła w ciąży – zakażenie i profilaktyka

Do zakażenia krętkiem bladym dochodzi poprzez stosunki płciowe. Zarówno waginalne, jak i analne czy oralne. Może dojść do zakażenia również poprzez pocałunek z osobą chorą. Obecnie nie ma szczepionki przeciwko kile.

Można się przed nią zabezpieczyć jedynie poprzez prezerwatywę – barierę mechaniczną. Bardzo ważna jest również wstrzemięźliwość płciowa. Wierność jednemu partnerowi to kluczowa sprawa dla bezpieczeństwa zdrowotnego.

Kiła w ciąży

Niestety, kobieta chora na kiłę może zarazić nią swoje nienarodzone dziecko. Bakterie krętka przedostają się do organizmu płodu z krwią poprzez łożysko. Szansa donoszenia ciąży i urodzenia zdrowego dziecka jest praktycznie zerowa. Najczęściej dochodzi do przedwczesnych porodów. Noworodki chore na kiłę najczęściej umierają krótko po przyjściu na świat.

Kiła wrodzona u dzieci może też objawić się w trakcie życia dziecka. Występuje wtedy zapalenie rogówki, głuchota, powiększenie wątroby, kiłowy nieżyt nosa itp. Na szczęście obecnie bardzo rzadko dochodzi do urodzenia noworodków z kiłą wrodzoną. Jest to zasługa częstych badań kobiet ciężarnych. Kobiety w ciąży mające kiłę można leczyć podając im penicylinę i inne leki. Wcześnie wykryta u matki choroba zmniejsza ryzyko powikłań u dziecka. Umożliwia wręcz całkowite wyleczenie.

Kobiety ciężarne powinny być szczególnie wyczulone na wszelkie zmiany skórne, będące pierwszymi objawami kiły. Pomimo braku konieczności zabezpieczania się przed ciążą, ciężarne nie powinny rezygnować z używania prezerwatyw. Zdecydowanie należy w tym czasie unikać kontaktów seksualnych z przypadkowymi partnerami. Po zaobserwowaniu zmian skórnych, należy natychmiast udać się do lekarza.

Należy wykonać próbę Wassermana jeśli zachodzi jakiekolwiek prawdopodobieństwo, że ciężarna może być chora na kiłę. Obecnie jest to rzadka i uleczalna choroba, jednak jej konsekwencje mogą być tragiczne zarówno dla chorej ciężarnej, jak i dla jej dziecka. Leczenie kiły może być bardzo skuteczne, przy założeniu, że wykryje się ją odpowiednio wcześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *