Płyn do higieny intymnej w ciąży

Płyn do higieny intymnej w ciąży – jaki wybrać? Na co uważać?

Płyn do higieny intymnej w ciąży jest bardzo ważny. Higiena intymna w ciąży oraz w okresie połogu jest niezwykle istotnym elementem dla każdej kobiety podczas normalnej pielęgnacji dróg moczowych (rozrodczych). Jak istotny to problem nie należy żadnej z nas przekonywać. Dbanie o zdrowe miejsca intymne jest ważne dla właściwego funkcjonowania przed w trakcie oraz po porodzie, gdy jesteśmy narażone na różnorodne elementy połączone ze zmianami występującymi w naszym ciele.

Ogromne obarczenie dla organizmu w okresie trwania ciąży i elementy zewnętrze narażają przyszłą matkę na przeróżnego typu przypadłości wynikające z niewłaściwego dbania o miejsca intymne. W konsekwencji niewystarczające dbanie o obszary intymne może doprowadzać m.in. do zarażenia dróg moczowych, zapalenia pęcherza, odmiedniczkowego zapalenia nerek co nie jest dobre w czasie ciąży oraz może być podstawą powikłań (poronienia bądź wcześniactwa).

Czystość intymna w ciąży

W ciąży każda, chociażby mała, choroba pochwy może przeobrazić się w ogromny stan mogący szkodzić zdrowiu bądź życiu dziecka. Stąd specjaliści i profesjonaliści tak dużo uwagi poświęcają odpowiedniej czystości osobistej, uświadamiając paniom, jak wielu dolegliwości można uniknąć, stosując się do paru reguł. Po pierwsze – standardowe mycie stref intymnych z wykorzystaniem właściwych płynów do higieny intymnej o pH 5,5. Poleca się chociaż dwa razy dziennie przemywać okolice intymne pod bieżącą wodą, i także lepiej po każdej „dłuższej” wizycie w łazience! Co do normalnej czystości ciała większość fachowców opowiada się za wyższością prysznica nad kąpielą, jednakże krótka, odprężająca kąpiel na pewno nie zaszkodzi, o ile właściwie dbasz o higienę łazienki! Zdecydowanie istotniejsza aniżeli dylemat: prysznic lub wanna jest powszechna zmiana ręczników.

Preparaty do higieny intymnej

Czas ciąży służy łapaniu chorób bakteryjnych bądź grzybiczych, gdyż pH pochwy zmienia się w kierunku alkalicznego w efekcie wzmożonego produkowania estrogenów. Podczas ciąży odradza się stosowanie jakichś mocno pachnących środków do higieny intymnej zawierających barwniki (np. dezodoranty do higieny intymnej), gdyż mogą one podnosić zagrożenie podrażnienia, zapalenia pęcherza moczowego bądź cewki moczowej. Przykrego zapachu należy pozbywać się za pomocą letniej wody z roztworem do higieny intymnej o pH 5,5, najlepiej zawierającym kwas mlekowy. Pamiętaj również o właściwej bieliźnie – winna być bawełniana, delikatna oraz niezbyt obcisła. Gdy używasz wkładek, pamiętaj, aby je niejednokrotnie zmieniać oraz nie nosić ich poprzez cały czas.

Płyn do higieny intymnej w ciąży

Płyn do higieny intymnej dla ciężarnych winien mieć pH blisko 5,5, co pomaga odbudować fizjologicznie występujący tam odczyn. Winien również zawierać kwas mlekowy. Pomagają one w naprawie zapory osłonowej pochwy. Oba owe elementy obniżają poprzez to zagrożenie chorób intymnych, ponieważ występuje środowisko, w jakim rozwój drobnoustrojów odpowiedzialnych z choroby, jest trudniejszy. Dobry roztwór lub żel do higieny intymnej dla pań w ciąży oraz po porodzie winien być oraz zawierać tylko łagodne detergenty. Jego składnikiem nie powinny być zatem SLS lub SLES. Winien bazować na łagodnych anionowych bądź niejonowych środkach powierzchniowo aktywnych. Dopuszcza się również MLES oraz ALES. Najlepiej, żeby taki roztwór był bezzapachowy – substancje nadające zapach mogą wywoływać u poszczególnych kobiet podrażnienia.

Jaki płyn do higieny intymnej w ciąży zakupić?

W drogeriach oraz aptekach dostępne są różnorodne płyny do higieny intymnej. Podczas ciąży najlepiej jest kupić płyny do higieny intymnej dedykowane dla przyszłych matek, ponieważ to one właśnie najlepiej reagują na zmieniające się w czasie ciąży potrzeby. Lecz można stosować także typowe kosmetyki, gdy jedynie są hipoalergiczne. Większa aniżeli przed ciążą tendencja do intymnych chorób oraz podrażnień powoduje, iż środek do higieny intymnej w ciąży, należy dobierać wyjątkowo dokładnie oraz zmienić na inny, gdy jedynie zajdzie taka konieczność. Środek nie może zmieniać naturalnej flory bakteryjnej ani właściwego pH. Odczyn pH pochwy w ciąży zmienia się na bardziej kwaśny, więc w środku do higieny winien być kwas mlekowy. Pomaga on podtrzymać kwasowy odczyn pH w pochwie, co przeciwdziała chorobom.

Płyn do higieny intymnej – na co należy uważać?

Doskonałej jakości żel do higieny intymnej nie winien zawierać konserwantów, barwników ani parabenów, i również mydła. Nie winien być perfumowany ani zbyt mocno pieniący. Należałoby poszukać kosmetyku zbadanego pod kątem dermatologicznym, ginekologicznym oraz alergologicznym (informacja na tenże temat winna odnaleźć się na pudełku). Kosmetyki do higieny intymnej dedykowane są dla pań w każdym wieku, w sprzedaży można tymczasem dostać płyn do higieny intymnej dla dzieci zawierający delikatne elementy dezynfekujące, łagodzące oraz zabezpieczające. Zawierają m.in. kwas mlekowy, aloes, wyciąg z brzoskwini, alantoinę. Danych na temat wieku, od jakiego można stosować środek, należy poszukiwać na etykiecie. W drogeriach oraz aptekach można także kupić płyny do higieny intymnej dla pań dojrzałych poprawiające naturalne funkcje wydzielnicze błon śluzowych, obniżające zagrożenie chorób, delikatnie czyszczące oraz tonizujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *