dieta jabłkowa

Dieta jabłkowa – jabłka w diecie, kaloryczność, przeciwwskazania

Dieta jabłkowa wpływa pozytywnie na proces przemiany materii, co za tym idzie sprzyja odchudzaniu. Jabłka są bazą w tejże diecie, która z uwagi na możliwość powodowania niedoborów winna trwać maksymalnie przez pięć dni. Efekty odchudzające zaobserwować można już po trzech dniach.

Dieta odchudzająca – plusy

Jabłka uchodzą za mało kaloryczne, w 100g jabłek znajduje się ich zaledwie 36kcal, jednak podobnie jak są nisko kaloryczne, obfitują one w cukry proste. Cukier nie sprzyja odchudzaniu, wręcz nas tuczy odkładając się w tkance tłuszczowej. W przypadku jednak diety jabłkowej jest nieco inaczej. Z uwagi an to, iż wraz z jabłkami dostarczam organizmowi minimalną dawkę kalorii cukry są trawione i wykorzystywane na przetworzenie na energie niezbędną do funkcjonowania organizmu.

Tym sposobem nie tuczą nas, aczkolwiek też nie odchudzają. Ponadto należy nadmienić, iż dieta jabłkowa doskonale oczyszcza organizm, wyzbywa toksyn, co pozytywnie wpływa na stan zdrowia i kondycję organizmu poprawiając działanie wszystkich jego układów. Jabłka zawierają silne przeciwutleniacze które walczą z wolnymi rodnikami, bakteriami i wirusami chroniąc nas przed infekcjami, miażdżycą czy anemią.

Jednym z doskonałym antyoksydantów jakie zawiera jabłko jest kwercetyna. Uszczelnia ona naczynia krwionośne oraz reguluje poziom cholesterolu. Co za tym idzie wpływa blokująco na rozwój miażdżycy oraz anemii. Co więcej jabłka zapewniają organizmowi dostęp do bogatej dawki witaminy C oraz licznych minerałów.

Jabłka w diecie

Zasadą diety jabłkowej jest oparcie jej na jabłkach, które są produktem bazowym ale nie jedynym. Warto podkreślić, iż spożycie kalorii podczas diety należy ograniczyć do 1000 kcal na dobę. By nie był to szok dla organizmu warto jest już na kilka dni przed przejściem na dietę ograniczyć spożywanie pokarmów, zwłaszcza alkoholu, kawy i słodyczy. By dieta jabłkowa nie spowodowała niedoborów substancji, jakich jabłka nie zawierają a organizm ich potrzebuje do funkcjonowania nie powinniśmy być na diecie dłużej jak pięć dni.

Uczucie sytości w trakcie stosowania diety zapewniają nam pektyny. To dzięki nim nasz żołądek czuje się pełny, bowiem rozpuszczalny błonnik w wodzie, jakim są pektyny pęcznieje. Najwięcej pektyn zawiera się w gniazdach nasiennych, stąd też wskazanym jest jedzenie jabłek wraz z gniazdami nasiennymi, najlepiej ścierając owoc na tarce. Uzyskana papka dodatkowo zwiększa swą pojemność w żołądku. Wskazaniem jest spożywanie jabłek surowych i nieobranych. To właśnie takie owoce obfitują w składniki odżywcze. Poddane obróbce tracą na wartości.

Dieta jabłkowa – kaloryczność jabłek

Jedno jabłko zwykle waży około 60g, co oznacza iż zawiera między 54 a 86 kcal. Mimo iż kaloryczność nie jest wysoka, to ze spożyciem jabłek należy uważać. Są one bogatym źródłem cukrów, stad też nie powinno się ich zjadać wieczorem, przed spoczynkiem, gdyż cukier niezużyty w postaci niezbędnej energii odłoży się w tłuszcz. Ponadto przeistoczy się w glukozę utrudniającą zaśniecie.

Dieta jabłkowa – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zastosowania diety jabłkowej jest choroba wrzodowa oraz zespołu jelita drażliwego, a także wszelkie schorzenia ze wskazaniem do stosowania diety ubogoresztkowej. Nie powinny stosować diety jabłkowej również osoby odczuwające częsta zgagę i dolegliwości dyspeptyczne.

Uwaga!

Staraj się jeść tylko zdrowe jabłka bez brązowych plam. Gnijące owoce z przebarwieniami zawierają trujący alkaloid – patulinę. Wykrojenie zbrązowiałego miąższu wcale nie usuwa go z owocu w 100%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *