2 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży (2 TC) – czego spodziewać się w 2 tygodniu ciąży?

2 tydzień ciąży to nadal dopiero początek długiej drogi w procesie tworzenia nowego życia. Dziecko kształtuje się powoli, by po 9 miesiącach pojawić się na świecie jako sprawnie funkcjonujący organizm. By doszło do tego momentu konieczne jest zadbanie od samego początku o zdrowie przyszłej mamy oraz rozwijającej się córeczki lub syneczka. Wbrew pozorom te początkowe tygodnie są niezwykle istotne dla obu stron.

2 tydzień ciąży – zmiany zachodzące w ciele kobiety

W czasie 2 tygodnia ciąży pozornie jeszcze niewiele się dzieje w ciele kobiety. Jednak są to zmiany bardzo dynamiczne i ważne dla dalszego rozwoju. Fizycznie kobieta może zauważyć już około 6 – 12 dnia po zapłodnieniu plamienie lub krwawienie podobne do miesięcznego, jednak znacznie mniej obfite i o bardziej ciemnym lub bardziej jasnym kolorze. Jest to tzw. plamienie implantacyjne. Jest to oznaka, że komórka jajowa zagnieżdża się w macicy. Krwawienie może pojawiać nawet przez 2 – 3 miesiące w okolicach planowanego okresu i jest zjawiskiem zupełnie fizjologicznym. Plamienie implantacyjne trwa około 4 – 5 dni. Występuje u około 20 – 30 % kobiet, niezależnie od tego czy jest to pierworódka czy w kolejnej ciąży.

Prawidłowo rozwijająca się ciąża trwa 38 do 40 tygodni (czyli około 260 – 280 dni) liczonych jako 9 miesięcy. Dzięki dokładnej obserwacji własnego ciała oraz wiedzy kiedy nastąpiło zapłodnienie, można z pewnym stopniem prawdopodobieństwa próbować wyliczyć spodziewany termin porodu. Jest on jednak obarczony dużym ryzykiem błędu – plus minus 2 tygodnie. W wyliczaniu wieku płodu i spodziewanej długości ciąży pomaga zasada Naegelego. Z niej korzystają najczęściej lekarze i położne. Także kobieta, znając dokładnie moment zapłodnienia, może samodzielnie starać się wyliczyć te dane.

2 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 2 tygodniu ciąży połączone gementy żeńska (komórka jajowa) i męska (plemnik), które utworzyły zygotę, zaczynają łączyć się z ciałem kobiety. To jest właśnie moment tzw. implantacji, czyli zagnieżdżanie. Blastocysta (kula złożona z setki komórek) jest zupełnie zależna od organizmu matki. Samodzielnie nie jest w stanie sobie poradzić. Na początku 2 tygodnia ciąży wytwarza wypustki, którymi wnika w mięciutką wyściółkę macicy. Fachowo określa się ten moment zagnieżdżeniem w błonie śluzowej macicy. To najważniejszy moment tego etapu. Czasem, mimo, że komórka jajowa jest zapłodniona, nie udaje się połączyć z ciałem matki.

2 tydzień jest chwilą bardzo ważną, chociaż fizycznie o wiele mniej odczuwalną przez przyszłą mamę w porównaniu z tym, co czeka ją i tworzące się życie w kolejnych tygodniach i miesiącach. Zagnieżdżenie jest swoistym wtuleniem się w ciało kobiety. Zygota ma długość od 0,7 do 1 mm. Można porównać ją do ziarenka maku. Można zobaczyć te połączone komórki, ale w tym momencie ciąży niezwykle rzadko kobieta orientuje się, że już coś dzieje się w jej organizmie i jest przeprowadzane badanie USG.

Dziecko jest jeszcze na samym początku drogi do bycia w pełni ukształtowanym człowiekiem. W 2 tygodniu jeszcze nie widać jak będzie wyglądać, ani tym bardziej jaka będzie jego płeć. Jednak niektórzy próbują planować czas poczęcia, żeby „utrafić” chłopca lub dziewczynkę. Według szacunków uprawiając seks dzień przed owulacją lub w jej momencie, można się spodziewać, że pocznie się chłopiec. Natomiast 2 – 3 dni przed owulacją jest większe prawdopodobieństwo urodzenia dziewczynki. Związane jest to z długością życia w drogach rodnych kobiety plemników z chromosomem X. Oczywiście to zwykle czysto teoretyczne dywagacje, jednak wielu rodziców wierzy w to, że może zaplanować płeć swojego dziecka. I co więcej – udaje się to zrealizować.

Co czuje przyszła mama w 2 tygodniu ciąży?

Zwykle kobieta będąca w 2 tygodniu ciąży nie orientuje się, że coś się już dzieje. Tylko panie, które dokładnie obserwują swoje ciało i znajdą dobrze zachodzące w nim procesy oraz spodziewające się poczęcia, mogą zaobserwować w ciele pewne zmiany fizyczne oraz psychiczne. Jednak bardzo rzadko występujące symptomy kobieta łączy z ciążą.

Z objawów fizycznych w 2 tygodniu ciąży mogą pojawić się takie zjawiska jak:

 • zmiany widoczne i odczuwalne w obrębie piersi (między innymi uczucie ciężkości, pełności, duża wrażliwość, wręcz tkliwość nawet na materiał, może być także odczuwane mrowienie; widoczne
 • bywa ściemnienie brodawek);
 • objawy gastryczne jak wzdęcia czy gazy;
 • często odczuwane zmęczenie, brak energii czy zwiększona senność;
 • częstsze oddawanie moczu;
 • mogą pojawić się pierwsze nudności (z wymiotami lub bez) u bardziej wrażliwych kobiet (szczególnie przy pierwszej ciąży);
 • ślinotok (czyli nadmierne wydzielanie śliny);
 • niektóre z pań stają się nad wrażliwe na zapachy o różnym stopniu intensywności.

Natomiast objawy psychiczne, które mogą pojawić się w 2 tygodniu ciąży to między innymi:

 • duża zmienność nastrojów (tzw. huśtawka – nieco podobna do zespołu napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS, tylko o większej intensywności);
 • rozdrażnienie bez wyraźnego powodu;
 • pojawia się brak racjonalności;
 • może wystąpić nieuzasadniona żadnymi konkretnymi przyczynami płaczliwość;
 • u pań, które spodziewają się pojawienia dziecka może występować niepokój oraz duża w czasie oczekiwania, by móc już wykonać test ciążowy i sprawdzić czy doszło już do zapłodnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *