Cytomegalia

Cytomegalia w ciąży – objawy, przyczyny, leczenie, powikłania

Cytomegalia w ciąży może budzić niepokój i rodzić ryzyko powikłań groźnych dla przebiegu ciąży. Efektem jej mogą być wady rozwojowe płodu, a nawet śmierć. Jednocześnie nie jest to choroba zagrażająca matce. U 90% osób przebiega bez objawów, również w ciąży. Z tego powodu rzadko jest wykrywana.

Cytomegalia

Wirus cytomegalii bywa przyczyną niedosłuchu jak też uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego dziecka. Czasem efekty wirusa widać dopiero po latach gdy rozwój dziecka odbiega od prawidłowego rozwoju psychoruchowego. Dziecko zakaża się przez łożysko. Jeśli do zakażenia dochodzi w pierwszej połowie ciąży, wówczas skutki są o wiele poważniejsze.

Także podczas porodu może dojść do zakażenia (najczęstsze zakażenie porodowe). Czynnikami podnoszącymi ryzyko zakażenia jest wiek matki poniżej 20 roku życia jak też brak przeciwciał IgG. Na ryzyko zakażenia matki wpływa obcowanie z dziećmi podczas ciąży.

Ponadto wśród przyczyn cytomegalii upatruje się wzmożenia aktywności uśpionych wirusów cytomegalii w organizmie matki pod wpływem hormonów ciążowych. Podatność na zachorowanie na cytomegalie w ciąży jest większa z uwagi na gospodarkę hormonalną.

Cytomegalia w ciąży -objawy choroby

Niestety chorobę trudno jest rozpoznać bowiem u większości osób nie daje ona żadnych objawów. Zaledwie u około 5% noworodków pojawiają się typowe objawy jak hipotrofia, małogłowie, powiększona śledziona oraz wątroba, zwapnienie wewnątrzczaszkowe, wodogłowie i żółtaczka, skaza krwotoczna.

Objawy te jednak są niejednorodne i nie wskazują jednoznacznie na cytomegalię. Zanim zdiagnozuje się właściwie problem wyklucza się wiele innych schorzeń dających podobne objawy. U chorych noworodków stwierdza się podczas badania neurologicznego zaburzenia napięcia mięśniowego oraz drgawki.

W badaniu laboratoryjnym również sprawa nie jest oczywista. Analiza krwi wykazuje neutropenię, małopłytkowość i niedokrwistość. w diagnostyce wymienia się też objawy okulistyczne i audiologiczne. W zakresie wzroku rozpoznawane jest zapalenie siatkówki bądź zanik nerwu wzrokowego a także zaćmę i małoocze.

W obrębie słuchu natomiast rozpoznaje się niedosłuch neurosensoryczny. Cytomegalowirusowe uszkodzenie słuchu występuje 35-60 proc. dzieci z zakażeniem objawowym i może ujawnić się w okresie późniejszym.

Cytomegalia w ciąży – powikłania

Zakażenie wirusem cytomegalii jest groźne przede wszystkim dla dziecka ciężarnej. Jeśli dochodzi do niego w pierwszym trymestrze zwykle prowadzi do poronienia lub rzadziej do wytworzenia się wady wrodzonej układu nerwowego. Natomiast zakażenie w drugim lub trzecim trymestrze ciąży powodować może uszkodzenie mózgu, które w konsekwencji rodzi ryzyko padaczki, opóźnienia umysłowego.

Ponadto rodzi zagrożenie porodem przedwczesnym. Dzieci urodzone z wirusem CVM to często dzieci chorowite od samych narodzin. Wyróżnia się dla nich nawet grupę diagnostyczną nazywaną zespołem cytomegalii wrodzonej obejmującej powiększenie wątroby i śledzony, żółtaczkę oraz zapalenie płuc i wylewy podskórne.

Niestety nie zawsze wirus się aktywuje od razu. Czasem efektem zakażenia w życiu płodowym jest utrata słuchu, wzroku lub upośledzenie umysłowe diagnozowane dopiero po kilku latach życia dziecka.

Cytomegalia w ciąży – jak się chronić?

Mimo iż nie są obowiązkowe badania serologiczne w kierunku wirusa cytomegalii, to są one zalecane w ciąży. Testy wykonuje się z krwi i z moczu. Obecność przeciwciał klasy IgM oraz znaczny wzrost przeciwciał IgG świadczą o istnieniu pierwotnej infekcji. Ponowna infekcja nie jest możliwa.

Niestety poza ta wiedzą niewiele można zrobić, trudno jest uchronić się przed zakażeniem. Również w kontekście leczenia nie występują żadne zalecenia poza skierowaniem noworodka matki zakażonej pod intensywną opiekę specjalistyczną po narodzinach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *