Dobra waga w ciąży

Dobra waga w ciąży – nadwaga i niedowaga w ciąży

Dobra waga w ciąży to kwestia, o którą martwi się wiele kobiet. Ciężarne dokonując porównań z koleżankami, przekonują się, że ich waga zmienia się zbyt wolno, za szybko, bądź za mało lub za dużo. Podkreślić należy jednak fakt, że jedna optymalna waga nie istnieje.

Właściwa waga w ciąży stanowi powód do zmartwień wielu kobiet. Ile kilogramów powinno kobiecie przybyć? Jest to aspekt indywidualny i uzależniony od wielu elementów, takich jak waga przed ciążą, wzrost, jak duże dziecko przyjdzie na świat. Co więcej, dzieci różnią się od siebie i dobrze rozwinięty noworodek w chwili porodu może ważyć trochę więcej niż 3 kilogramy, a także nawet prawie cztery. Czasami waga jest jeszcze wyższa. Jednakże, w tym przypadku nie można mówić o prawidłowym przebiegu ciąży, gdyż jest to związane z niebezpieczeństwem powikłań związanych z porodem. Dodatkowo, masa dziecka może być skutkiem cukrzycy ciążowej.

W normalnej sytuacji (brak ciąży) waga może być bez problemu kontrolowana z wykorzystaniem wskaźnika BMI. Jest to masa określona w kilogramach podzielona przez wzrost danej osoby podany w metrach, a następnie podniesiony do kwadratu. Kiedy kobieta oczekuje dziecka, waga kontrolowana jest przede wszystkim przez lekarza. Podczas każdej wizyty ciężarna jest ważona przez położną bądź ginekologa. W związku z tym, gdy kobieta regularnie chodzi na wizyty, różne nieprawidłowości związane z wagą są wychwytywane. Kobieta sama może także kontrolować swoją wagę, gdyż zdaje sobie sprawę, z tego ile powinna ona wzrosnąć w każdym trymestrze ciąży. Informację taką przekazuje lekarz, a w internecie można znaleźć kalkulatory przeznaczone dla ciężarnych kobiet. Podkreślić należy fakt, że małe odstępstwa od prawidłowych wskazań nie należy traktować jako nieprawidłowości.

Dobra waga w ciąży – dodatkowe kilogramy w ciąży

Kobieta w ciąży musi przytyć, gdyż przez dziewięć miesięcy rozwoju ciąży przybywa kilogramów, które związane są z rozwojem malucha oraz potrzebnymi do życia elementami (łącznie około 10-12 kilogramów):

 • dziecko – 3-4 kilogramy,
 • macica – 1 kilogram,
 • płyn owodniowy – od 1 do 2 kilogramów,
 • łożysko od 0,5 do 1 kilograma,
 • piersi – do 2 kilogramów,
 • płyny ustrojowe, a także krew – 3 kilogramy.

Większość masy zostanie zrzucona po porodzie (około 7 kilogramów). Pozostałe kilogramy odejdą w następnych miesiącach. Jednakże, jeżeli kobieta zwyczajnie nie pilnowała się podczas ciąży i przybrała dużo więcej, niż jest to konieczne, pozbycie się dodatkowego tłuszczu będzie związane z dużym wysiłkiem, a więc stosowaniem diety oraz aktywności fizycznej.

Podkreślić należy fakt, że ciąż to nie jest czynnik sprzyjający nadwadze. Do nadmiernego tycia dochodzi u kobiet, które mają ku temu skłonności, a ciąża stała się okazją do znacznego powiększenia swoich rozmiarów. Niejednokrotnie w okresie ciąży dochodzi do rozwoju różnych problemów związanych ze zdrowiem, które mają działanie sprzyjające nadwadze, na przykład nieprawidłowości natury endokrynologicznej. W celu zapewnienia odpowiedniej wagi przed samym porodem trzeba właściwie przybierać na wadze podczas całej ciąży.

Co w przypadku niedowagi w ciąży?

Idealną sytuacją, byłaby sytuacja, w której kobieta ma prawidłową wagę w chwili zajścia w ciąże (BMI – 18,5 do 24,9), a w dalszej kolejność zwiększała swoją wagę zgodnie z wytycznymi. Podkreślić należy fakt, że tak jak nadwaga nie jest wskazana, tak niedowaga nie jest dobrym zjawiskiem. Kobiety, które charakteryzowały się dużą niedowagą przed ciążą i nie zmieniły swoich przyzwyczajeń żywieniowych w trakcie, prawdopodobnie urodzą dziecko o niskiej masie urodzeniowej. Ponadto, mogą pojawić się zaburzenia rozwojowe, takie jak wady wzroku, słuchu, a także opóźnienie rozwoju. Bardzo często dochodzi też do przedwczesnego porodu. Co więcej, jest to związane nie tylko z niską kalorycznością spożywanych posiłków, ale również niewłaściwą dietą.

Niedożywienie obecne jest również u kobiet, których waga jest właściwa, a nawet u takich, u których występuje nadwaga. Dzieje się tak, gdyż ich waga najczęściej jest bogata w tłuszcze oraz cukry, natomiast brakuje białka, minerałów oraz niezbędnych witamin. W związku z tym przed zajściem w ciąże należy nabrać właściwych nawyków żywieniowych. W przypadku trudności warto skontaktować się z dietetykiem lub innym specjalistą od żywienia.

Gdy wyjściowa waga kobiety była zbyt niska, koniecznie trzeba to skorygować podczas ciąży i jak najszybciej wyrównać braki witaminowe. W przypadku. gdy waga przed ciążą była prawidłowa, natomiast w ciąży przyrost masy jest niewielki, nie ma powodów do niepokoju. Dziecko da sobie rade kosztem kobiety. Rzadko zdarza się, że niewielkie przybieranie na wadze związane jest z nieprawidłowościami pracy tarczycy. W tej sytuacji potrzebna jest konsultacja z endokrynologiem. Niewielki przyrost może być także rezultatem trudności rozwojowych dziecka. W takim przypadku przeprowadza się badanie USG, że da pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo.

Nadwaga w ciąży – problemy związane z nadwagą w ciąży

Nadwaga w ciąży nie należy do dobrych zjawisk. Oczywiście zdarza się, że takie kobiety rodzą zdrowe dzieci, często jednak paradoksalnie prowadzi ona do niskiej wagi urodzeniowej. Dochodzi do tego na skutek nadciśnienia, które upośledza dopływ krwi oraz składników odżywczych do malucha. Może to przyczyniać się do niedorozwoju dziecka.

Inne problemy, które mogą się wówczas pojawić to:

 • żylaki oraz obrzęki,
 • bóle kręgosłupa,
 • trudności związane z oddychaniem,
 • powikłania porodowe, duże prawdopodobieństwo cesarskiego cięcia,
 • trudna komunikacja z maluchem, kobiety wówczas trudniej odbierają niepokojące informacje przesyłane przez dziecko, na przykład brak ruchów.

Dobra waga w ciąży – jak pilnować?

W tym przypadku nie należy się głodzić. Należy unikać tłustego jedzenia. Spożywać posiłki pięć razy dziennie. Stosować małe porcje. Co więcej, należy jeść dużo warzyw, owoców, pełnoziarniste pieczywo, ryby, chude mięso, kasze, orzechy, oleje zimnotłoczone. Dbać o odpowiedni stopnień nawodnienia organizmu. Nie wolno zapominać o aktywności fizycznej, na przykład spacery, ćwiczenia w basenie dla ciężarnych i inne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *