Jadalne robaki – nowość na naszych talerzach

Na naszych stołach coraz częściej goszczą nieznane nam dotąd produkty. Chętnie sięgamy po egzotyczne owoce, roślinne alternatywy nabiału czy wegańskie odpowiedniki mięsa. Ale nasza ciekawość i otwartość na nowe smaki poszła o krok dalej i sprawiła, że w kuchni zaczynamy też wykorzystywać jadalne owady.

Jedzenie insektów jest czymś zupełnie nowym i kojarzy nam się zazwyczaj z wakacjami w odległych zakątkach świata. Ale owady znajdziemy dziś także w doskonale nam znanych sklepach spożywczych. Czym charakteryzują się te produkty i jak właściwie należy je jeść? Już odpowiadamy na te wszystkie pytania.

Jadalne robaki jako nietypowy składnik diety

Z roku na rok zwiększa się nasza konsumencka świadomość. Dotyczy ona zarówno wyboru poszczególnych produktów, które składają się na naszą codzienną dietę, jak i ich racjonalnego wykorzystywania. Ale tego typu zmiany coraz częściej zachęcają nas też do odważnych eksperymentów kulinarnych, a co za tym idzie – testowania rozmaitej żywności. Urozmaicając swoje posiłki szukamy nowych smaków, które mają nas zaskoczyć. Przykładem takiego oryginalnego składnika są jadalne robaki, które od pewnego czasu pojawiają się w sklepach. Znajdziemy je na przykład w ofercie sklepu Kaufland. Początkowo pomysł z jedzeniem insektów może wydawać się nietypowy, ale warto bliżej poznać ten oryginalny asortyment.

Czy warto sięgnąć po jadalne robaki?

To pytanie z pewnością nasuwa się jako pierwsze. Może nam się wydawać, że insekty nie mają żadnych wartości odżywczych i są zupełnie niepotrzebne w diecie. Ale to nie do końca prawda. Jadalne robaki są bowiem źródłem wielu wartościowych substancji. Znajdziemy w nich między innymi:

  • białko i aminokwasy,
  • wapń,
  • potas,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • witaminę B12.

Jadalne owady mogą być bardziej ekologiczną alternatywą dla mięsa, które spożywane jest w bardzo dużych ilościach. Zwraca się uwagę, że hodowla insektów i produkcja tej nowoczesnej żywności pochłania znacznie mniej zasobów i jest mniej szkodliwa dla środowiska.

Jak przyrządzić jadalne robaki?

Gdy już zdecydujemy się sięgnąć po insekty, warto wiedzieć jak je przygotować i zaserwować, aby od razu wzbudzały zainteresowanie i chęć spróbowania. Inspiracji wcale nie musimy szukać daleko, bo wraz z pojawieniem się jadalnych robaków, zaczęły pojawiać się też przepisy z ich wykorzystaniem. Co więcej, w sklepach znajdziemy zarówno gotowe produkty (chrupkie pieczywo, przekąski i batoniki), jak i sypkie mieszanki z mączką owadów. Przygotujemy z nich na przykład:

  • kotleciki,
  • placuszki,
  • burgery,
  • spaghetti.

Nawet popularne potrawy, choć tym razem zaprezentowane w zupełnie niecodziennym wydaniu z pewnością zaskoczą niejednego smakosza, zwłaszcza miłośnika eksperymentów kulinarnych. A ten oryginalny składnik diety może stać się prostym sposobem na jej urozmaicenie oraz ciekawą alternatywą dla znanych i lubianych produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *