Położenie podłużne główkowe

Położenie podłużne główkowe – jak przebiega poród?

Położenie podłużne główkowe sprawia, że dziecku jest łatwiej wejść w kanał rodny kobiety. Jest to pozytywny czynnik rokowniczy. Takie ułożenie dziecka stwierdza się w przypadku 90% porodów.

Położenie płodu jest stosunkiem osi długiej płodu (kręgosłupa) do osi długiej, która jest macicą. Najczęściej występującym ułożeniem dziecka jest położenie podłużne główkowe. Jednakże mogą wystąpić także ułożenia poprzeczne oraz skośne.

Położenie płodu – jaki jest podział?

Wymienia się głównie położenie główkowe, które dzieli się na główkowe tylne oraz główkowe przednie. Co więcej, położenie płodu może być także skośne, poprzeczne, miednicowe zupełne (pośladki znajdują się w kanale rodnym i dziecko ma zgięte nogi), niezupełne (pośladki w kanale rodny i jedna zgięta noga) oraz pośladkowe (pośladki umieszczone w kanale rodnym, natomiast stopy znajdują się przy twarzy malucha). Podkreślić należy fakt, że dziecko ma 34 tygodnie na zmianę ułożenia pozycji ciała. W ostatnich tygodniach ciąży w macicy jest już bardzo mało miejsca i dziecko przyjmuje pozycję startową do porodu. Nie oznacza to jednak tego, że gdy dochodzi do akcji porodowej, dziecko w ostatniej chwili nie modyfikuje swojego ułożenia. Położenie malucha w macicy ma bardzo duże znaczenie związane z wyborem metody rozwiązania ciąży.

Położenie podłużne główkowe – przednie

Największa liczba noworodków przychodzi na świat z położenia podłużnego główkowego przedniego. W tym przypadku oś kręgosłupa malucha ulokowana jest wzdłuż osi macicy, natomiast potylica dziecka kieruje się do spojenia łonowego. Jest to najlepsza pozycja do wyjścia dziecka na świat, gdyż pozwala ona na skuteczne wpasowanie się w kanał rodny kobiety. Wskazanie pozycji dziecka jest możliwe podczas badania brzucha ciężarnej. Innym badaniem, który pozwala na taką obserwację, jest badanie ultrasonograficzne (USG). Wskazać trzeba, że przy badaniu kardiotokografii (KTG) serce jest bardziej słyszalne. Kopnięcia maluszka skierowane są w obszar podżeber. W tym miejscu są najbardziej odczuwalne. Co więcej, główka dziecka wpływa na ucisk pęcherza moczowego. To sprawia, że ciężarna odczuwa częste parcie na mocz.

Istotną informacją jest to, że przy określonym rodzaju położenia pojawia się najmniej powikłań okołoporodowych, oczywiście gdy uwzględnimy położenie dziecko jako wyłączny element rokowniczy.

Położenie podłużne główkowe – tylne

Jeżeli chodzi o położenie podłużne główkowe ,to w taki sposób przychodzi na świat niewielki odsetek noworodków. W tym ułożeniu potylica malucha skierowana jest do kręgosłupa kobiety. Określony przypadek związany jest z większą ilością interwencji oraz powikłań okołoporodowych.

Położenie podłużne główkowe – w jaki sposób zapewnić dziecku takie położenie?

Dla zapewnienia dziecku właściwego ułożenia do porodu można stosować kilka sprawdzonych wskazówek, które w tym pomogą. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że plecy dziecka to najcięższa część ciała maluszka. Fakt ten stanowi wskazanie, że kręgosłup kieruje się w stronę najniższego fragmentu brzucha ciężarnej. W przypadku, gdy brzuch jest umiejscowiony niżej niż plecy, na przykład przy pozycji siedzącej oraz nachylania się, plecy dziecka kierowane są w stronę brzucha.

Natomiast, gdy plecy umiejscowione są niżej niż brzuch, przy leżeniu, kręgosłup maluszka może ustawiać się w kierunku pleców. Biorąc pod uwagę powyższe, koniecznie trzeba unikać sytuacji, w której dziecko kieruje się twarzą do brzucha. Każde ustawienie, w którym kolana uniesione są ponad miednicę jest niewłaściwe. Gdy kobieta siedzi na krześle, powinna upewnić się, że kolana znajdują się poniżej miednicy. Co więcej, tułów powinien łagodnie wychylać się do przodu.

Przy oglądaniu telewizji warto kobieta powinna być w pozycji klęczącej na podłodze na poduszkach bądź siedzieć na wysokim siedzisku. W samochodzie warto położyć poduszkę na siedzeniu. Dzięki temu miednica kobiety będzie wychylała się do przodu. Nie wolno przyjmować pozycji określanej jako noga na nogę. To doprowadza do tego, że zmniejszeniu ulega przestrzeń z przodu miednicy. Ciężarne powinny przyjmować pozycje, które dają dużo miejsca z przodu brzucha. Niekorzystne jest także unoszenie stóp podczas leżenia. W taki sposób wzrasta niebezpieczeństwo niewłaściwego położenia dziecka. Należy również spać na boku, a nie na plecach. Pomocne są ćwiczenia na basenie i pływanie stylem klasycznym.

Położenie podłużne główkowe przednie – jak przebiega poród?

W przypadku położenia podłużnego główkowego przedniego dochodzi do ustawienia płodu potylicą do wchodu kanału rodnego. Poród z wykorzystaniem sił natury jest to metoda z wyboru, chyba że pojawią się inne wskazania do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Natomiast jeżeli chodzi o samo położenie dziecka, to jest ono prawidłowe i pozwala na prawidłową akcję porodową. Występuje przygięcie główki do klatki piersiowej. W drugiej fazie dochodzi do rotacji wewnętrznej, następnie odgięcie oraz na zakończenie rotacja zewnętrzna. Podkreślić należy fakt, że poród przy położeniu główkowym podłużnym przednim jest łatwiejszy oraz rzadko wymaga podjęcia dodatkowych działań interwencyjnych ze strony służby położniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *