Odrobaczanie

Odrobaczanie – owsica, włosogłówka, identyfikacja pasożytów

Odrobaczanie kojarzy nam się ze światem zwierzęcym, nie ludzkim. Potocznie zwane robaki, pasożyty mają i zwierzęta, i ludzie. Odrobaczając zwierzęta, profilaktycznie czy też zdrowotnie, powinniśmy również pomyśleć o sobie. Temat odrobaczania jest powszechnie uznawany za wstydliwy dlatego też niejednokrotnie problem jest bagatelizowany.

Pasożyty jak je zidentyfikować?

Pasożyty głównie na początku faz rozwoju bardzo ciężko jest wykryć. Pełny rozwój trwa przynajmniej kilka tygodni, do tego czasu objawy mogą być marginalne, lub w ogóle nie występować. Taka sama sytuacja będzie, gdy pasożytów będzie niewiele, chodź z każdą chwilą organizm będzie coraz bardziej dotykany ich toksynami.

Wśród najczęściej spotykanych pasożytów które atakują organizm ludzki zaliczamy:
– owsica,
– włosogłówka ludzka itp.

Owsica

Owsica to charakterystyczna choroba pasożytnicza spowodowana przez drobnego nicienia tak zwanego owsika ludzkiego. Owsiki to robaki pasożytujące w jelicie grubym człowieka.

Owsik dostaje się do organizmu człowieka przez połknięcie lub wdychanie jaj. Z jamy ustnej jajo przedostaje się do jelita grubego. Robaki dojrzewają po 2-4 tygodniach, a żyją do 2 miesięcy.

Duże znaczenie ma to iż samica, która wędruje nocą, składa ok. 8000-12000 jaj w lepkiej wydzielinie w okolicy odbytu , a także w przypadku kobiet niekiedy w przedniej części pochwy. Jaja są składane poza organizmem człowieka, aby zapewnić odpowiednią wilgotność oraz temperaturę 30-36 stopni Celsjusza. Chorzy dotykając palcami okolic krocza i bielizny osobistej i w ten prosty sposób zbierają na swoje ręce jajeczka. Niestety jaja larw znajdują się również w pościeli, co zagraża personelowi medycznemu oraz członkom rodziny.

Robaki te długości kilku milimetrów przysysają się do ścian jelita. Wypełzając z jelita głównie nocą, w fałdach skóry w okolicy odbytu składają jaja. Ich jaja dostają się na skórę w okolicy okołodbytniczej, co wywołuje swędzenie, prowokujące drapanie. Do zakażenia dochodzi drogą doustną.

Wśród najbardziej charakterystycznych objawów które towarzyszą owsikom zaliczamy:

– swędzenie w okolicy odbytu,
– pobudzenie dziecka,
– wiercenie się w nocy,
– zgrzytanie zębami podczas snu
– brak apetytu
– nie może usiedzieć w jednym miejscu,
– obgryza paznokcie, zgrzyta zębami
– jest blade, ma podkrążone oczy
– skarży się na bóle głowy lub brzucha
– czasem zaczyna ponownie moczyć się w nocy
– może mieć zapalenie wyrostka robaczkowego
– bóle brzucha
– zaburzenia wypróżniania
– nudności
– zapalenie skóry
– wysypka.

Odrobaczanie w przypadku owsików polega na podaniu i zastosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych. W celu rozpoczęcia leczenia konieczne jest udanie się do lekarza specjalisty który przepisze odpowiednie preparaty.
Leczenie stosuje się w postaciach objawowych i polega na podaniu jednorazowej dawki takich środków jak:
– mebendazolu  (Vermox)(200 mg p.o.),
– albendazolu (200 mg p.o.)
– pyrantelu (10 mg/ kg masy ciała p.o.).

OdrobaczanieKurację pyrantelem powtarza się za 2 tygodnie, albendazolem i mebendazolem za miesiąc.

Jednak samo wybijanie pasożytów to tylko 1 z kroków i to nie zawsze skuteczny. Trzeba czegoś więcej – wzmacniania naturalnego środowiska wewnętrznego w całym organizmie, a szczególnie w przewodzie pokarmowym.

Włosogłówka

Włosogłówka ludzka jest pasożytem jelita ślepego, rzadziej grubego. Charakterystyczne dla niego jest cienkie nitkowate ciało  długości 3-5 cm. Powoduje to głębokie wnikanie w błonę śluzową jelita, skąd trudno go usunąć. Występuje na wszystkich kontynentach, ale najchętniej w krajach o klimacie gorącym i wilgotnym. Wywołuje chorobę  zwaną włosogłówczyca.

W jaki sposób może dojść do zakażenia tym pasożytem? Otóż jaja włosogłówki wydalane z kałem nie wywołują od razu zarażenia. Muszą najpierw dojrzeć w  wilgotnej i ciepłej glebie, a w ich wnętrzu powstać larwy. Człowiek zaraża się, spożywając produkty zanieczyszczone jajeczkami zawierającymi już rozwinięte larwy. W zarażeniu pośredniczą muchy, które przenoszą jajeczka z larwami z odchodów i gleby na produkty spożywcze. Innym ogniskiem zarażeń jest „ droga brudnych rak”.
Niestety w przypadku tego pasożyta charakterystyczne jest znikome występowanie jakichkolwiek objawów. Toteż w co 4-tym przypadku zarażenie układu pokarmowego włosogłówką przebiega bezobjawowo. Włosogłówki żywią się krwią. Może to doprowadzać do zapalenia wyrostka robaczkowego, anemii i chorób wrzodowych przewodu pokarmowego. Przy większej ilości pasożytów pojawiają się biegunki, niekiedy śluzowo-krwawa, bóle w jamie brzusznej, spadek masy ciała, anemia. Mogą pojawiać się objawy skórno alergiczne oraz: brak apetytu, rozdrażnienie, bezsenność, bóle głowy, osłabienie.
Odrobaczanie tego pasożyta nie należy do najprostszych głównie z racji tego iż jaja tego pasożyta są bardzo odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne –  zachowują zdolność do zarażania przez ok. 5 lat. Toteż w celu uniknięcia zarażenia należy dokładnie myć jarzyny i owoce (zwłaszcza w krajach tropikalnych), przestrzegać higieny osobistej, ochraniać gleby i wody przed zanieczyszczeniem odchodami ludzkimi oraz tępić muchy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *