Plamienie w ciąży

Plamienie w ciąży – co może oznaczać plamienie w ciąży?

Plamienie w ciąży zawsze winno zachęcić cię do jak najszybszej konsultacji ze specjalistą. Zawsze należy ponieważ określić podstawy krwawienia w ciąży, ponieważ bywa ono objawem ryzyka zarówno dla mamy jak również dla zarodka. Kiedy dochodzi do zapłodnienia, błona śluzowa macicy nie złuszcza się. Więc podczas ciąży nie miesiączkujesz. Jednakże czerwona bądź brunatna wydzielina z pochwy może pojawić się na każdym czasie czekania na dziecko.

Plamienie w ciąży – gdy nie należy się obawiać

Plamienie w ciąży, szczególnie na samym jej starcie, u wielu pań znaczy implantację (więc zagnieżdżenie się) płodu w macicy. Dochodzi do niego mniej więcej po 7 do 10 dni po zapłodnieniu, więc kiedy kobieta nie spodziewa się, iż mogła zajść w ciążę, może źle zinterpretować to plamienie jako menstruację. Należałoby jednakże podkreślić, że plamienie implantacyjne trwa relatywnie krótko, natomiast wydzielina na brązowawe ubarwienie oraz nie jest tak duża, jak krwawienie comiesięczne.

Następuje tymczasem pobolewanie podbrzusza, jest to jednakże łagodny oraz całkowicie normalny symptom początku ciąży. U małego odsetka pań, z powodów wad w obszarze hormonów, zdarza się, iż dwu- trzy- i chociażby czterokrotnie w pierwszych miesiącach ciąży może nastąpić łagodne plamienie w okresach oczekiwanych miesiączek. Nie jest to powszechna sytuacja, jednakże gdy wiesz, iż jesteś w ciąży, natomiast plamienie się pojawiło, zgłoś się do specjalisty, jaki prawdopodobnie poleci zbadanie właściwych hormonów.

Podstawy

W niezwykle wczesnej ciąży może nastąpić tzw. plamienie implementacyjne. Zazwyczaj panie nie wiedzą jeszcze na tymże etapie, iż spodziewają się dziecka. Zdarza się, iż mylą to plamienie z początkiem menstruacji, gdyż pojawia się w okresie podobnym do okresu. Występuje ono na skutek zagnieżdżania się płodu w błonie śluzowej macicy, jaka jest mocno ukrwiona, oraz występuje od 2 do 4 tygodni po zapłodnieniu. Plamienie we wczesnej ciąży może być połączone z chorobami pochwy, żylakami pochwy, pęknięciami naczynek w pochwie, dolegliwościami szyjki macicy (polip, nadżerka), może pojawić się po stosunku seksualnym. Krwawienie na wczesnym etapie ciąży może się wiązać z ciążą pozamaciczną (kiedy zarodek zagnieździł się poza jamą macicy, co grozi zdrowiu oraz życiu kobiety), poronieniem (zakończenie ciąży przed 22. tygodniem), pojawieniem się krwiaka bądź na skutek deficytów hormonalnych.

Pozostałe podstawy krwawienia

Inną zmianą chorobową powodującą brązowe krwawienie z fragmentami tkanki jest wywołany niewłaściwym zapłodnieniem komórki zaśniad groniasty. Okazuje się on niewłaściwym rozwojem tkanek łożyska, jakie okazuje się w postaci pęcherzykowatych mas tkanki trofoblastycznej. W wypadku zaśniadu groniastego pełnego występuje zapłodnienie pustej komórki jajowej oraz nie stwierdza się tutaj błon embrionalnych ani zarodka. Z kolei w wypadku zaśniadu groniastego częściowego powstałego w wypadku zapłodnienia odpowiedniej komórki jajowej poprzez dwa plemniki, zauważalny jest obumarły zwykle zarodek oraz kawałki rozrostu tromboblastycznego.

W wypadku tychże jednostek patologicznych potrzebne może być łyżeczkowanie macicy, natomiast następne próby zajścia w ciążę należy odstawić o co najmniej rok czy dwa. Nadzieja na narodzenie żywego dziecka w wypadku pojawienia się zaśniadu groniastego jest możliwa, kiedy doszło do ciąży bliźniaczej, z jakiej jeden spośród zarodków rozwija się dobrze, natomiast drugi przekształca się w zaśniad groniasty.

Wczesne skurcze

Niezbyt duże krwawienia, jakim towarzyszy ból brzucha bądź w dole pleców, mogą także informować o wczesnej czynności skurczowej macicy. – W takim przypadku zazwyczaj podaje się środki spowalniające skurcze. Ginekolog musi także zobaczyć, czy szyjka przypadkiem nie zaczęła się skracać, ponieważ to może zagrażać wczesnym porodem. Przy owego rodzaju skurczach poleca się także prowadzenie oszczędnego stylu życia: dużo wypoczynku, unikanie intensywniejszego wysiłku, i niejednokrotnie także abstynencję płciową.

Czy krwawienie z pochwy w ciąży znaczy poronienie?

Krwawienie na starcie ciąży może być także symptomem poronienia. O poronieniu mówimy wówczas, gdy dochodzi do wydalenia zarodka z macicy przed terminem 23 tygodnia ciąży. Nie jest jeszcze możliwe przeżycie dziecka poza organizmem mamy, ze względu na niedojrzałość jego układów oraz organów. Prócz plamienia z dróg rozrodczych, kolejnymi symptomami jest napięcie brzucha, bolesność oraz obrona mięśniowa, podniesienie rozciągnięcia macicy. Plamienie w ciąży może wprost zmienić się w duże krwawienia, i chociażby krwotok z macicy. W obrazie ultrasonograficznym potwierdzeniem będzie brak pracy serca płodu.

Zazwyczaj po poronieniu robi się łyżeczkowanie jamy macicy, celem usunięcia pozostałości po poronieniu. Zabieg ma zapobiec ewentualnym powikłaniom, np. zarażeniu, gdy macica nie opróżniłaby się instynktownie zupełnie. Wyjątkowo, w wypadku niezwykle wczesnej ciąży, może starczyć sama indukcja poronienia oraz nie jest wymagane łyżeczkowanie. Indukcja polega często na podaniu prostaglandyn do sklepień pochwy oraz przewodu szyjki macicy, żeby wywołać jej otwieranie oraz uprościć usuwanie pozostałości po poronieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *