Chorobliwa zazdrość

Chorobliwa zazdrość – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

Chorobliwa zazdrość, a zatem zespół Otella, to poważny kłopot, z jakim ciężko poradzić sobie bez pomocy. Chociaż sama zazdrość to uczucie pożądane, to jej ekstremalna wersja może być groźna. Zespół Otella, odmiennie obłęd alkoholowy bądź obłęd zazdrości, to psychoza urojeniowa zazwyczaj wywołana użyciem alkoholu. Pacjenci, identycznie jak bohater tragedii Szekspira, od imienia jakiego wychodzi nazwa dolegliwości, czują patologiczną zazdrość o partnerkę oraz nieustannie podejrzewają ją o zdradę, pomimo iż nie ma żadnych racjonalnych podstaw do podejrzeń. Stan tenże jest bowiem produktem przywidzenia. Dolegliwość przeważnie dotyka mężczyzn-alkoholików. Nie wiadomo jednakże, czemu część nadużywających alkoholu cierpi na zespół Otella.

Patologiczna zazdrość

Chorobliwa zazdrość to uczucie, nad jakim ciężko zapanować. Tracimy kontrolę nad sobą oraz własnymi reakcjami. Chorobliwa zazdrość zmusza ludzi do postępowań, o jakie by się nie podejrzewali w najśmielszych snach. Taki typ zazdrości stanowi podstawę agresji, awantur małżeńskich, rękoczynów, i chociażby zbrodni popełnianych w afekcie, z zemsty. Patologiczna zazdrość występuje w związkach bardzo sporadycznie.

Przeważnie ludziom towarzyszy nadmierna zazdrość, niepomiernie wysoka do ewentualnego zagrożenia. Czemu ludzie doświadczają zazdrości o partnera? Może to pochodzić z wielu przyczyn, np.: nieszczęśliwej pierwszej miłości, odrzucenia, strachu przed powtórnym odrzuceniem. Przeważnie jednakże pożywką dla chorobliwej zazdrości jest niskie poczucie swej wartości, niestabilna samoocena oraz multum kompleksów.

Przyczyny oraz symptomy chorobowej zazdrości

Wedle statystyk, blisko 20% morderstw popełnianych jest z zazdrości. Zazdrość patologiczna pojawia się, kiedy partner planuje zemstę. Przeważnie występuje zazdrość chorobliwa. Przede wszystkim uczucie to może pojawiać się, kiedy pierwsza miłość, jaką przeżywamy we własnym życiu, okazała się nieszczęsna. Ktoś czuje się odrzucony, i w jego świadomości jest uraz oraz strach przed powtórnym odtrąceniem. Patologiczna zazdrość dotyczy przede wszystkim osób o niskim poczuciu swej wartości oraz niskiej samoocenie.

To ogromne uczucie okazuje się lękiem, iż możemy stracić naszego partnera w każdej sytuacji, kiedy jest w pracy, na zakupach, w kinie. Wszędzie, w dowolnym miejscu publicznym, może spotkać kogoś interesującego oraz ta znajomość może wykazać się zagrożeniem dla naszego związku. Taka trwoga wywołuje wprowadzenie określonych zakazów. Bronimy naszemu partnerowi wychodzenia, np. ze znajomymi do klubu itd. Kiedy druga osoba nie chce ustąpić, zaczynamy ją kontrolować, obserwować oraz śledzić. Niestety pogarszamy sprawę, gdyż reakcje owego rodzaju nie pozwalają na uzyskanie zaufania do partnera.

Zespół Otella: symptomy

Alkoholik cierpiący na zespół Otella jest pewny, iż jest zdradzany, więc często oskarża partnerkę o posiadanie kochanków, jakimi zazwyczaj są sąsiedzi, przyjaciele, i chociażby obcy ludzie. Względem hipotetycznych kochanków, bądź osób, jakie wedle niego uczestniczą w spisku oraz „ukrywają” przed nimi zdradę, może być niezwykle niemiły, i chociażby agresywny. Należy pamiętać, iż pijany alkoholik nie może kontrolować własnych emocji oraz wtedy staje się niezwykle niebezpieczny. A potencjalne zdrady oraz emocje z nimi połączone są powodem do częstszego sięgania po alkohol, co podnosi zagrożenie pojawienia się agresywnych zachowań.

W czasie dolegliwości mózg mężczyzny z zespołem Otella jest opanowany poprzez myśli o zdradzie partnerki, więc wkłada niezwykle dużo wysiłku w udowodnienie partnerce zdrady – podejmuje swoje śledztwa w celu odnalezienia dowodu zdrady (np. systematycznie przegląda rzeczy prywatne partnerki, billingi, instaluje podsłuchy w domu, wynajmuje detektywów). Niewątpliwie zgromadzone dowody są niezwykle wątpliwe bądź wprost śmieszne (np. awizo z poczty). Jednakże pomimo ich braku oraz zapewnień partnerki o wierności, stan pacjenta nie zmienia się. Co interesujące, pacjent może chociażby odczytywać brak dowodów jako przebiegłość partnerki.

Jak radzić sobie z zazdrością?

Przede wszystkim niepożądane uczucie należy kontrolować, gdyż nikt nie jest w stanie zupełnie go wykluczyć. Odpowiedź na pytanie o to, jak radzić sobie z zazdrością, jest niejednokrotnie przepisem na dobry związek. Przede wszystkim niezbędny jest dialog na temat owego, co trapi obie strony oraz co dzieje się w ich życiu zawodowym. Niejednokrotnie zbytnia obserwacja jednej osoby bierze się jej z niepowodzeń oraz kłopotów. Jeśli rzeczywiście pojawiają się realne oraz dane powody do zazdrości, jedynie rozmowa może uratować związek. Nie należy powodować wybuchów gniewu oraz awantur, jakie nie pomagają w tworzeniu odpowiednich relacji.

Potrzebne jest także pamiętanie o swej wartości oraz atrakcyjności – dobrze jest, gdy w związku obie osoby się szanują oraz wspierają nie jedynie w problemach, lecz także w sukcesach. Zdarzają się jednakże sytuacje, w jakich partnerzy nie umieją poradzić sobie z nadmierną zazdrością. Gdy wspólna walka z niszczącym uczuciem nie zapewnia oczekiwanych efektów, należałoby zasięgnąć porady terapeuty. W ekstremalnych wypadkach, np. pochodzących z osobowości psychopatycznej, niezbędna może wykazać się terapia oraz leczenie psychiatryczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *