Krwawienie implantacyjne

Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje, diagnostyka, objawy

Krwawienie implantacyjne jest symptomem zapłodnienia. Znaczy, iż embrion zagnieździł się w błonie śluzowej macicy. Pełny mechanizm (od zapłodnienia do zagnieżdżenia) trwa blisko tydzień. Wpierw plemnik łączy się z komórką jajową. Zapłodnienie odbywa się w jajowodzie, w jego wyniku występuje zygota.

Plamienie implantacyjne – co to?

Nie od razu dochodzi do samego zagnieżdżenia. Nim test wykaże wytęsknione dwie kreski, zygota powstała ze zintegrowania komórki jajowej z plemnikiem, musi zacząć własną drogę. Do macicy trafia dopiero 2-3 dni po zapłodnieniu. Do implantacji dochodzi zwykle pomiędzy 7. i 12. dniem. Może mieć ona miejsce w przedniej bądź bocznej ścianie macicy. Bezpośrednią podstawą krwawienia jest naruszenie naczynia krwionośnego, do jakiego dochodzi podczas implantacji. To zupełnie naturalne zjawisko, jednakże niezwykle powszechnie mylone jest z menstruacją. Wszystko stąd, iż błona pod wpływem oddziaływania hormonów podlega przekrwieniu.

Wówczas o uszkodzenie jest znacznie łatwiej. Plamienie implantacyjne może występować wraz z pozostałymi symptomami. Należą do nich: ranne nudności, wrażliwość na zapachy, obrzęk piersi i pociemnienie sutków. Podnosi się także częstość oddawania moczu. Ponadto w tymże czasie można zobaczyć już wahania hormonalne, jakie wywołują huśtawki humorów. Wówczas ataki przyjemności oraz radości przekładają się z atakami smutku oraz rozpaczy. Oczywiste są także zawroty głowy, pojawiające się w czasie robienia nagłych czynności. Może to być gwałtowne wstawanie bądź wchodzenie po schodach.

Kiedy pojawia się krwawienie implantacyjne?

Do plamienia implantacyjnego dochodzi zazwyczaj mniej więcej od 6 do 12 dni po zapłodnieniu, więc pojawia się ono zwykle właściwie w czasie spodziewanego krwawienia miesiączkowego. Więc także mnóstwo pań uważa, iż po prostu postawiło u nich miesięczne krwawienie miesiączkowe oraz nie spodziewają się owego, iż mogą już być w ciąży.

Plamienie implantacyjne – jak wygląda

Mało pań wie, jak wygląda plamienie rokujące ciążę. Ogromna grupa myli je z menstruacją. Zwykle jednakże różni się ono odcieniem. Plamienie implantacyjne może mieć odcień jasnoróżowy, brązowy bądź brązowy, podczas kiedy menstruacja okazuje się ciemną krwią. Różni się również obfitością. Zwykle jest niewielkie. Ile trwa? Okres jego występowania zależy od wielu elementów. Przeważnie jest to od paru godzin do najwyżej 3 dni. W wypadku wystąpienie plamienia implantacyjnego nie pojawia się również ból brzucha, jaki jest symptomem menstruacji.

Plamienie implantacyjne, w większości wypadków, pozostawia tylko mały ślad zauważalny na wkładce higienicznej bądź bieliźnie. Gdy ponadto mamy do czynienia z bólem brzucha, może to informować na przykład o rozwoju ciąży pozamacicznej. Przedłużone plamienie implantacyjne zawsze winno być powodem konsultacji u specjalisty. Może być to znak, iż ciąża jest zagrożona. Specjalista zbierze szczegółowy wywiad oraz zbada pacjentkę. Gdy są wskazania, wykona właściwe badania.

Plamienie z pochwy a ciąża ektopowa

Ciąża ektopowa jest to ciąża, jaka zagnieździła się źle, chociażby kiedy znajduje się w jamie macicy (np. ciąża w szyjce macicy, lub w bliźnie po cięciu cesarskim). Przeważnie rozwija się w bańce jajowodu, wywołując dolegliwości w formie plamienia, krwawienia z dróg rozrodczych i bólu brzucha. W czasie gdy ciąża jest wczesna, plamienie może być małe natomiast ból brzucha mały oraz niezrozumiały. Wraz z czasem trwania ciąży symptomy zwiększają się, ból brzucha jest szczególnie silny – z lewej bądź prawej strony na dole oraz w strefie pępka. Równocześnie plamienia z pochwy zamieniają się na duże krwawienia. Dołączyć mogą się symptomy wstrząsu krwotocznego w czasie gdy dochodzi do pęknięcia ciąży oraz krwawienia do jamy otrzewnowej. Jest to stan zagrożenia życia oraz potrzebuje szybkiej interwencji operacyjnej.

Jakie są podstawy krwawienia implantacyjnego?

Podstaw pojawienia się krwawienia implantacyjnego należy poszukiwać w ciężkim przebiegu rozwoju płodu w łonie mamy. Jest ono symptomem zagnieżdżenia się płodu w błonie śluzowej macicy. Jednakże nim dojdzie do zagnieżdżenia, musi mieć miejsce zapłodnienie. Do zapłodnienia – więc powiązania plemnika oraz komórki jajowej – dochodzi w bańce jajowodu. Po zapłodnieniu powstaje zygota, jaka rusza we własną drogę do jamy macicy. Blisko 2-3 dni po zapłodnieniu, gdy z zygoty powstał już zarodek, trafia on do własnego celu. Jego zagnieżdżenie występuje po blisko tygodniu.

Krwawienie implantacyjne – symptomy

Krwawienie implantacyjne zwykle jest rzadkie oraz mało intensywne. Na bieliźnie bądź wkładce higienicznej uwydatni się co najwyżej pod postacią małych plam. Co istotne, krwawienie implantacyjne nie wiąże się z żadnymi przypadłościami specjalnymi, na jakie zwykle uskarżają się panie w {ciągu|momencie} okresu, i zatem z bólem w dolnej partii brzucha, mdłościami, zdenerwowaniem. W okresie krwawienia implantacyjnego z pochwy nie wydobywają się także zakrzepy krwi. Jedynym dodatkowym objawem wysyłanym poprzez organizm mogą być delikatne kurcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *