Czosnek w ciąży

Czosnek w ciąży – Czy można jeść czosnek w ciąży?

Czosnek w ciąży w dozwolonych, rozsądnych ilościach nie powoduje żadnego zagrożenia dla przyszłej mamy oraz kształtującego się płodu. Aby wyleczyć grypę oraz przeziębienie, czosnek należy spożywać systematycznie. Wówczas obecne w czosnku związki siarki będą regularnie niszczyły wirusy oraz pobudzały krwinki białe do obrony organizmu przed innymi drobnoustrojami oraz bakteriami. Nie należy jednakże przesadzać z jego ilością, ponieważ wówczas mogą pojawić się symptomy szkodliwe. Jedzenie czosnku w ogromnych dawkach może wywoływać wzdęcia. Dodatkowo może być podstawą podrażnienia wątroby oraz błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Czosnek w ciąży – jeść lub nie jeść?

Mnóstwo przyszłych matek zastanawia się, czy można spożywać czosnek w ciąży. Wedle specjalistów nie ma przeciwwskazań do jedzenia czosnku poprzez kobiety ciężarne. Wymóg jest jeden – wszystko z umiarem. Przyszła matka nie winna go spożywać w ilościach większych, aniżeli przed zajściem w ciążę. Dozwoloną oraz pewną dawką są 2-4 świeże ząbki czosnku dziennie. Obawy połączone z jedzeniem czosnku w ciąży są połączone z tymże, iż artykuł tenże w niezwykle ogromnych dawkach może zakłócać mechanizmy krzepnięcia kwi, i tymże samym podnosić zagrożenie krwawienia oraz porodu przedwczesnego. Niezbędne jest zrezygnowanie ze spożywania ogromnych ilości czosnku zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży, aby zapobiec zagrożeniu krwotoków oraz powikłań w trakcie porodu. Stosując się do reguły nieprzekraczania dozwolonej ilości, czosnek w ciąży jest w zupełności bezpieczny oraz polecany jako efektywne, zwykłe lekarstwo w konfrontacji z przeziębieniem oraz chorobami trawiennymi.

Czosnek: wartości

Czosnek od tysiącleci popularny jest ze względu na własne wartości, jakie ułatwiają zwalczać infekcje, w tymże także zaziębienia. Warzywo to zawiera ponieważ w sobie allicynę. Jest to substancja, jaka funkcjonuje przeciwwirusowo, i ponadto ma działanie antyseptyczne. Należy pamiętać jednakże, iż czosnek należy jeść na surowo. Obróbka termiczna niszczy ważne substancje, jakie tracą własne wartości. W czosnku znajdują się także witaminy. Mało jest tychże z grupy B, tymczasem jednakże są obecne, za to czosnek dostarcza solidnych ilości witaminy C, jaka pobudza naszą wytrzymałość oraz wspiera pracę układu odpornościowego. Czosnek zapewnia dużych ilości elementów mineralnych. Jest w nim zarówno magnez, jak również żelazo, i również fosfor. Najwięcej tymczasem jest wapnia oraz potasu – owego ostatniego elementu jest aż 400 mg na 100 gramów! Dzięki temu czosnek wspomaga konfrontację z uporczywymi skurczami mięśni oraz reguluje pracę serca.

Przeciwwskazania do jedzenia czosnku w ciąży

Zakłócenia krzepliwości krwi, niskie ciśnienie i kłopoty z żołądkiem oraz wątrobą powinny powstrzymać kobietę od jedzenia czosnku w ciąży. Czosnek obniża krzepliwość oraz zmniejsza ciśnienie krwi, zatem chociażby osoby bez tychże kłopotów powinny spożywać go z umiarem. Ciężarna może spożyć 2 do 3 ząbków czosnku na dobę, lecz winna z niego zrezygnować w ostatnich miesiącach przed rozwiązaniem. Jedzony w ogromnych dawkach może doprowadzić do krwotoków bądź przedwczesnego porodu. Obniżona krzepliwość krwi to również zagrożenie powikłań podczas porodu, więc czosnek lepiej odłożyć z określonym wyprzedzeniem przed przewidywanym czasem porodu.

Czosnek w ciąży – czemu warto

Czosnek pozytywnie wpływa na zbyt wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży. Wedle poszczególnych badań pomaga on zminimalizować przemęczenie u przyszłych matek. Efektywnie zamieni ulubione środki na przeziębienie. Czosnek należałoby spożywać w ciąży jeszcze z jednego powodu – gdy przyzwyczaisz dziecko do jego smaku już w czasie embrionalnym, nie będzie zagrożenia, iż po urodzinach mały karmiony piersią nie będzie chciał jeść, ponieważ właśnie pozwoliłaś sobie na potrawę z dodatkiem czosnku. Okazuje się, iż czosnek może mieć niezwykle korzystny wpływ na czas ciąży, i szczególnie punktualny poród. Naukowce z Uniwersytetu Sahlgrenska w Göteborgu zbadali 20 tysięcy ciężarnych. Rezultaty badań były niezwykle interesujące. Okazało się, iż owe z pań, jakie jadły więcej czosnku, szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży, narodziły własne dzieci w przewidywanym czasie. Zagrożenie wczesnego porodu u tychże pań było o 30% procent mniejsze aniżeli u ciężarnych, jakie stroniły od czosnku.

Na surowo lub w innej postaci

Czosnek w surowej formie jest relatywnie ostry, natomiast jego charakterystyczny zapach nie każdemu z nas pasuje. Tymże bardziej paniom w ciąży, jakie ze względu na burzę hormonów stają się wrażliwe na różne zapachy. Chociażby owe, jakie wcześniej nie były dla nich przykre. Obróbka termiczna niestety powoduje, iż czosnek traci na własnych atutach smakowych, i również cechach wzmacniających. To z owego powodu poleca się spożywanie czosnku na surowo. Poradą dla ciężarnych będzie zestawienie go z mlekiem oraz miodem, i również przygotowanie syropu z czosnku. Na rynku można również odnaleźć dużo środków, jakie w własnym składzie mają czosnek. Ich plusem jest likwidacja potrzeby samodzielnego przyrządzania różnych specyfików czosnkowych, i dodatkowo forma, w jakiej zapach lub smak rozpoczynają być niewątpliwie lepiej tolerowanymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *