Oddychanie w czasie porodu

Oddychanie w czasie porodu – jak prawidłowo oddychać?

Oddychanie w czasie porodu wydaje się mieć kluczowe znaczenie. Pomaga rozluźnić mięśnie, uśmierza ból i usprawnia przebieg porodu. Trening oddychania jest zalecany kobietom w ciąży. Zazwyczaj przeprowadza się go szkołach rodzenia. Większość kobiet ciężarnych z zadowoleniem stwierdza, że świadomy i pogłębiony oddech pozwala na poradzenie sobie z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, do których należą między innymi bóle krzyża, bóle nóg oraz napięcie mięśni.

Mało kto zdaje sobie sprawę ze szczególnej roli, jaką pełni w naszym życiu prawidłowy oddech. Przede wszystkim organizm jest bardziej dotleniony, co znacząco zwiększa siły witalne. Warto również podkreślić, że znacząca większość zbędnych dla ciała substancji usuwana jest podczas wydechu. Jedynie 20% zbędnych substancji opuszcza organizm przez skórę, a zaledwie 10% przez układ wydalniczy. Wszystkie komórki naszego ciała muszą stale być zaopatrywane w tlen. Aż 80% tlenu zużywa nasz mózg, który jednocześnie jest najbardziej podatny na niedotlenienie. Na co dzień specjalnie nie zastanawiamy się nad tym, jak oddychamy. Większość z nas oddycha zbyt płytko, nie używając przy tym przepony. Tymczasem wykazano, że prawidłowe oddychanie wpływa korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu, między innymi zwiększa odporność i pozwala pozbyć się napięcia.

Relaksujące treningi oddychania dla kobiet w ciąży

Ciąża trwa średnio 9 miesięcy i podzielona jest na 3 trymestry. Dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży uznawane są za wcześniaków. Okres ciąży pozwala na odpowiednie przygotowanie się na narodziny dziecka. Zwykle na kilka parę miesięcy przed szczęśliwym rozwiązaniem przyszli rodzice zgłaszają się na zajęcia w szkole rodzenia. Nie ulega wątpliwości, że zajęcia tego typu pozwolą na lepsze przygotowanie się do porodu. Kobiety dowiadują się również, w jaki sposób dbać o siebie podczas ciąży, jak radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami oraz jak rozpoznać objawy zbliżającego się porodu. Uczą się również technik relaksacyjnych i oddechowych. Klientki szkół rodzenia często po raz pierwszy w życiu mają okazję poczuć swoją przeponę. Oddychanie przeponowe jest znacznie efektywniejsze niż oddychanie za pomocą klatki piersiowej. Większość z nas podczas oddechu prawie w ogóle nie używa przepony, co jest dużym błędem.

Intensywny trening relaksacyjny pozwoli na optymalne oddychanie w czasie porodu. Wykazano, że pogłębiony wdech i wydech zmniejsza poziom hormonów stresowych, które w nadmiarze mają niekorzystny wpływ na kobietę i dziecko. Ponadto też świadomy oddech przysparza sił witalnych.

Jak przebiega poród naturalny?

Z całą pewnością narodziny to szczególne wydarzenie w życiu każdej kobiety. Większość kobiet ciężarnych obawia się momentu porodu. Zwykle im bliżej do szczęśliwego rozwiązania, tym lęki stają się coraz większe. Najwięcej kobiet obawia się ogromnego bólu. Tymczasem dobre przygotowanie do narodzin dziecka pozwala uniknąć wielu komplikacji podczas porodu. Niezwykle ważną kwestią jest wsparcie emocjonalne ze strony otoczenia oraz właściwe podejście personelu medycznego. Poród składa się z trzech faz:

Faza I – okres rozwierania
II faza – etap wydalania
Faza III – okres łożyskowy

Czas trwania poszczególnych faz jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Zazwyczaj pierwszy etap porodu jest najdłuższy.

Podczas fazy pierwszej rozwiera się szyjka macicy. Na początku pojawiają się cykliczne i nieregularne skurcze, które z czasem stają się coraz silniejsze. Głębokie oddychanie w czasie porodu pozwala na znaczne zmniejszenie doznań bólowych towarzyszących kobiecie. Warto podkreślić, że w tej fazie porodu w wyniku silnych skurczy macicy często dochodzi do niedotlenienia komórek ciała. Z kolei niedobór tlenu potęguje ból. Pierwsza faza porodu kończy się, kiedy szyjka macicy ulega skróceniu i rozwiera się na około 3 centymetry.

Drugą fazę porodu (zwaną również porodem właściwym) rozpoczynają tak zwane skurcze parte. Dzięki nim dziecko przesuwa się w kanale rodnym. W tej fazie również przydatnym narzędziem okazuje się oddech. Kobieta powinna odpowiednio nabrać powietrze i na chwilę wstrzymać oddech. Znacząco usprawni to cały proces. Finalnym zwieńczeniem drugiej fazy porodu jest opuszczenie przez dziecko organizmu matki.

Faza trzecia polega na wydaleniu łożyska. W tym czasie kobieta odczuwa delikatne skurcze.

Korzyści wynikające z prawidłowego oddychania podczas porodu

Poród wcale nie musi wiązać się z traumatycznym przeżyciem. Czy opanowanie technik oddechowych pomoże rodzącej kobiecie? Z całą pewnością tak. Warto podkreślić, że prawidłowe oddychanie znacząco skraca czas porodu, co wiąże się ze znacznie mniejszym obciążeniem zarówno matki, jak i dziecka. Wykazano, że odpowiednio pogłębione wdechy i wydechy zmniejszają odczuwanie bólu. Rodzące kobiety po przebytym treningu oddechowym często nie potrzebują dodatkowego znieczulenia. Rzadziej też następuje konieczność przeprowadzenia cięcia cesarskiego. Ponadto kobieta i dziecko szybciej dochodzą do siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *