poród naturalny

Poród naturalny – Co trzeba wiedzieć na temat porodu naturalnego?

Poród naturalny jest wybierany poprzez większość pań z racji na dobro dziecka. Kobiety od lat rodziły w tenże właśnie sposób oraz są do owego właśnie przygotowane jeśli idzie o fizjologię ciała.

Jak stwierdzić, iż zbliża się poród naturalny?

Na starcie porodu naturalnego pojawią się kurcze tzw. przewidujące. Są one relatywnie rzadkie oraz mało nieprzyjemne. Nie musisz wtedy od razu błyskawicznie jechać do szpitala. Od chwili, kiedy poczujesz owe podstawowe symptomy porodu, do chwili narodzenia dziecka minie jeszcze dużo czasu. Postaraj się zostać jak najdłużej w domu. Wypoczywaj oraz myśl dobrze. Zobacz jeszcze raz własną wyprawkę do szpitala. Sprawdź czy są w niej przede wszystkim wszelkie istotne dokumenty. Nie wpadaj w panikę gdy poczujesz, iż odeszły Ci wody. Masz jeszcze blisko 2 godzin na spokojne dostanie się do szpitala (chyba, iż wody mają zielone ubarwienie, wtedy jedź tam natychmiast). Kiedy kurcze staną się nieprzyjemne oraz rozpoczną się powtarzać co 5-7 minut wtedy poród zaczyna się na dobre. Czas więc udać się do szpitala.

Czy poród jest dla dziecka stresujący?

Najdoskonalszym doświadczeniem jest poród naturalny, gdy mały idzie na świat kanałem rozrodczym. Jest to duże wyzwanie dla dziecka, kiedy niespodziewanie jego ciało jest ściskane poprzez kurcze macicy oraz obniża się dopływ krwi. To czas pierwszego, dużego strachu, zaczynającego produkcję hormonów katecholaminergicznych, adrenaliny i noradrenaliny, jakie spowolniają reakcje oddechowe dziecka i paraliżują wybrane jego ruchy. Dzięki temu procesowi organizm sam zmniejsza zagrożenie niedotlenienia małego jeszcze w brzuchu mamy, dając właściwą ilość tlenu do mózgu oraz serca. Hormony stresu towarzyszą dziecku poprzez całe jego późniejsze życie, lecz ich wpływ wywołuje reakcje przeciwne do tychże, jakie były przy porodzie. Jeśli mały się bardzo opiera przed przyjściem na świat, potrzebna jest pomoc medyczna. Cesarskie cięcie stanowi ostateczne wyjście.

Jak przyspieszyć poród naturalny?

Poród naturalny, natomiast raczej jego pierwszy krok, można przyspieszyć pozostając w ciągłym ruchu. Kobieta może więc stopniowo spacerować, siadać na dmuchanej piłce bądź wziąć gorącą kąpiel. Ze względu na bardzo długi mechanizm rozwarcia się szyjki macicy, większość kobiet stara się jak najdłużej nie kłaść się do łóżka. Kolejny okres porodu można poprawić dzięki stałemu, właściwemu parciu i pracy z oddechem, jakiej ciężarne są uczone w szkołach rodzenia.

Jak przebiega poród naturalny?

Poród naturalny zaczyna się blisko 40. tygodnia ciąży. Wcześniej jednakże kobieta może zobaczyć podstawowe objawy nadchodzącego rozwiązania. Dzięki postępowi medycyny prawdopodobne jest skrupulatne obserwowanie zmian za pośrednictwem badania USG. Pierwszą spośród nich jest zmniejszenie dna miednicy, jakie okazuje się poczuciem zmniejszenia brzucha. Przyszła Matka widzi, iż zmniejsza się nacisk na żołądek, trochę bardziej tymczasem podnosi się parcie na pęcherz. Zaczyna czuć także łagodne kurcze macicy, jakie nie powinny jej martwić.

Nastawienie kobiety zaczyna się pogarszać – czuje wracające bóle głowy, pleców w strefie lędźwiowej, nerwobóle, i niejednokrotnie również kołatanie serca. Może również borykać się z problemami trawiennymi np. laksacją bądź nudnościami. Wszystko to, chociaż wygląda poważnie, zwykle nie znaczy żadnych komplikacji. Specjalista podczas badania ginekologicznego zauważa również zmianę samej szyjki macicy, jaką charakteryzuje się jako dojrzewanie. Szyjka macicy staje się miękka oraz bardziej podatna, co jest dostosowaniem ciała kobiety do zbliżającego się porodu. Zmienia się również ułożenie płodu.

Poród naturalny – pozycje

W początkowym czasie porodu naturalnego rodząca może stosować dowolną pozycję ciała – najchętniej wybiera takie, jakie zapewniają ulgę w bólach. Może to być pozycja siedząca z oparciem, siedzenie na piłce bądź jakakolwiek inna. Potrzebna może także się wykazać odprężająca kąpiel mająca właściwości łagodzące ból. W następnym czasie porodu naturalnego możliwe są niezwykle różnorodne pozycje rodzącej. W praktyce teraz przeważnie wykorzystywana jest pozycja leżąca, jako dająca położnej oraz położnikowi najdoskonalszą możliwość nadzorowania procesu porodu oraz błyskawicznej interwencji w razie komplikacji.

Natomiast kobieta nie winna być zmuszana do rodzenia w pozycji horyzontalnej, gdy woli inną, np. stojącą bądź kolankowo-łokciową. Trzeci etap porodu naturalnego to czas, w jakim występuje rozdzielenie oraz wydalenie popłodu (łożyska, błon płodowych oraz pępowiny). Standardowo trwa 10–30 minut. Czynność skurczowa macicy wraca po krótkiej przerwie, która wystąpiła po wydaleniu płodu, jest jednakże wyraźnie słabsza. Łożysko oddziela się od macicy oraz występuje jego wyrzucenie. W okresie czwartego etapu porodu naturalnego macica obkurcza się, zaciskając naczynia krwionośne. Jest to pora dokładnej kontroli położnicy. Pęknięte bądź nacięte krocze jest zszyte, kanał rodny sprawdzony oraz w razie urazów także zaopatrzony. Położna nadzoruje również stan ogólny kobiety (tętno, ciśnienie krwi, temperaturę), monitoruje obkurczanie się macicy oraz potencjalne krwawienie z dróg rozrodczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *