Ortokorekcja

Ortokorekcja – dobór soczewek ortokorekcyjnych, przeciwwskazania

Ortokorekcja polega na wykorzystywaniu soczewek kontaktowych w celu leczenia wybranych wad wzroku. W tym celu wykorzystywane są twarde soczewki z funkcją przepuszczania gazów. Ich zadaniem jest w delikatny i jak najbardziej bezpieczny sposób zmieniać przednią krzywiznę rogówki oka.

Cały proces korekcji wad wzroku odbywa się w nocy. Tuż przed snem zainteresowana osoba zakłada specjalne soczewki kontaktowe, a następnie kładzie się spać. Rano soczewki są wyjmowane, a dana osoba może cieszyć się dobrym wzrokiem w ciągu dnia, bez konieczności zakładania okularów korekcyjnych.

Częstotliwość stosowania soczewek ustalana jest w porozumieniu z lekarzem okulistą. Początkowo zwykle stosuje się je każdej nocy (rezultatem jest prawidłowe widzenie następnego dnia przez około 18 godzin), a następnie zmniejsza częstotliwość do 3-4 razy w tygodniu. Soczewki ortokorekcyjne mogą być wykorzystywane przez okres około 1 roku, w nielicznych przypadkach przez nawet 2 lata.

Cena tego typu produktu jest zwykle stosunkowo wysoka. Waha się średnio od 1500 zł do 2000 zł za parę, w zależności od wybranego modelu.

Istota działania soczewek ortokorekcyjnych

Cały mechanizm funkcjonowania tego typu soczewek polega na ucisku centralnej części rogówki, czego efektem jest jej spłaszczenie oraz zogniskowanie całego obrazu na siatkówce.

Efekt ten uzyskuje się ze względu na charakterystyczną budowę soczewek, jaką jest kilkustrefowa odwrócona geometria oraz niezwykle duża gazoprzepuszczalność.

Dobór soczewek

Dobór soczewek ortokorekcyjnych powinien odbyć się po wykonaniu szeregu kompleksowych badań wzroku, takich jak badanie dna oka, ostrości wzroku, refrakcji, badanie oka w lampie szczelinowej, a także komputerowe badanie topografii rogówki. Uzyskane wyniki umożliwiają zamówienie najbardziej odpowiednich soczewek dla danego klienta.

Kolejnym etapem jest przeprowadzenie przez okulistę szkolenia z zakresu ich stosowania oraz pielęgnacji.

Pierwsze badanie kontrolne powinno mieć miejsce po 3-4 dniach od rozpoczęcia leczenia. Okulista oceni reakcję oka na ciało obce. Po upływie około miesiąca osoba poddająca się ortokorekcji powinna stawić się na kolejne badanie kontrolne. Jeśli wyniki będą niezadowalające, istnieje możliwość zamówienia soczewek o lepszych parametrach.

Kto może skorzystać z ortokorekcji?

Ortokorekcja umożliwia korygowanie wad, takich jak:

 • krótkowzroczność – do – 6 D
 • nadwzroczność – do + 1,75 D
 • astygmatyzm prosty – do – 2,75 D
 • astygmatyzm odwrotny – do + 1,5 D

Skorzystać z niej mogą osoby wyłącznie o zdrowych oczach, bez względu na wiek. Po konsultacji z okulistą czynność może zostać zalecona zarówno osobom dorosłym jak i dzieciom w  wieku szkolnym. Istotne jest, aby wada wzroku nie przekraczała powyższych limitów, tylko wówczas leczenie będzie w pełni zadowalające. W innych przypadkach ortokorekcja nie będzie w 100% skuteczna, jednak również może poprawić komfort życia.

Ostatnimi czasy istnieje możliwość stosowania ortokorekcji u osób powyżej 40 roku życia, u których przy krótkowzroczności występuje jednocześnie astygmatyzm.

Najczęściej jest to metoda leczenia wybierana przez osoby, które pracują w zadymionych bądź zapylonych pomieszczeniach, u których wada wzroku stale narasta lub które pracują w stale klimatyzowanych pomieszczeniach. Dzieci korzystające z ortokorekcji znajdują się zwykle w fazie intensywnego wzrostu (wówczas wada wzroku również bardzo szybko się pogłębia, czemu zapobiega ortokorekcja).

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wykorzystania ortokorekcji w procesie leczenia wad wzroku są:

 • wady większe niż wymienione powyżej
 • wszelkie urazy spojówek, rogówek czy powiek
 • zmiany zwyrodnieniowe dotyczące rogówek
 • stany zapalne powiek lub ich brzegów
 • bakteryjne, wirusowe lub grzybicze zakażenia rogówek
 • zaćma
 • jaskra
 • zespół suchego oka
 • stożek rogówki
 • zbyt płaska lub zbyt wypukła rogówka

Ortokorekcja u dzieci a u dorosłych

Dorośli, którzy decydują się na ortokorekcję kierują się głównie względami wizualnymi – chcą wyeliminować konieczność stosowania okularów korekcyjnych. Bardzo często są to osoby stosujące na codzień miękkie soczewki kontaktowe. Po ich dłuższym użytkowaniu często skarżą się na uczucie wysychania oka. Stosowanie soczewek ortokorekcyjnych na noc sprawia, że dana osoba nie odczuwa suchości oczu w ciągu dnia.

W przypadku dzieci najbardziej zadowalające efekty uzyskuje się u osób ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością, przy czym wadę posiadają również rodzice. Taka wada u dzieci pogłębia się neizwykle szybko, bo nawet aż o – 0,75 D w skali roku. Stosując ortokorekcję jest się w stanie zahamować rozwój wady nawet o 50% i więcej. W niektórych przypadkach jest możliwość całkowitego zahamowania rozwoju wady wzroku. Właśnie dlatego najczęściej poleca się tę metodę dzieciom oraz młodzieży.

Uzyskane efekty zależą przede wszystkim od systematyki osoby zainteresowanej oraz od kształtu rogówki. Ciekawostką jest, iż zmiany jej kształtu są odwracalne – już po kilkunastu dniach od zaprzestania zakładania soczewek ortokorekcyjnych, przybiera on dawny wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *