Skórcze porodowe

Skurcze porodowe – rodzaje skurczy i ich charakterystyka

Skurcze porodowe pojawiają się w celu skrócenia oraz rozwarcia szyjki macicy. Gdy kobieta zaczyna odczuwać skurcze, nic nie jest w stanie ich powstrzymać. Wraz z upływem czasu przybierają one jeszcze na sile. Co więcej, skróceniu ulega także czas pomiędzy nimi. Warto również wspomnieć o skurczach, do których dochodzi nawet 30 dni przed porodem. Określane są one mianem skurczy przepowiadających.

W jaki sposób odróżnić skurcze porodowe od skurczy przepowiadających?

Skurcze są oznaka informacji, że organizm kobiety przygotowany jest do porodu. Pierwsze występują na długo przed samym porodem. Zapowiedzią zbliżającego się porodu są skurcze Alvareza. Pojawiają się one, gdyż dochodzi do rozciągnięcia włókien mięśniowych macicy. Ich obecność nie jest powodem do obaw, gdyż nie powodują one bólu, tylko uczucie związane z pewnym dyskomfortem. Co więcej, są one nieregularne i odczuwane są podczas szybkich ruchów oraz wysiłku fizycznym. Wyróżnić należy również tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa, do których dochodzi już w 20 tygodniu ciąży.

Zadaniem tego rodzaju skurczy jest wzmocnienie mięśni macicy, która przygotowuje się do zasadniczego etapu związanego z porodem. Zauważyć należy fakt, że najczęściej charakteryzują się one dużą bolesnością i mogą przebiegać nawet kilka minut. Bardzo często obecny jest w towarzystwie dolegliwości bólowych w części krzyżowej. Ulegają one nasileniu wraz ze zbliżaniem się terminu porodu. Po upływie 36 tygodnia określane są one jako skurcze o charakterze przepowiadającym.

Skurcze porodowe – rodzaje

Skurcze występujące podczas porodu różnicowane są na cztery rodzaje. Uzależnione są one od etapu porodu. Wymienia się zatem następujące rodzaje:

  • rozwierające,
  • parte,
  • łożyskowe,
  • poporodowe.

Skurcze rozwierające sprawiają, że szyjka macicy ulega skróceniu o blisko 10 cm. Jest to niezbędne do tego, aby dziecko mogło przyjść na świat. Po upływie kilku godzin oraz skutecznym rozwarciu szyjki macicy przychodzi kolej na skurcze parte.

Skurcze parte jest to drugi i zasadniczy etap porodu. W tej właśnie fazie dochodzi do wydania noworodka na świat. Jednakże na tym się nie kończy, gdyż występują jeszcze skurcze po urodzeniu dziecka.

W końcowej fazie porodu pojawiają się skurcze łożyskowe, dzięki którym dochodzi do wydalenia łożyska oraz skurcze poporodowe, które ponoszą odpowiedzialność za obkurczanie macicy. Obecne są one już w okresie połogu.

Cechy charakterystyczne skurczy rozwarcia – skurcze porodowe

Skurcze porodowe powstają w zasadniczej części porodu i wyróżniają się tym, że trwają kilka, a nawet kilkanaście godzin oraz stają się coraz bardziej bolesne oraz dłuższe. Skurcze występujące w etapie, w którym następuje rozwarcie szyjki macicy, najpierw pojawiają się z częstotliwością co 10 minut. Długość ich trwania wynosi 30 sekund. Dalszy rozwój sytuacji doprowadza do tego, że zaczyna do nich dochodzić już do 7 minut, następnie co 5, aż w końcu są co 3 minuty. Wówczas trwają już 60 sekund.

W jaki sposób odczuwane są skurcze porodowe. Ból opisywany jest jako podobny do menstruacyjnego jednakże z dużo większym nasileniem. Dotyczy on obszaru podbrzusza, a ponadto okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Jest on opisywany jako rwący, rozpierający. Wiele kobiet uważa, że jest bardzo ciężki do zniesienia.

W przypadku, gdy trudno jest sobie poradzić z bólem porodowym, można wykorzystać działania pozwalające na złagodzenie dolegliwości. Sprawdza się zastosowanie techniki prawidłowego spokojnego oddechu z wykorzystaniem przepony. Duże znaczenie mają także właściwe pozycje, a wiec chodzenie, oparcie na drabinkach. Co więcej, można zastosować piłki bądź worek sako.

Ulgę może także zapewnić prysznic oraz masaż obszaru kręgosłupa lędźwiowego. Warto też dać upust swoim emocjom, dlatego tez nie należy powstrzymywać krzyku, gdyż to tylko przyczyni się do pogorszenia bólu.

W sytuacji, gdy opisane wyżej techniki nie przynoszą pożądanych rezultatów można skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego. Może z niego skorzystać każda rodząca kobieta. Działanie to pozwala na zniesienie bólu, a jednocześnie utrzymanie przytomności. Jest to działanie coraz bardziej popularne wśród rodzących kobiet.

Cechy charakterystyczne w przypadku skurczy partych

Do skurczy porodowych dochodzi, gdy szyjka macicy jest rozwarta w sposób optymalny. Przyczyniają się one do wydania dziecka na świat. Skurcze porodowe parte przebiegają z określoną częstotliwością. Występują co blisko 2 minuty, a czas ich trwania wynosi od 60 do 90 sekund. W jaki sposób można opisać ich odczuwanie? Wskazuje się, że jest to niezwykle silne uczucie rozpierania. Współtowarzyszy im również silny nacisk na pęcherz oraz stolec. Dlatego też w tej sytuacji może także dojść do wypróżnienia.

W przebiegu skurczy partych bardzo istotną kwestią jest właściwy sposób oddychania. Gdy kobieta czuje, że zbliża się skurcz, powinna nabrać powietrza, a następnie wydmuchiwać. Określoną czynność powinna wykonywać coraz szybciej w miarę narastania siły skurczu. W trakcie jego trwania należy wstrzymać powietrze i wypychać dziecko na zewnątrz. Gdy wskazany rodzaj skurczu będzie ustępował, należy wypuszczać powietrze. W pierwszej kolejności szybciej, a później coraz wolniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *